کد خبر 21980

شروع طوفانی در سراشیبی؛

بازار سرمایه بر خلاف دو هفته گذشته که حرکت در مسیر جذاب و افزایشی را آغاز کرده و رکوردهای بی سابقه را به نام خود ثبت نموده بود امروز روند دو روز پایانی هفته قبل را دنبال کرد و با سقوط بیش از دوهزار واحدی همراه بود.

به گزارش پایگاه خبری با اقتصاد، بورس تهران در حالی هفته گذشته به کار خود پایان داد که اصلاح قیمت ها، شناسایی سود توسط سهامداران و در پی آن حرکت بر مدار کاهشی آغاز شده بود، بورس امروز دنباله رو روزهای پایانی هفته گذشته بود و شاخص کل بورس اوراق بهادار با افت قابل توجه 2507 واحدی به رقم 129 هزار و 13 واحد و شاخص کل فرابورس با کاهش 20  واحدی به رقم 1479رسید و به کار خود پایان داد.

در بازار امروز شاهد تغییر مالکیت بیش از 2 میلیارد سهم و اوراق بهادار به ارزش تقریبی 844 میلیارد تومان بودیم.

با توجه به افزایش های بی سابقه که بورس تهران تجربه کرد بازدهی بورس از ابتدای امسال به حدود 36 درصد رسید اما این بازدهی باز هم در مقابل بازدهی که بازارهای سکه و ارز پدید آوردند با اختلاف محسوسی جامانده است.

پیش بینی ها چگونه است؟

کاهشی که شاخص در روزهای اخیر تجربه کرد زمینه نگرانی برای برخی از فعالان را پدید آورده است اما قدیمی های بازار که در سال های متوالی بالا و پایین بازار سرمایه را تجربه کرده اند نظراتشان در دو طیف جداگانه دسته بندی می شود. گروهی که این وضعیت را مشابه سال های اوایل دهه 90 می بینند و پیش بینی می کنند که این افزایش ها ناپایدار باشد و مشابه آن سال ها بعد از یک صعود چشمگیر شاهد افول باشیم و گروهی که به آینده خوش بین هستند و وضعیت پیش آمده در اقتصاد داخلی و بحث بین المللی (تحریم ها) را به عنوان سکوی پرش بورس ارزیابی می کنند.

عرضه در گروه های بزرگ تقاضا در گروه های کوچک

در حالی که در گروه های پتروشیمی، فلزی و معدنی شاهد عرضه های گسترده هستیم گروه های کشاورزی (زقیام، زبینا و ...)، ذغال سنگ (کپرور، کطبس و کشرق) و ساخت محصولات فلزی (فاذز، چدن و فاراک) با استقبال رو به رو بودند که تقاضاها تا تشکیل صف برای خرید سهام گروه های ذکر شده پیش رفت.

سیمانی ها و گروه ساختمان که در روزهای نزولی هفته گذشته افزایش تقاضاها را در پی داشتند امروز متعادل تر شدند و معاملات در این گروه ها متناسب پیش رفت.

تک سهم های مورد توجه

"حفاری" و "ریشمک" دو سهمی بودند که در جریان معاملات امروز مورد توجه واقع شدند . "حفاری" که پس از توقف در هفته گذشته امروز بازگشایی شد تا سقف 10 درصد در هر سهم افزایش قیمت پیدا کرد و معاملات آن میان حقیقی ها صورت گرفت.

"ریشمک" هم پس از دو روز کاهشی در هفته گذشته روند صعودی خود را دوباره پیش گرفت و تقاضا برای خرید آن امروز دنبال شد.

شناسایی سود در صنایع بزرگ

هر چند معاملات منفی در میان فلزی ها و پالایشی ها به چشم می خورد اما در گروه معدنی و پتروشیمی بیش از سایرین وجود داشت و تشکیل صف های فروش و افزایش عرضه ها در "کگل"، "کچاد"، "شاراک"، "تاپیکو"، "جم"، "پارسان" و... را ملاحظه کردیم.

ارسال نظر

تازه ها