کد خبر 24569

عرضه اولیه روز سه شنبه؛

عرضه اولیه سهام شرکت عطرین نخ قم در نماد "نطرین"، پس از عرضه های شرکت پرداخت الکترونیک سامان کیش، پتروشیمی غدیر، کشاورزی و دامپروری بینالود، پتروشیمی پارس و کشت و دام قیام اصفهان، ششمین عرضه اولیه سال 97 برشمرده می شود که در روز 20 شهریور انجام خواهد شد.

به گزارش پایگاه خبری با اقتصاد، گروه صنعتی گلریز قم پس از گروه صنایع کاغذ پارس (چکاپا)، شرکت عطرین نخ قم را به عنوان یکی از زیر مجموعه های خود وارد بورس اوراق بهادار می کند.

پیشینه عرضه اولیه سهام شرکت  

شرکت گلریز قم با سابقه سال ها حضور در صنعت نساجی،  سال 1393 اقدام به راه اندازی بزرگ ترین و تخصصی ترین واحد تولید انواع نخ های پلی استر و پلی امید با نام شرکت عطرین نخ قم نمود؛ این واحد به عنوان یازدهمین واحد تولیدی گلریز قم به بهره برداری رسید.

چهارم دی ماه سال گذشته آگهی عرضه اولیه تعداد 15 میلیون و 6 هزار و 450 سهم از کل سهام شرکت عطرین نخ قم در بازار دوم فرابورس ایران و در نماد "نطرین" منتشر شد اما به دلایلی از جمله مشکلاتی که در نحوه ارائه اطلاعات ناشر به سازمان وجود داشت، این عرضه اولیه کنسل شد و  فعالان بازار سرمایه ناکام ماندند. در این عرضه اولیه دامنه نوسان قیمت سهم از 4780 ریال تا 5019 ریال عنوان شده بود.

پس از گذشت کمتر از یک سال اطلاعیه جدید  15 درصد از سهام شرکت عطرین نخ قم که معادل تعداد سهم اعلامی در دی ماه  سال 96 است در دامنه قیمتی 4680 ریال تا 4914 ریال برای عرضه اولیه منتشر شد. در واقع سقف قیمت ثبت سفارش با کاهش 105 ریالی رو به رو بوده است.در نظر به این که هر کد حقیقی یا حقوقی می توانند 300 سهم را خریداری نمایند، نقدینگی مورد نیاز برای شرکت در این عرضه اولیه 147 هزار و 420 تومان می باشد.

علت لغو شدن عرضه اولیه سال گذشته بر اساس توضیحات مدیر عامل شرکت برخلاف آن چه شایعه شده بود بدهی نبوده است، در روز عرضه اولیه سال گذشته سوالی از حسابرس شرکت پرسیده شد که پاسخ گویی به آن نیازمند زمان بود به همین دلیل تا بر طرف شدن ابهامات، عرضه اولیه تا هم اکنون به تعویق افتاد.

بررسی وضعیت مالی و عملیاتی

صورت های مالی منتهی به 1396/12/29 شرکت نشان می دهد عطرین نخ قم با سرمایه 10 میلیارد و 43 میلیون تومان در سال گذشته 6,792 تن محصول تولید و  6,769 تن محصول به فروش رسانده است از محل فروش این میزان محصول درآمدی معادل 51 میلیارد و 777 میلیون و 900 هزار تومان برای شرکت به دست آمده است.

سود خالص در دوره یک ساله 96 برای عطرین نخ 6 میلیارد تومان، سود انباشته پایان دوره 13 میلیارد تومان و سود خالص برای هر سهم 619 ریال بوده است.

این شرکت در سال گذشته 85 درصد ظرفیت اسمی تولید داشته است و برنامه دارد تا قبل از سال 1400 تولید را به ظرفیت 90 درصد برساند.

با توجه به این که عمده مواد اولیه مورد نیاز در داخل تامین می شود، در حال حاضر نیاز به واردات نیست در نتیجه شرکت تاثیر پذیری زیادی از نوسانات نرخ ارز نمی گیرد.

از منظر صادراتی نیز، عطرین نخ 5 درصد از محصولات خود را به کشور ترکیه صادر می کند و با بازاریابی صورت گرفته با اروپا و کشورهای cis قصد تنوع در بازار خود را دارد، شایان ذکر است این شرکت الزامی به فروش ارز خود در سامانه نیما ندارد.

بر اساس اظهارات مدیر عامل، برنامه افزایش سرمایه فعلا در چشم انداز این شرکت دیده نمی شود و با توجه به این که تنها 3-4 سال از آغاز به کار شرکت می گذرد و تمامی ماشین آلات و دستگاه های مورد استفاده جدید می باشند بحث اورهال در چند سال آینده مطرح نمی باشد.

با توجه به موارد ذکر شده، سهام شرکت مطلوب ارزیابی شده و می تواند برای سهامداران سود آور باشد.

 

ارسال نظر

تازه ها