کد خبر 24337

در گفت و گو با پایگاه خبری با اقتصاد مطرح شد؛

سید فرهنگ حسینی گفت: بازار سهام تحت تاثیر قیمت دلار با رشد روبرو شده است. انتظار این است که در میان مدت بازده بورس در سطح بازده دلار قرار گیرد.

به گزارش پایگاه خبر با اقتصاد، روند صعودی بازار سرمایه از ابتدای سال جاری تا کنون که بازدهی در حدود 43 درصد را کسب نموده و در کنار آن صعود نرخ دلار به ارقام رویایی موجب گردیده تا سرمایه گذران پتانسیل های موجود در این بازار برای سرمایه گذاری را دریابند و به دنبال چشم انداز میان مدت و بلند مدت آن باشند از این رو برای بررسی این مهم با  سید فرهنگ حسینی یکی از کارسناسان بازار سرمایه ومدیر عامل صنعتی و معدنی امیر به گفت و گو نشستیم که به شرح ذیل است:

در حال حاضر روند شاخص بازار سهام را چطور ارزیابی کرده  و آینده کوتاه مدت و بلندمدت بازارسهام را چطور پیش بینی  می کنید؟

بازار سهام تحت تاثیر قیمت دلار با رشد روبرو شده است. عمده صنایع بازار شامل فلزی ، معدنی ، پتروشیمی و پالایشی است که درآمد آن ها دلاری است و در نتیجه با رشد قیمت دلار با رشد روبرو می شوند. انتظار این است که در میان مدت بازده بورس در سطح بازده دلار قرار گیرد.

نظر شما در مورد طرح توسعه شرکت پتروشیمی پردیس و روند سودآوری آن چیست؟ 

پتروشیمی پردیس با بهره برداری از این طرح به یکی از بزرگترین تولیدکنندگان اوره جهان تبدیل گردید و جایگاه خود به عنوان بزرگترین تولیدکننده اوره ایران را تثبیت نموده است. نکته مثبت در خصوص این طرح ، نحوه تامین مالی آن به صورت ریالی است که در نتیجه از افزایش اخیر قیمت دلار منتفع می گردد. علاوه براین ، قیمت جهانی اوره به دلیل عوامل فصلی و همچنین محدودیت ها در چین در کنار افزایش قیمت غلات در بازارهای جهانی با رشد روبرو شده است که اثر مثبتی بر این شرکت دارد. 

 با این حال ، پتروشیمی های دیگری نیز طرح توسعه به بهره برداری رسیده دارند. از جمله پتروشیمی مرجان که سهامدار عمده آن پتروشیمی فن آوران است. همچنین چند پتروشیمی دیگر که در مراحل پایانی ساخت قرار دارند. 

در شرایط کنونی  آیا سرمایه گذاران برای سرمایه گذاری به سمت  شرکت های غذایی رو می آورند؟ درحال حاضر وضعیت سودآوری آنها چگونه است؟

روند تورم مصرف کننده بیانگر افزایش قیمت محصولات است. از این رو ، شرکت های تولیدکننده مواد غذایی که معمولا با یک وقفه افزایش نرخ می گیرند ، در حال دریافت افزایش نرخ هستند. موضوع مهم این است که از اوایل سال ، تخفیف های این شرکت ها در فروش متوقف گردیده است ، و اکنون کمبود در برخی محصولات و افزایش نرخ در محصولات و قیمت گذاری دیده می شود که به نظر می رسد بایستی شاهد تعدیل مجدد قیمت ها بود. شرکت ها به دلیل داشتن موجودی کالا ، میتوانند افزایش سود ریالی مناسبی را شاهد باشند.

به نظرشما نرخ دلار تا کجا پیشروی می کند و  آیا دولت ابزاری برای کنترل افسارگسیخته نرخ دلار دارد؟

فارغ از روند قیمت که به سیاست دولت و بانک مرکزی و انتظارات بستگی دارد ، بایستی از این فرصت بهره گرفت و از مزیت کاهش قیمت دلاری محصولات تولیدی داخل برای افزایش صادرات بهره جست. این موضوع خود می تواند عرضه دلار را نیز افزایش دهد و به تعادل سریع تر بازار ارز کمک کند. در مجموع سیاست های اقتصادی بایستی حامی صادرات گردد.

با وجود تعطیل شدن بازارآتی سکه آیا ممکن است که بازار سهام از لحاظ نقدینگی تقویت  و پول بیشتری به سمت این بازار جریان پیدا کند؟

تعطیلی بازارها به عنوان یک ریسک سیتماتیک به بازار سرمایه نیز وارد می شود که آثار آن را در روز پس از تعطیلی در بورس به وضوح شاهد بودیم. به نظر بنده بایستی ثبات تصمیمات و بازارسازی صورت گیرد. ورود رسمی بانک مرکزی به بازار آتی و همچنین ورود این بانک از طریق خرید و فروش اوراق بدهی می تواند به سامان دهی بازارها کمک نماید.

وضعیت اوره و متانول را در آینده چطور پیش بینی می کنید؟ همچنین طرح پتروشیمی مرجان کلید خورده و  چه تاثیری بر روند پتروشیمی زاگرس دارد؟

با توجه به حجم و کشش بازار چین و همچنین صعودی بودن قیمت نفت و اینکه بهای تمام شده متانول در ایران نسبت به روش های تولید در چین پایین تر است ، این دو شرکت رقابتی با هم ندارند.

 

ارسال نظر

تازه ها