کد خبر 24929

با اقتصاد گزارش می دهد؛

طبق نظر کارشناسان آزادسازی سقف رقابت محصولات فولادی و به دنبال آن محصولات پتروشیمی در آینده موجب کاهش قیمت آن ها در بازار شده که این امر تعادل در بازار را به همراه خواهد داشت.

به گزارش پایگاه خبری با اقتصاد، بررسی ها نشان می دهد علی رغم آزاد سازی سقف رقابت محصولات فولادی اما کاهش نرخ این محصولات دور از انتظار نیست.

طبق این گزارش روز سه شنبه ۲۰ شهریورماه جعفر سرقینی معاون وزیر صنعت طی یک نامه به مدیرعامل بورس کالا به طور رسمی از برداشتن سقف رقابت محصولات فولادی در این بازار خبر داد که به تبع آن بورس اوراق بهادار تهران شوک مثبت جدیدی را تجربه کرد و سهام شرکت های فولادی با صف های خرید میلیونی مواجه شدند. 

اما این تمام ماجرا نیست. طبق گفته کارشناسان، بازار محصولات فولادی در آینده ای نزدیک شاهد کاهش قیمت محصولات خواهد بود.

در بورس کالا سقف مجاز رقابت برای این محصولات  در ابتدا ۵ درصد، سپس ۱۰درصد، ۱۵درصد و در حال حاضر نیز به ۳۰درصد رسیده است. 

به عبارتی اگر رشد قیمت ها برای محصولات فولادی بیش از ۳۰ درصد باشد موضوع آزادسازی سوخت گاز و برق مصرفی واحدهای تولید کننده فولاد مطرح خواهد شد که در حال حاضر نیز ساز و کار آن ها مبهم است. 

از سوی دیگر طی ماههای گذشته حجم معاملات فولاد در بورس کالا بسیار بالا بوده ولی تقاضایی که ثبت می گردد از جهت سخت گیری ها، به گونه ای نبوده که اجازه خرید به متقاضیان بدهد، به عبارتی شاهد یک بازار شکننده بوده ایم‌ که چندان هم قابل پذیرش نیست. 

ازسوی دیگر قیمت ها در بازار داخلی از جهت نرخ دلار بازار پتروشیمی ها و شایعات منتشر شده بسیار افزایش داشته است که در نهایت شرایط فعلی را ایجاد نموده است.

کارشناسان بر این باورند که لابی فولادی ها همیشه قدرتمند بوده و این لابی مجددا خودش را در اتفاقات اخیر نشان داده است. 

لذا با توجه به این شرایط روز چهارشنبه شاهد بودیم که بازار فولاد با رشد قیمت چندانی همراه نبوده است، به عبارتی دورنماهای تعریف شده تا به این لحظه گویا در بازار پیش خور شده بود و تأثیرگذاری خاصی رخ نداده است. 

آن چه که دور از انتظار نیست این است که بازار فولاد با توجه به نزدیک شدن به نیمه دوم سال با ضعف جدی تقاضا روبرو خواهد شد که به تبع آن قطعا کاهش قیمت ها حتمی است.

با نگاهی به نوسانات قیمت محصولات فولادی و پلیمری در سال های اخیر شاهد شباهت زیاد نوسان این دو محصول هستیم و تنها تفاوت در این است که فولادی ها همیشه بین ۳ تا ۱۰ روز زودتر از پلیمرها تاثیر اتفاقات را روی نرخ هایشان نشان می دهند.

افزایش عرضه پتروشیمی ها موجب کاهش قیمت خواهد شد

در بورس کالا محصولات به شیوه های مختلف آزاد شده است‌، اما به نظر می رسد با آزادسازی سقف محصولات پلیمری، نوسان قیمتی چشمگیری را شاهد نباشیم. به طور کلی برداشته شدن سقف رقابت محصولات پتروشیمی اصلا اتفاق عجیبی نیست اما در مورد این محصولات نمی توان مانند محصولات فولادی اظهار نظر مشخصی نمود. 

لذا اگر قرار باشد بازار به ثبات برسد باید عرضه ها به بیش از ۷۵هزار تن افزایش یابد و در حال حاضر این رقم ۶۸هزار تن می باشد. تاثیر این خبر در بازار آزاد اما وابستگی زیادی به نرخ دلار دارد چرا که در حال حاضر قیمت فعلی محصولات در بازار آزاد حدود ۹ تا ۱۴ هزار تومان است. 

چنانچه عرضه محصولات پتروشیمی افزایش یابد بازار بهتری در انتظاراین محصولات است و اگر اتفاق جدیدی رخ ندهد با رشد عرضه ها قطعا شاهد کاهش قیمت محصولات پتروشیمی در یکسری از گریدها خواهیم بود.

 

ارسال نظر

تازه ها