کد خبر 24996

پیرو آزاد شدن سقف رقابت در بورس کالا؛

سقف رقابت محصولات فولادی که در هفته گذشته برداشته شده بود امروز به مرحله اجرا درآمد و محصولات گروه فولاد که امروز عرضه شدند افزایش قیمت بیش از 20 درصدی را تجربه نمودند. حال با توجه به این امر و پیرو سخنان بیان شده از زبان جعفر سرقینی بایستی منتظر حذف یارانه بخش فولاد باشیم، تصمیمی که قطعیت آن را عرضه های بعدی مشخص خواهد کرد.

به گزارش پایگاه خبری با اقتصاد، معاملات فولادی ها امروز برای اولین بار پس از برداشته شدن سقف رقابت انجام شد و در مواردی افزایش قیمت ها نسبت به قیمت پایه از 20 درصد هم فراتر رفت.

جعفر سرقینی در جلسه روز چهارشنبه اتاق تهران با اعلام خبر برداشته شدن سقف رقابت فولادی ها در بورس کالا این نکته را خاطر نشان کرده بود که در صورت افزایش های 20-30 درصدی یارانه های انرژی که به این صنعت تعلق می گیرد حذف خواهد شد.

صنعت فولاد در مراحل تولید خود از کنسانتره به ورق فولادی هزینه های سنگینی از حیث تامین برق و گاز را متحمل می شوند که این هزینه ها بسته به طولانی تر شدن مراحل تولید می تواند افزایش یابد.

با توجه به این که قیمت محصولات عرضه شده در بورس کالای امروز تغییرات بیش از 20 درصدی را پشت سر گذاشت اگر این روند ادامه پیدا می کند می تواند حذف یارانه و به دنبال آن هزینه قابل توجهی را برای شرکت های رقم بزند که مطمئنا سودآوری آن ها نیز تحت تاثیر قرار گیرد.

باید منتظر ماند و دید پدیده ای که امروز رخ داد در عرضه های بعدی هم تکرار خواهد شد و آیا وزارت صنعت، معدن و تجارت تصمیمی را اتخاذ می کند که سود شرکت های فولادی را کاهش دهد یا خیر؟  

ارسال نظر

تازه ها