کد خبر 24633

با اقتصاد بررسی کرد

اولین قدم در راستای آزادسازی قیمت ها در بورس کالا با برداشتن سقف رقابت در معاملات مس و آلومینیوم برداشته شد؛ نتیجه این کار آن گونه که شواهد نشان می دهد مطلوب بوده است و مصرف کننده واقعی محصول مورد نیاز خود را با نرخ دلاری تهیه می کند که برایش مقرون به صرفه است.

به گزارش پایگاه خبری با اقتصاد، آزادسازی قیمت ها موضوعی است که بحث داغ این روزهای محافل اقتصادی شده است. موافقان آن می گویند با آزادسازی و برقراری مکانیزم عرضه و تقاضا قیمت ها در بازار واقعی می شود و طرفدار حذف کامل اقتصاد دستوری از تمامی بازارها از جمله بورس هستند. 

بورس کالا نیز یکی از بازارهای مالی بود که برداشتن سایه دولت و حذف قیمت گذاری های دستوری در آن بسیار بحث برانگیز شده بود. بحثی که هم چنان ادامه دارد و به نتیجه قطعی نرسیده است؛ با این وجود بورس کالا تنها بازاری بود که آزادسازی به میزان اندک در آن اجرایی شد و در اوایل شهریور شاهد برداشتن سقف رقابتی و قیمتی برای دو محصول مس و آلومینیوم بودیم. پس از برداشته شدن سقف قیمتی شاهد بودیم تقاضاهای کاذبی که برای خرید این محصولات شکل گرفته بود کاهش پیدا کرد و قیمت ها بر اساس عرضه و تقاضا تعیین گردید؛ مس که در مردادماه به طور میانگین 30 میلیون تومان در هر تن معامله می شد در عرضه های پس از آزادسازی به 46 میلیون تومان در هر تن رسید و آلومینیوم نیز از قیمت های حدود 10 میلیون تومان در هر تن به 20 میلیون تومان افزایش پیدا کرد. افزایش قیمت ها همراه با کاهش تقاضاها برای خرید از جمله اثرات مثبت آزادسازی برشمرده می شود. 

 اقدام مثبت شکل گرفته از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت در این باره سبب شد تا این دو فلز طی عرضه های اخیر با قیمت دلار 6 تا 8 هزار تومانی معامله شوند و دست دلالان از بازار کوتاه شود. ادامه این روند در جهت آزادسازی می تواند برای سایر محصولات مانند فولاد اجرایی شود تا شاهد به تعادل رسیدن بازار باشیم.  

پس از آزادسازی صورت گرفته برای دو محصول نام برده شواهد این گونه نشان می دهد که بازار کشش قیمت های بالاتر از دلار 8 هزار تومانی را ندارد و مصرف کننده واقعی می تواند با این نرخ محصول مورد نیاز خود را تهیه کند در حالی که در بازار آزاد و به واسطه دلالان محصولات با قیمت های بالاتر و دلار بیش از 8 هزار تومان نیز به فروش می رسید.

ارسال نظر

تازه ها