کد خبر 24949

مدیر عامل شستا اعلام کرد؛

بر خلاف آن که وزیر کار و رفاه اجتماعی سابق وعده داده بود بخش اعظمی از شرکت های شستا امسال در بورس عرضه خواهند شد، مدیرعامل این شرکت اعلام نموده است که بدهی هایی که به مالیات و بیمه دارند مانع از عرضه شرکت های آن ها در بورس است.

به گزارش پایگاه خبری با اقتصاد، علی ربیعی وزیر پیشین تعاون، کار و رفاه اجتماعی سال گذشته وعده داد که 150 شرکت وابسته به شرکت سرمایه گذاری تامین اجتماعی و صندوق بازنشستگی کشوری به بخش خصوصی واگذار شود؛ وی تیرماه امسال نیز اعلام کرد که تا پایان امسال 60 شرکت وابسته به شستا واگذار خواهد شد.
با این حال «مرتضی لطفی» مدیرعامل شرکت سرمایه گذاری سازمان تامین اجتماعی گفت: تایید نشدن صلاحیت بسیاری از شرکت های شستا در فرابورس، مانع واگذاری آنها شده است.
به گفته وی، شستا عملیات خروج از بنگاه داری و سهامداری را از سال گذشته آغاز و 106 بنگاه را برای واگذاری شناسایی کرد و به دنبال آن دی ماه پارسال عملیات قیمت گذاری این شرکت ها آغاز شد.
مدیرعامل شرکت سرمایه گذاری سازمان تامین اجتماعی تصریح کرد: پس از آنکه قیمت فروش 40 شرکت انجام شد، عرضه عمومی این شرکت ها در سه نوبت از طریق جراید عمومی کلید خورد، ضمن آنکه در پنج نوبت عرضه سهام این شرکتها در پنج استان توسط استانداران و اتاق های بازرگانی استان ها و فعالان اقتصادی انجام شد.
لطفی تصریح کرد: قانون «احراز صلاحیت» که جزو قوانین فرابورس است، در عرضه سهام شرکت های قابل واگذاری شستا برای ما مشکلاتی پیش آورد تا جایی که بسیاری از شرکت های شستا که در تابلوی بورس قیمت آنها اعلام شده بود، از تابلو پایین کشیده شدند.
مدیرعامل شرکت سرمایه گذاری تامین اجتماعی خاطرنشان ساخت: با توجه به قانون فرابورس بسیاری از شرکت های آماده واگذاری شستا به دلیل بدهی به سازمان تامین اجتماعی و سازمان امور مالیاتی احراز صلاحیت نشده اند و همین مساله مانع عرضه سهام آنها در فرابورس شده است.
به گزارش ایرنا، لطفی آذرماه پارسال در نشست خبری اعلام کرده بود که خروج شستا از بنگاه داری با واگذاری 130 شرکت آغاز می شود و بر اساس برنامه ریزی های انجام شده، تا سال ١٣٩٨ این شرکت ها واگذار خواهند شد.
شرکت سرمایه‌گذاری تامین اجتماعی (شستا) شرکت هلدینگ سرمایه‌گذاری متعلق به سازمان تامین اجتماعی ایران است که در زمینه مدیریت سرمایه‌گذاری، تجارت و بازرگانی، مدیریت دارایی و مبادلات سهام شرکت‌ها، فعالیت می‌کند؛ شستا دارای 30 شرکت زیرمجموعه و هفت شرکت هلدینگ است که در حوزه های مختلفی از جمله داروسازی، صنایع نفت، پتروشیمی و انرژی، حوزه معادن بویژه سیمان، مس و فولاد، حمل و نقل و امور بانکی فعال هستند.
بر اساس برنامه خروج از بنگاهداری شستا، قرار است تعداد هلدینگ های تامین اجتماعی از 9 به 5 هلدینگ شامل نفت و گاز، دارو، بانک، بیمه و فناوری نوین کاهش یابد.

 

منبع:ایرنا 

ارسال نظر

تازه ها