کد خبر 24346

بورس اوراق بهادار هفته گذشته را در حالی سپری کرد که در دو روز ابتدایی و روز پایانی هفته شاهد معاملات در مدار منفی بودیم اما دوشنبه و سه شنبه روز اقبال گروه های بزرگ بود، در ادامه بازار در هفته ای که گذشت را مورد بررسی قرار داده؛ مطالب عنوان شده می تواند برای تصمیم گیری ها در هفته جاری موثر باشد.

به گزارش پایگاه خبری با اقتصاد، بورس تهران در هفته گذشته در حالی سپری شد که رشد افسار گسیخته دلار تا محدوده 15000 تومان باعث شد تا توجه بازار که برای مدتی به سمت گروه های کوچکتر و تک سهم ها رفته بود مجددا به سمت گروه های بزرگ و شرکت های صادرات محور معطوف شود. در هفته گذشته علاوه بر گروه های بزرگ گروه دارو و سیمان از جمله گروه هایی بودند که بازده خوبی را نصیب سهامداران خود کردند. گروه خودرویی نیز که با افت و خیزهایی همراه بود توانست نسبت به دو گروه قبلی رشد اندکی را تجربه کند. بانکی ها که چند روزی  به دلیل بحث مربوط به تسعیر ارز دارایی های خود مورد توجه اهالی بازار قرار گرفته بودند در هفته گذشته کم فروغ ظاهر شدند. گروه پالایشی نیز به دلیل برداشته شدن سقف نرخ خود در بورس کالا به شدت مورد توجه سهامداران قرار گرفتند به طوری که در کنار گروه فولادی، پتروشیمی و معدنی هفته خوبی را پشت سر گذاشتند.

هفته گذشته مهم ترین خبر شاید مربوط به بحث افزایش قیمت خودرو توسط وزیر صنعت بود که دیری نپایید این خبر تکذیب و بحث افزایش قیمت منتفی شد. از دیگر خبرها می توان به افزایش سقف رقابت برای محصولات فولادی در بورس کالا به 15 درصد اشاره کرد که خبری خوبی برای شرکت های این گروه است و می توان آن را یک گام در جهت آزاد سازی نرخ ها در بورس کالا در نظر گرفت. در خبر دیگری وزیر صمت از قیمت گذاری دستوری و مداخله در بازارها کناره گیری کرد. شریعتمداری گفت فقط درباره کالاهای اساسی به سمت کنترل می رویم، بخش خصوصی خودش درباره سایر کالاها تصمیم گیری کند. در خبرهای سیاسی نیز شاهد آن بودیم که ضرب الاجل تعیین شده از سوی ایران برای نجات برجام تا 13 آبان ماه خواهد بود و عراقچی در این باره گفت به اروپایی‌ها روشن گفته‌ایم اگر منافع اصلی ما در برجام، بحث فروش نفت و بازگشت پول نفت پرداخت‌ها و دریافت‌ها (مسائل بانکی)، عملیاتی نشود، برای ما ماندن در برجام هیچ فایده دیگری نخواهد داشت.

در کدال سغرب در خصوص شفاف سازی  مربوط به نوسانات قیمتی بیان کرد که رشد قیمتی 30 درصدی درنرخ های فروش صادراتی و10 درصدی در نرخ های فروش داخلی باعث می شود تا سود شرکت بین 58 تا 69 تومان شود.  توریل نیز در مرداد ماه توانست 35 میلیارد تومان درآمد کسب کند و جمع درآمد 5 ماهه خود را به بیش از 161 میلیارد تومان برساند که رشد 35 درصدی نسبت به 5 ماهه ابتدایی سال 96 را نشان می دهد. حسیر در مرداد ماه توانست 8.5 میلیارد تومان درآمد کسب کند که در مجموع 5 ماهه ابتدای امسال این عدد به حدود 28 میلیارد تومان رسید که افت 5 درصدی را نسبت به مدت مشابه سال قبل نشان می دهد.

در بازاهای جهانی اوره و متانول اندکی افزایش قیمت را تجربه کردند به طوری که اوره به قیمت 305 دلار/ تن و متانول به قیمت 400 دلار/تن رسید. اعلام خبر ترامپ در خصوص اعمال نرخ تعرفه بر روی 267 میلیارد دلار دیگر از محصولات وارداتی از چین در کنار شاخص های اقتصادی خوب این کشور د رخصوص رشد دستمزدها و همچنین افزایش اشتغال فراتر از تصور تحلیل گران باعث افزایش شاخص دلار و کاهش قیمت کامودیتی ها شد به طوری که قیمت هر تن روی به رقم 2403 دلار/تن و قیمت هر تن مس به رقم 5878 دلار/تن رسید. اما در بازار امروز به نظر می رسد با توجه به اینکه به روزهای پایان شهریور ماه نزدیک می شویم و تسویه اعتباری ها شدت خواهد گرفت و از آنسو دلار همچنان در قیمت های بالاتر از  13000 تومان در حال داد و ستد می باشد انتظار می رود در معاملات امروز بازار متعادلی را شاهد باشیم و تک سهم ها بیشتر مورد توجه بازار قرار گیرند.

 

ارسال نظر

تازه ها