کد خبر 24372

با اقتصاد گزارش می دهد

بورس اوراق بهادار ابتدای هفته خود را طوفانی آغاز نمود و شاخص کل به مدد معاملات مثبتی که در تمامی گروه ها انجام گرفت توانست بیش از 1900 واحد رشد پیدا کند و از نیمه کانال 139 هزار واحدی عبور نماید. معامله حدود 4 میلیارد سهم و سایر اوراق بهادار به ارزش 1347 میلیارد تومان نتیجه بازار پر رونق امروز بود.

به گزارش پایگاه خبری با اقتصاد، پس از آن که در روز پایانی هفته گذشته شاهد معاملات در مدار منفی بودیم و و شاخص کل بورس اوارق بهادار با افت چشمگیر به تعطیلات رفت؛ در اولین روز کاری هفته جاری افت هفته پیش را جبران کرد و افزایش 1914 واحدی شاخص کل بورس اوراق بهادار و رسیدن آن به 139 هزار و 628 واحد را شاهد بودیم. در فرابورس نیز شاخص کل توانست از 1600 عبور کند و با رشد 35 واحدی به روی رقم 1615 متوقف شد.

"شپنا"، "رانفور"، "رمپنا"، "شتران"، "فولاد"، "وبملت" و "پارسان" بیشترین اثر افزایشی بر روی شاخص کل بورس و "ذوب"، "مارون"، "هرمز"، "زاگرس"، "شراز"، "شاوان" و "دماوند" بیشترین افزاینده های شاخص فرابورس بودند.

با توجه به این که افزایش قیمت سهام در تمامی سهم های بازار امروز به چشم می خورد، شاخص کل هم وزن نیز در پایان افزایش 609 واحدی و رسیدن به رقم 22 هزار و 798 واحد را نشان داد.

داستان های بورس کالا

چهارشنبه هفته گذشته محصولات فولادی با سقف رقابتی 15 درصدی در بورس کالا عرضه شدند و تقاضاهای قابل توجه و حتی بیش از عرضه نیز برای آن ها به ثبت رسید از طرفی امروز خبری از زبان معاون وزیر صمت نقل شده بود که در آن از ابلاغیه تنظیم بازار برای محصولات فولادی طی دو هفته آینده خبر داده بود. "ذوب"، "فولاژ"، "فباهنر"و "فولای" از جمله سهم هایی بودند که در میان فلزی ها با افزایش تقاضا رو به رو شدند و صف خرید تشکیل دادند.

برنامه مناظره ای که روز گذشته از شبکه یک سیما با محوریت قیمت گذاری های دستوری کالا پخش شد در پایان هیچ نتیجه مثبتی را در پی نداشت و با محکوم شدن دولت پایان یافت.

پتروشیمی ها امروز همگی در یک سمت و سو حرکت نکردند در میان آن ها "شغدیر"، "پارس"، "شپدیس"، "فارس"، "شپدیس"، "شیراز"، "شفن" و "مارون" با کاهش قیمت و "شوینده"، "شیران"، "شگل"، "پاکشو"، "وپترو"و "شکلر" توانستند افزایش قیمت تا سقف مجاز روزانه را تجربه کنند.

پالایشی ها روند مثبتی که از هفته گذشته در پیش گرفته بودند را ادامه دادند و تمامی سهم ها به استثنا "شبندر" و "شبهرن" افزایش قیمت سهم را تجربه کردند.

تقاضای دوباره برای بانکی ها

در ابتدای هفته گذشته که بازار بر مدار نزولی حرکت می کرد توجه ویژه ای به نمادهای بانکی از سوی فعالان بازار سرمایه وارد شده بود و "وبملت" در صدر تقاضاهای خرید قرار داشت. علت این استقبال ها تراز تجاری ارزی مثبت اعلام شده بود؛ در روزهای دوشنبه و سه شنبه که توجه به شمت پالایشی ها رفت معاملات در بانکی را رنگ دیگری پیدا کرد و درمدار کاهشی افتاد اما امروز با توجه به این که اکثریت سهام بازار رشد قیمتی را پشت سر گذاشتند اقبال دوباره به سمت بانکی ها هم برگشت و "وبملت" دوباره صف خرید شد.

خودرویی ها امیدوار به افزایش قیمت

نمادهای گروه خودرو در روز جاری تقاضا را به سمت خود کشیدند؛ در نمادهای بزرگ هم چون "خودرو" و "خساپا" و هم چنین قطعه سازان این گروه اکثرا تا سقف 5 درصدی روزانه افزایش قیمت پیدا کردند و صف های تشکیل برای خرید آن ها تا پایان بازار هم جمع نشد. به نظر می رسد با توجه به اخبار ضد و نقیض این روزها پیرامون افزایش قیمت خودرو که یکی دیگری را تکذیب می کند، چشم امید به افزایش قیمت خودرو هنوز هم در میان فعالان بازار سرمایه وجود دارد و آن ها سهام این گروه را مستعد افزایش قیمت بیش از حال حاضر می دانند.

سخن پایانی 

در مدت اخیر شاخص کل رکوردهایی را از خود بر جای گذاشته است که تحلیل گران وکارشناسان این بازار مالی در ابتدای سال پیش بینی آن را نمی کردند. با این وجود دلیل بخش عمده این رشد متاثر از بازار ارز کشور بوده است. با افزایش های پی در پی نرخ دلار در کشور و پایین آمدن ارزش پولی کشور رشد شاخص و افزایش قیمت سهام امری طبیعی تلقی شده و دور از انتظار نیست در واقع رشد قیمت سهم ها در بازار سرمایه تنها ارزش پول سرمایه گذار را به نسبت تغییراتی که نرخ ارز به وجود آورده است حفظ می کند و دلیل محکمی بر سودآوری محسوب نمی شود. 

 

ارسال نظر

تازه ها