کد خبر 21764

با اقتصاد گزارش می دهد؛

بازار سرمایه پس از آن که دو هفته متوالی در مدار افزایشی قرار داشت سرانجام امروز به فاز اصلاحی وارد شد و روند ریزشی را در آن شاهد بودیم. شاخص کل بورس اوراق بهادار با افت 2062 واحدی به کانال 131 هزار واحدی بازگشت.

به گزارش پایگاه خبری با اقتصاد، در شرایطی که بازار سرمایه در روزهای پر تلاطم تغییر قیمت های هر روزه و بالا و پایین شدن های نرخ سکه و دلار، بدون هیچ ترمزی رو به بالا حرکت می کرد سرانجام در روز جاری تغییر مسیر داد و در جهت ریزشی گام برداشت.

روند اصلاحی شاخص که از روز گذشته آغاز شده بود اما در حالت کلی پدیدار نشده بود امروز عیان شد و شاخص کل بورس اوراق بهادار با افت 2062 واحدی به عقب بازگشت و به روی رقم 131 هزار و 521 ایستاد.

شاخص کل فرابورس نیز از وضعیت پیش آمده مستثنی نبود و با کاهش 32.50  واحدی به روی رقم 1499 واحد به کار خود پایان داد.

از ابتدای شروع حرکت رو به رشد شاخص شاهد بازاری هیجانی بودیم چرا که استارت صعودهای پی در پی شاخص با شایعه ای آغاز شد که بعدها قطعیت آن به اثبات رسید.

عرضه حقوقی ها چقدر در افت شاخص تاثیر داشت؟

در چند روز گذشته شاهد عرضه حقوقی ها در سهم های اصلی بازار بودیم به طوری که واکنش سهامداران خرد و امتناع آن ها از خرید را به دنبال داشت؛ اما باید توجه داشت عرضه حقوقی ها در شرایطی که بازار روزهای خوب را سپری می کرد جهت تامین نقدینگی بود نه تداخل در ارزنده بودن یا نبودن سهم.

این عمل را می توان به عنوان عاملی روانی برای سهامداران قلمداد کرد که مانع از افزایش قیمت های بیشتر و کشیده شدن ترمز افزایش ها گردید.

در حال حاضر بورس تا زمان تثبیت نرخ دلار در بازار ثانویه نیاز به زمان دارد و دو رویدادی که می تواند آینده بورس را دستخوش تغییرات مثبت و منفی کند تعیین و تکلیف نرخ خوراک پتروشیمی ها و وضعیت معاملات در بورس کالا است اما نکته ای دیگر اثر تحریم های بین المللی است که هنوز به صورت واضح مشخص نیست و باید منتظر ماند و دید بعد از گذشت مدتی از اعمال تحریم ها سمت و سوی صنایع صادرات محور به کجا می رود.

ادامه تغییر نقش در بازار امروز

در حالی که در روز جاری تغییر نقش های روز گذشته ادامه یافت شاهد چرخش تقاضا به سوی بانکی ها، خودرویی ها، سیمان و صنایع رایانه ای بودیم.

در گروه بانک ها "وبصادر"، "دی"، "وتجارت" و "وبملت" بیش از سایرین مورد توجه قرار گرفتند و تا سقف حد مجاز روزانه افزایش قیمت پیدا کردند.

بانک

در میان گروه انبوه سازی "ثنوسا"، "وساخت" و "ثغرب" مورد توجه سهامداران واقع شدند.

انبوه سازی

خودرویی ها که در روزهای پر رونق بازار مهجور مانده و تقاضایی به سمتشان روانه نمی شد امروز با خبرهایی مبنی بر آزاد شدن قیمت خودرو و خارج شدن دخالت شورای رقابت در نرخ گذاری با استقبال خوبی رو به رو شدند. هر چند این خبر تاکنون تایید نشده است اما زمزمه های آن کافی بود تا معاملات این گروه در باازر سرمایه کمی رونق بگیرد.

خودرو

ارسال نظر

تازه ها