کد خبر 22067

شاخص در مرز 130 هزار واحدی؛

روز گذشته بازار سرمایه با افت قابل توجه 2507 واحدی شروع به کار کرد. وضعیتی که بسیاری از کارشناسان آن را اصلاح قیمتی و امری طبیعی پس از صعودهای پی در پی می دانستند اما وضعیت کلی بازار امروز نشان از پایین آمدن سطح ترس سهامداران و تغییر جایگاه از عرضه کننده به تقاضا کننده دارد.

به گزارش پایگاه خبری با اقتصاد، آغاز به کار بازار سرمایه با افت چشمگیر شاخص کل بورس و فرابورس در روز گذشته چندان خوشایند نبود و افق مثبتی را پیش روی فعالان ترسیم نکرد.

ریزش قیمت ها در سهم های بزرگ و اصلی بازار در روز گذشته امری طبیعی بود که می تواند یکی از دلایل اصلی آن بالا رفتن متوالی قیمت ها و تشخیص نامناسب بودن زمان ورود برای خرید سهم توسط سهامداران باشد. همین امر دلیل قوی برای روشن شدن موتور فروش و ظاهر شدن فعالان بازار در نقش عرضه کننده بود.

سرازیری تقاضا به سوی خودرویی ها

اعلام معاون امور صنایع وزیر صمت مبنی بر این که کسری قطعات خودروسازان برای تکمیل فرآیند تولید تا اواسط شهریور ماه رفع می شود و تولید محصولات بدون کاستی ادامه خواهد یافت سبب شد تا تقاضا برای خرید سهم های خودرو و قطعات افزایش یافته و دو سهم اصلی این گروه "خودرو" و "خساپا" با صف خرید به کار خود پایان دهند.

متعادل شدن معاملات در گروه های بزرگ

گروه های فلزی، پتروشیمی و معدنی در مقایسه با روز گذشته رفتار متعادل تری از خود نشان دادند و بر خلاف دیروز که اکثریت معامله گران در سهم های این گروه عرضه کننده بودند و خریدار کمی برای آن ها وجود داشت امروز "شپدیس" در میان پتروشیمی ها، "فایرا" و "فخاس" در میان فولادی ها با صف خرید بسته شدند، سهم هایی مانند "پارس" و "فارس" نیز که تا روز گذشته فشار زیادی از سوی عرضه به آن ها وارد شده بود امروز با تقاضا رو به رو شدند و حتی در یک مقطع زمانی تا آستانه تشکیل صف خرید هم پیش رفتند.

فولاد امروز هم در بورس کالا عرضه نشد

اطلاعیه روز گذشته فولاد مبارکه اصفهان نشان می داد که عرضه محصولات این شرکت امروز هم صورت نخواهد گرفت این در حالی است که در شرایط کنونی بازار نیاز شدیدی به محصولات فولادی دارد و امتناع از عرضه می تواند زمینه جهش قیمتی را پیش آورد.

اما در بورس شاهد معامله بلوک 675 میلیون سهمی فولاد مبارکه اصفهان در نماد "فولاد2" میان دو حقوقی در قیمت 4623 ریال بودیم که ارزش آن 312 میلیارد تومان اعلام شد.

اعداد و ارقام بازار امروز 

در ساعاتی از معاملات امروز شاهد افزایش بیش از هزارواحدی شاخص بودیم اما درپایان شاخص به افزایش 888 واحدی بسنده کرد و رقم شاخص کل بورس اوراق بهادار به 129 هزار و 901 واحد رسید.

"پارس"، "پارسان"، "فولاد"، "شپدیس"، "رانفور" و "فارس" بیشترین تاثیرگذاری بر رشد شاخص امروز را داشتند.

شاخص قیمت هم وزن نیز با افزایش 260 واحدی به روی رقم 38 هزار و 87 واحد به کار خود پایان داد.

شاخص کل فرابورس ایران نیز با رشد 12 واحدی به روی رقم 1491 واحد با بازار امروز خداحافظی کرد و بیشترین تاثیر گذار مثبت بر روی شاخص "مارون"، "زاگرس"  و "ارفع" بودند.

در بازار بورس 2 میلیارد سهم به ارزش 770 میلیارد تومان و در بازار فرابورس 539 میلیون سهم به ارزش 570 میلیارد تومان معامله شد.

ارسال نظر

تازه ها