کد خبر 24506

شاخص کل در پایان معاملات امروز با 2605 واحد افزایش نسبت به روز گذشته به 142234 واحد رسید. ارزش کل معاملات امروز 1274 میلیارد تومان بود که از این مبلغ 843 میلیارد تومان مربوط به بازار بورس و 431 میلیارد تومان آن متعلق به بازار فرابورس بود. نماد شبندر، فارس و پارس بیشترین تاثیر مثبت و نمادهای فخوز، همراه و خآهن بیشترین تاثیر منفی را روی شاخص کل داشتند.

در جریان معاملات امروز نماد معاملاتی شرکت پالایش نفت تهران (شتران1)، شپنا، چکاوه، غاذر، شبریز، شدوص، قشرین، رتکو، خمهر، فباهنر و خزر  با توجه به تغییرات بیش از 20 درصدی قیمت سهام، به منظور اطلاع رسانی مناسب شرکت به بازار در خصوص علل آن، متوقف گردیدند.

همینطور نماد غمارگ با توجه به تغییرات بیش از 50 درصدی قیمت سهام، به منظور برگزاری کنفرانس اطلاع رسانی توسط ناشر متوقف شد.

به دنبال عقب گرد دلار و سکه از قیمت های پیشین شاخص کل توانست رکورد قبلی 140 هزار واحدی را نیز بشکند. شاخص کل هم وزن نیز افزایش 5.2 درصدی را به ثبت رساند که نشان از فراگیر بودن توجه فعالان بازار به تمام گروه ها از جمله گروه های کوچک بازار مانند گروه سیمانی و قندی دارد.

در گروه پتروشیمی از نیمه ساعت معاملاتی شاهد افزایش تقاضا بودیم که منجر به ایجاد صف خرید دراکثریت نمادهای این گروه شد که در این بین گروه اوره ساز بیشتر مورد توجه قرار گرفتند  شاید مهم ترین دلیل افزایش تقاضا در این گروه بخشنامه اخیر بانک مرکزی مبنی بر مجاز شدن صرافان به ورود به بازار ارز و خرید دلار باشد

در گروه بانکی نماد وبملت ، وپست، وکار و وتجارت با تقاضای بیشتری از سوی خریداران همراه شدند.

نماد وساخت در جدیدترین پیش بینی منتهی به شهریور با 156 درصد تعدیل منفی به ازای هرسهم 79 ریال زیان پیش بینی کرده است.

در مجمع فوق العاده البرز دارو نیز افزایش سرمایه 100 درصدی از محل مطالبات و آورده نقدی به تصویب رسید.

در چند رشته ای ها نمادهای وغدیر، وصندوق، وبانک و امید همسو با بهبود جو کلی معاملات گروه پتروشیمی  و معدنی مورد توجه قرار گرفتند.

در گروه فلزات اساسی معاملات در نمادهای بزرگ گروه متعادل بود و نمادهای ذوب، فباهنر، فرآور، فمراد، فروس، فسپا، فجر، و فنورد در آستانه سقف قیمتی داد و ستد شدند.

در گروه انبوه سازی امروز نیز افزایش تقاضا را در اکثر نمادها شاهد بودیم نمادهای ثمسکن، ثنوسا، وساخت، ثفارس، ثرود، ثباغ و ثعمرا بیشتراز سایر همگروهی ها مورد توجه قرار گرفتند.

گروه خودرویی امروز نیز با تقاضای خوبی همراه شد . نمادهای خشرق، خاذین، خمحور، خرینگ، خمحور، خکمک، خکار، خریخت، خفنر و خنصیر با صف خرید و سایر نمادهای گروه نیز در محدوده مثبت قیمتی معامله شدند .

گروه سیمانی نیز گروه یکدست سبز پوش بازار امروز بود اکثر نمادهای این گروه در سقف قیمتی معامله شدند یا در صف خرید قفل شدند.

در گروه حمل و نقل نیز نماد حکشتی در نیم ساعت ابتدای معاملات با افزایش تقاضا به صف خرید رسید نمادهای حتوکا و حاسا نیز دیگر نمادهای صف خرید این گروه بودند.

معدنی ها نیز امروز با تقاضای مثبتی همراه شدند که در این بین کاما، کبافق صف خرید را تجربه کردند.

در گروه لاستیک و پلاستیک نماد پسهند برای چندمین روز متوالی صف خرید و نمادهای پلوله و پکرمان، پکویر و پلاسک نیز با استقبال خوبی همراه شدند .

در گروه رایانه و فعالیت های وابسته نیز نمادهای رتاپ، رکیش، آپ و مفاخر تقاضای بیشتر بودند که نماد رانفور تنها نماد متعادل این گروه بود.

معاملاتی شرکت چرخشگر (خچرخش1) و نماد معاملاتی شرکت صنعتی‌ آما (فاما1)با توجه به تغییرات بیش از 20 درصدی قیمت سهام، به منظور اطلاع رسانی مناسب شرکت به بازار در خصوص علل آن، متوقف گردید.

گروه پالایشی امروز به دنبال  انتشار اعلامیه منتشره از سوی بورس کالا در مورد برداشتن سقف دامنه نوسان با صف خرید کار خود را آغاز کردند . نماد شپنا در این بین با بیشترین تقاضا در صدر نمادهای این گروه قرار گرفت. اگرچه در بین ساعات معاملاتی عرضه های متعدد مانع از صف های خرید طولانی در این نمادها شد اما در انتها نمادهای شتران، شبنرد، شاوان، شبریز و شراز با صف خرید به کار خود پایان دادند. رشد قابل توجه وکیوم باتم پالایشگاه تهران در بورس کالا نیز سبب افزایش بیشتر هیجان خرید دراین گروه شد. در مقابل روانکارها با افت قیمت مواجه شدند که در انتهای بازار بر شدت تقاضای این گروه نیز افزوده شد . البته شنیده می شود که تولید کنند گان روان کارها نرخ خوراک خود را با دلار 4200 تومانی دریافت می کنند امری که می تواند سودآوری این شرکت ها را با افزایش چشمگیری همراه سازد.

در گروه محصولات شیمیایی نیز امروز اکثریت نمادها در محدوده مثبت قیمتی معامله شدند که در این بین نمادهای شپدیس، شکربن، جهرم، شلعاب، شدوص و شمواد با استقبال بیشتر از سوی خریداران صف خرید یا در آستانه صف خرید قرار گرفتند.

در گروه بانکی نیز وبملت امروز در محدوده صفر تابلو داد و ستد شد و از صف خرید های پرحجم روزهای گذشته خبری نبود .فضای حاکم بر دیگر نمادهای این گروه نیز منفی بود و به جز نماد وبصادر سایر نمادها درمحدوده منفی قیمتی معامله شدند.

گروه خودرویی با تقویت احتمال افزایش قیمت خودرو با معاملاتی مثبت آغاز به کار کرد که قطعه سازها با تقاضای بهتری نسبت به سایر هم گروهی ها مواجه شدند . در جلسه امروز شورای رقابت به بررسی بازار خودرو پرداخته می شود ازآنجاکه رضا شیوا، رئیس شورای رقابت همین چندی پیش خبر از احتمال افزایش قیمت رسمی خودروهای داخلی داد، پیش‌بینی می‌شود در جلسه امروز، تصمیم نهایی در این مورد گرفته شود.

نماد خساپا در ساعات ابتدایی معاملات به صف خرید نشست و با وجود اینکه در میانه بازار با کاهش قیمت مواجه شد در انتها با صف خرید نزدیک 21 میلیون به کار خود در این جلسه معاملاتی پایان داد. نمادهای خچرخش، خزر، خشرق ازدیگر نمادهایی بودند که امروز به صف خرید رسیدند.

در گروه فلزی نیز به دنبال افزایش قیمت محصولات مسی و آلومینیومی در بورس کالا امروز شاهد افزایش تقاضا در صنایع مربوط به شرکت های فلزی بودیم. به جز نمادهای فرآور ، فسرب و فلوله ، فسپا و فخاس سایر نمادها در سقف مجاز قیمتی یا نزدیک به آن معامله شدند.

در گروه معدنی نیز فضای مثبتی حاکم بود . کروی، کگل ، کچاد و کنور با افزایش تقاضا همراه شدند .

در بیمه ای ها نیز شنیده ای مبنی بر افزایش تراز ارزی این شرکت سبب شد تا از همان ابتدای ساعت معاملات شاهد صف خرید آن باشیم . بیمه دانا با صف فروش آسیا و بیمه ما نیز در محدوده منفی قیمتی معامله شدند و سایر نمادها ممعاملاتی مثبت داشتند.

در بازارهای جهانی نفت برنت به 74 دلار و 8 سنت به ازای هر بشکه رسیده است. مس و روی نیز با اندکی کاهش در سطح 5980 و 2470 دلار در حال معامله است . الومینیوم نیز 2093 دلار قیمت دارد.

در خصوص اخبار نیز وزیر صنعت با ارسال نامه ای به رئیس بانک مرکزی فهرست جدید ۷۵ کالای مشمول دریافت ارز دولتی را اعلام و درخواست کرد برای جلوگیری از کمبود در بازار از هرگونه تاخیر خودداری شود. پیرو نامه 18 مرداد ماه، طبق بند(1) تصویب‌نامه مورخ 16 مرداد 97 هیات وزیران،بانک مرکزی مجاز است نسبت به تامین ارز کالاهای فهرست گروه یک شامل کالاهای اساسی، ضروری، دارو و ملزومات و تجهیزات پزشکی از سوی وزارت صنعت به نرخ رسمی ارز اقدام کند، فهرست کالاهای مشمول بهره‌مندی از دلار 4200 تومانی ابلاغ شد.

در خبر دیگری وزارت صنعت از ممنوعیت صادرات شکر و ابلاغ به گمرکات اجرایی خبر داد.

برای فردا نیز بنظر می رسد صف های خرید در نمادهای پالایشی تداوم یابد. گروه خودرویی نیز با اقبال خوبی همراه خواهند شد.

ارسال نظر

تازه ها