کد خبر 22096

اندر احوالات یک سهم با تقاضاهای خرید فراوان؛

ماشین سازی اراک با نماد معاملاتی "فاراک" در بازار دوم بورس فعال است. سهمی که هم اکنون زیر قیمت اسمی معامله می شود روزهای خوبی را در اوایل سال گذشته تجربه کرده است اما حرکت سهم در جهتی که برای سهامداران قابل پیش بینی نبود به طور ناگهانی آغاز شد و بسیاری از سهامداران تحت تاثیر نزول ناگهانی قیمت این سهم متضرر شدند.

به گزارش پایگاه خبری با اقتصاد، ماشین سازی اراک (فاراک) در حالی در بازار دوم بورس با قیمتی در محدوده 80 تومان معامله می شود که قیمت این سهم در اوایل سال گذشته به بیشتر از 2000 تومان نیز رسیده بود اما پس از افزایش سرمایه با کاهش قیمت مواجه شد و به محدود 400 تومان رسید. 

فعالیت این شرکت در زمینه ساخت تجهیزات نفتی، مخازن بزرگ، سازه های فلزی، بویلرهای حرارتی، گلوله های سنگین فلزی، انواع پل، دکل ها و تولید شیرهای تخصصی خلاصه می شود.

مدیرعامل این شرکت در پاییز سال گذشته زمانی که حرکت نزولی سهم آغاز شده بود با توجه به حوزه فعالیت شرکت که در ساخت تجهیزات نفت، گاز، پتروشیمی، نیروگاهی و کارخانه سازی است، کمبود نقدینگی و هم چنین واگذاری کارها به خارجی ها را از مشکلات شرکت دانسته بود و اظهار نموده بود شرکت با 25 تا 30 درصد ظرفیت و با ارزش اقتصادی پایین کار می کند.

صورت های مالی میاندوره ای 9 ماهه منتهی به 1397/03/31 ماشین سازی اراک نشان می دهد نسبت های آنی شرکت مذکور پاسخ گوی تامین بدهی ها است.

درآمد به دست آمده در 9 ماه در مقایسه با مدت مشابه در سال گذشته خبر از افزایش می دهد. رقم 66 میلیارد تومان درپایان 31 خرداد 96 به 155 میلیارد تومان در پایان خرداد 97 رسیده است اما با این وجود انتظارها برای جبران افت قیمت سهم به قوت قبل باقی است و هنوز تغییر محسوس و افزایش چشمگیری رخ نداده است.

از جمله مواردی که مانع از رشد قیمت سهم شده است می تواند فروش گسترده سهم توسط سهامدار عمده باشد موضوعی که در روزهای اخیر نیز به چشم می خورد اما حقیقی ها به آن بی توجه شده اند و در حالی که سهامدار عمده به هر دلیلی اقدام به فروش کرده سات حقیقی ها در مقام خریدار برآمده اند و امروز شاهد افزایش تقاضاها و تشکیل صف خرید در این سهم بودیم.

آخرین صورت مالی این شرکت که مربوط به دوره 9 ماهه است از سیر نزولی و کاهشی در زیان خالص حکایت می کند هر چند شرکت هم چنان در زیان به سر می برد اما چراغ روشنی را می توان در این سهم مشاهده کرد.

سهامداران "فاراک" چه می گویند؟

پای درد و دل سهامداران که بنشینی چند گروه با عقاید متفاوت را می بینی، گروه اول کسانی هستند که به آینده سهم خوش بین هستند و معتقدند زمان صعود قیمتی فرا رسیده است، گروه دوم افزادی هستند که آینده ای بدتر از حال حاضر برای سهم متصور می شوند، گروه سوم کسانی هستند که در قیمت های بالای سال گذشته سهم را خریداری نموده و پس از سهامداری طولانی خسته شده و سهم را در قیمت پایین فروخته اند و گروه آخر نیز از افرادی تشکیل شده است که مسبب بالا نرفتن سهم را سهامدار عمده به ویژه صندوق فرهنگیان می دانند که با فروش های خود مانعی بر سر صعود قیمتی سهم ایجاد کرده است.

بازار همیشه برای نشان دادن موقعیت های خوب و بد نیاز به گذر زمان دارد در این میان هر کس با توجه به استراتژی که اتخاذ می کند و هم چنین با توجه به اصول تحلیلی (بنیادی یا تکنیکال) که در پیش می گیرد می تواند برای خود سود یا زیان بسازد.

 

 

ارسال نظر

تازه ها