کد خبر 24761

بی سابقه ترین رکورد شاخص رقم خورد؛

بورس اوراق بهادار تهران امروز با یک شروع طوفانی کار خود را آغاز نمود. شاخص کل تنها در 5 دقیقه ابتدایی 3 هزار واحد رشد کرد و پس از آن نیز به حرکت صعودی بی سابقه خود ادامه داد؛ در پایان شاهد افزایش قابل توجه 6483 واحدی و عبور رقم شاخص کل از 7 کانال تنها در یک روز بودیم که بازدهی 4 درصدی را به دنبال داشت.

به گزارش پایگاه خبری با اقتصاد، مدتی است که بورس افزایش قیمت هایی را تجربه می کند که برای فعالان بازار سرمایه بسیار جذاب است. در ابتدای سال و زمانی که شاخص در کانال 97 هزارتایی قرار داشت هیچ تحلیل گری پیش بینی افزایش افسار گسیخته شاخص و رشدهای هزارتایی در یک روز را نداشت. حال با گذشت 6 ماه از سال 97 شاهد هستیم شاخص به گونه ای افزایش پیدا کرده است که چشم انداز 200 هزارتایی شدن برای آن متصور می شوند. امروز یکی از بی سابقه ترین روزهای بورس بود و بر خلاف آن که معمولا چهارشنبه ها به سبب تعطیلات آخر هفته بورس از رونق کمی برخوردار است در روزجاری شاهد بودیم شاخص کل صعودهای پی در پی را به گونه ای پشت سر گذاشت که تا کنون بی سابقه بوده است. ترمز شاخص کل بورس اوراق بهادار در نهایت با به پایان رسیدن ساعت معاملات کشیده شد و پس از افزایش 6483 واحدی و پشت سر گذاشتن 7 کانال  به روی 155 هزار و 61 واحد در حالی متوقف شد که بازدهی 4 درصدی را تنها در یک روز از خود به جا گذاشته بود. در فرابورس نیز آیفکس از 1700 عبور نمود و رشد 75 واحدی رقم آن را به 1771 رساند.

ارزش مجموع معاملات در دو بازار بورس و فرابورس به 2015 میلیارد تومان رسید که ناشی از داد و ستد بیش از 4 میلیارد سهم و سایر اوراق بهادار بود.

فولادی ها پیشتاز بازار

 خبر مثبت روز گذشته فولادی ها در بورس کالا مبنی بر برداشته شدن سقف رقابت شوک مثبت خود را به بازار اعمال کرد و حرکت در جهت هر چه مثبت تر برای فلزی های بازار آغاز شد. امروز "فولاد" در نیمه های بازار به دلیل افشای اطلاعات با اهمیت بسته شد اما در نزدیک ساعات پایانی باز شد؛ با وجود این که به صورت یکسره باز نبود و در ساعت های مشخصی از معامله محروم ماند توانست بیش از 158 میلیون سهم را داد و ستد کند و ارزش 87 میلیارد تومانی برای خود به ارمغان آورد. به جز فولاد سهم های زیاد دیگری نیز بودند که به دلیل مصوبه جدید بورس کالا شفاف سازی های خود را راهی کدال نمودند و در ساعتی بسته شدند. "کگل" و "کچاد" و سایر سهم های معدنی که تاثیرپذیری مستقیم از فولاد دریافت می کنند تا پیش از بسته شدن صف خرید بودند اما بعد از باز شدن توانستند پاسخ گوی تقاضاها باشند.

مسئله آزادسازی قیمت های فولاد در اولین نگاه موضوعی خوشایند است اما با کمی تامل در دستورالعمل وزارت صمت می بینیم که در صورت آن که نرخ های محصولات فولادی در بورس کالا بیش از 20 درصد افزایش پیدا کند یارانه هایی که به این حوزه تعلق می گیرد قطع خواهد شد و به دنبال این موضوع باید منتظر بالا رفتن هزینه شرکت های مربوطه باشیم.

فقط پتروشیمی ها ماندند 

پس از برداشته شدن سقف رقابت پالایشی ها و فولادی ها در بورس کالا، نوبت به محصولات پتروشیمی می رسد. این گروه تنها صنعتی است که تا کنون نتوانسته موفق به آزادسازی سقف رقابتی خود شود. روز گذشته حسین عبده تبریزی، عضو شورای عالی بورس، از ضرورت اصلاح قیمت کالاهای پتروشیمی سخن گفت و بیان داشت مسئله پتروشیمی ها تا پنج شنبه حل خواهد شد. این سخن گردش نقدینگی در این گروه را نیز بالا برد و فعالان بازار سرمایه خوش بین به پایان قیمت گذاری های دستوری نمود.

درخواست برای افزایش 17 درصدی قیمت خودرو

سخنگوی کمیسیون صنایع مجلس شورای اسلامی در روز جاری اعلام داشت ما افزایش قیمت خودرو را قبول داریم اما درخواست خودروسازان برای افزایش 17 درصدی قیمت خودرو باید آنالیز شود و مردم نباید تاوان حقوق و دستمزد 11 هزار پرسنل مازاد خودروسازانی مانند سایپا را بدهند.

با این سخنان خبرها پیرامون افزایش قیمت خودرو دوباره داغ شد اما میزان آن بدون بیان درصدی هنوز در هاله ای از ابهام است.

تقاضا برای خرید سهام خودروسازان امروز دوباره قوت گرفت و سهم های اصلی این گروه از جمله "خودرو"، "خساپا"، "خپارس" و "خزامیا" صف خرید شدند.

نشانه های رشد همه جانبه بورس

شاخص کل هم وزن که معیار دقیق تری برای فهمیدن وضعیت بازار به حساب می رود امروز با 743 واحد رشد به رقم 25 هزار و 341 واحد رسید.

در گروه های کوچک تر بازار، "وبملت" در میان گروه بانکی ها هم چنان با استقبال قابل توجه ای رو به رو است و در صدر تقاضاهای بازار قرار دارد، هیجان شکل گرفته در گروه بانکی به تمامی نمادهای این گروه سرایت کرده و امروز کلیه نمادهای فعال بانکی توانستند تا سقف حد مجاز روزانه افزایش قیمت پیدا کنند.

توجه به گروه ساختمانی و سهم هایی از جمله "وساخت" و "ثنوسا" از دیگر رویدادهای مهم گروه های کوچک تر بود.

ارسال نظر

تازه ها