کد خبر 2312

تقویت 23 واحدی شاخص کل

شاخص کل بورس تهران در جریان معاملات امروز بازار سرمایه ۲۳ واحد رشد کرد.

به گزارش پایگاه خبری "بااقتصاد"، شاخص بورس تهران پس از افزایش حدود 1.4 درصدی در هفته گذشته از کانال 86 هزار واحد به نیمه 87 هزار واحد صعود کند. امروز 13 آبان شاخص کل با 23 واحد افزایش بر روی رقم 87 هزار 868 واحد قرار گرفت. حجم معاملات در بازار امروز حدود 1.007 میلیون سهم و به ارزش 1,866 میلیارد ریال در 53 هزار دفعه مورد معامله قرار گرفت

نوید قدوسی مدیر تحلیل و مشاوره کارگزاری بانک کشاورزی در گفتگو با پایگاه خبری "بااقتصاد" در مورد روند امروز بازار سرمایه گفت: حجم معاملات بازار قابل توجه نبوده است، بدون درنظر گرفتن  معاملات بلوکی و اوراق با درآمد ثابت به ارزش حدود 75 میلیون حجم معاملات کمتر از 100میلیارد تومان بوده است و این برای بازار سرمایه خیلی کم است. گروه پالایشگاهی امروز عمدتا معاملات منفی را تجربه کرده‌اند، پالایشگاه اصفهان با 22 واحد و پالایشگاه تهران با 20 واحد کاهش بیشترین تاثیر منفی را بر روی شاخص کل داشته‌اند.  شرکت‌ ملی صنایع مس ایران نیز با 21 واحد کاهش بیشترین تاثیر منفی را در برآورد این نماگر به دوش کشید.

وی افزود: در گروه پترو پالایشی شایعاتی مبنی بر اینکه تعدیلات این گروه که بازار انتظار داشت اتفاق نخواهد افتاد و صرفاً گزارش‌هایی با پوشش  میان دوره‌ای مطلوب همراه با تعدیلات مثبت محدود داریم و همین شایعه  موجب افزایش فشار عرضه در گروه پالایشی بوده است. گروه فلزات اساسی و پتروشیمی به دلیل اینکه روند صعودی دلار متوقف شده و از طرفی قیمت محصولات تولیدی این کارخانه ها معادل و در مواردی دچار افت گردیده معاملات منفی داشته و بر روی شاخص کل نیز تاثیر منفی گذاشته‌اند.

  قدوسی در ادامه گفت: ویژگی که در بازار بیشتر از همه به چشم میخورد بی تصمیم و تعدیل انتظارات مثبتی است که در مقطع میانی سال شکل گرفت.

این تحلیل گر بازار سرمایه  گفت: برای رسیدن به رقم شاخص 89 هزار 500 واحد باید منتظر روز دوشنبه و روند بازارهای جهانی بود.  هر چند در روند دلار به نظر نمی رسد اتفاق خاصی بیافتد ولی اگر موج مثبتی در بازار دلار راه بیوفتد به بازار کمک می‌کند. در گروه پالایشی اگر گزارش‌های خیلی خوبی بر روی کدال بیاید، بر روی شاخص کل تاثیرات زیادی خواهند داشت این  عوامل می تواند درکنارهم شاخصرا  به سقف قبلی خود یعنی رقم 89 هزار 500 واحد برساند.

 

ارسال نظر

تازه ها