کد خبر 21663

در گفت و گو با پایگاه خبری با اقتصاد مطرح شد؛

کارشناس بازار سرمایه گفت: رشد شاخص در شرایط فعلی حبابی نیست چرا که شرکت های صادرات محور بورسی که بر پایه دلار مبادلات تجاری خود را انجام می دهند، از تصمیمات اخیر در خصوص نرخ ارز منتفع شده و قطعا از این جریان درآمد و سود کسب می نمایند. از طرفی به نظر می سد رشد شارپی شاخص کوتاه مدت نخواهد بود، تنها در یک بازه زمانی با یک اصلاح، مجددا به مدار صعود خود بازخواهد گشت.

به گزارش پایگاه خبری با اقتصاد، طی روزهای اخیر شاخص کل بورس و اوراق بهادار تهران پس از شایعاتی مبنی بر آزاد سازی نرخ ارز که خبری خوش برای صنایع صادرات محور تلقی می شد، رکوردهای تاریخی را یکی پس از دیگری به ثبت رسانید، به طوری که این نماگر از ابتدای مرداد ماه که در کانال 108 هزار واحدی قرار داشت ظرف مدت 15 روز با حدود 30 درصد بازدهی در نیمه های کانال تاریخی 133 هزار واحد جای گرفت. در این بین نقش گروه های شاخص ساز پتروشیمی، پالایشی، فلزات اساسی و کانه های فلزی بیش از سایرین بود. اما گمانه زنی ها و پیش بینی عده ای بر این است که صعود شاخص تا ارتفاع 133 هزار واحد حبابی بوده و در پس ثبت این رکوردها، عقب نشینی و ریزش اکثر سهم ها در انتظار بازار سرمایه است، به عبارتی چشم انداز روشنی را برای بازار سرمایه متصور نیستند.

بر همین اساس برای بررسی و چشم انداز بازار سرمایه در شرایطی که تحریم ها علیه ایران آغاز شده و از سوی دیگر تصمیماتی در خصوص ارز کشور از سوی مدیر تازه نفس بانک مرکزی اتخاذ گردیده، گفت و گویی با مهدی ساسانی، یکی از کارشناسان بازار سرمایه به عمل آوردیم که به شرح ذیل است:

به نظر شما با توجه به صعود شاخص بورس تا ارتفاع 133 هزار، این حرکت و رشد حبابی است یا خیر؟

قطعا آن چه که مسلم است رشد شاخص در شرایط فعلی حبابی نیست چرا که شرکت های صادرات محور بورسی که بر پایه دلار مبادلات تجاری خود را انجام می دهند، از تصمیمات اخیر در خصوص نرخ ارز منتفع شده و قطعا از این جریان درآمد و سود کسب می نمایند. از طرفی به نظر می سد رشد شارپی شاخص کوتاه مدت نخواهد بود، تنها در یک بازه زمانی با یک اصلاح، مجددا به مدار صعود خود بازخواهد گشت، از سوی دیگر صنایعی که شاخص از آنها متاثر می شوند با تغییرات عمده و بنیادی مواجه هستند که این مهم به تنهایی از دلایل اصلی ادامه این روند خواهد بود. اما در این بین گمانه زنی ها به این سمت است که حتما پس از هر حرکت صعودی و مثبت در بازار سرمایه، اهالی بورس در انتظار توقف یا عقب نشینی هستند که این دیدگاه می بایست اصلاح گردد.

از نظر شما با توجه به اتفاقات اخیر، شرکت های پتروشیمی چقدر تعدیل مثبت خواهند داد؟

شرکت های پتروشیمی نیز در حالت کلی از آزادسازی نرخ ارز و جریانات آن منتفع خواهند شد، اما بخشی از این موضوع هنوز برای کسی مشخص نیست که این شرکت ها با چه نرخی ارز خود را تسعیر خواهند کرد، چرا که قطعا تسعیر ارز با نرخ  5500 یا 6000 یا 8000 هزار تومانی هرکدام تاثیر متفاوتی بر تعدیل این شرکت ها خواهد گذاشت. اما نکته مهمی که می بایست در خصوص این شرکت ها یادآور شد، این است که حجم بالای فروش ارز این شرکت ها در بازار ثانویه نیاز به تقاضای کافی از سوی شرکتهایی دارد که برای واردات نیاز به ارز داشته و در طرف  خریدار ارز در این بازار قرار می گیرند و بدیهی است هر چقدر  نرخ ها بالاتر برود سمت تقاضا کمتر خواهد شد و این موضوع در میان مدت شاید مشکلاتی را ایجاد نماید.

با توجه به اعمال تحریم ها علیه ایران به نظر جنابعالی چه اتفاقاتی در انتظار شرکت های صادرات محور خواهد بود؟

همانطور که پیش از این به آن اشاره شد، سیاست های جدید ارزی بانک مرکزی موجبات درآمدزایی و سودآوری شرکت های مذکور را فراهم می آورد اما از سوی دیگر  نمی توان اثرات تحریم ها را بر سود آوری این شرکت ها نادیده گرفت، چرا که محدودیت های تجاری  میزان فروش خارجی شرکت های صادراتی مانند فلزات اساسی و  پتروشیمی ها را  تحت تاثیر قرار خواهد داد.

نقدینگی جدیدی که در روزهای اخیر به بازارسرمایه وارد شده است به نظر شما از سمت حقیقی ها وارد بازار شده یا از سوی حقوقی ها؟

در حال حاضر ارزش معاملات بازار سرمایه به بیش از 1000 میلیارد تومان در روز بالغ شده که نشان دهنده ورود نقدینگی از سوی اشخاص حقیقی و هم گروه های حقوقی است. اما نمی توان به صورت قطعی گفت که کدام یک سهم بیشتری در ورود این نقدینگی به بازار داشته اند.

در حال حاضر کدام گروه های بیشترین بازدهی را داشتند؟

گروه استخراج کانه های فلزی، فلزات اساسی و پتروشیمی ها از برترین و پربازده ترین گروه های این روزهای بازار سرمایه هستند که از سوی فعالان و سهامداران مورد استقبال بیشتری نسبت به سایر گروه های حاشیه بازار قرار گرفته اند.

در شرایط تحریم ها نقل و انتقالات ارزی شرکت های پتروشیمی به چه صورت خواهد بود؟

در شرایط تحریم، شرکت هایی که صادرات خود را به مقاصد کشورهای حاشیه خلیج فارس و کشور های شرق آسیا انجام می دهند طبیعتا راهکارهایی برای دور زدن تحریم ها خواهند داشت که این راهکارها برای هر مجموعه و شرکتی اختصاصی و حساسیت زاست و قطعا نباید انتظار داشت که افشا و رسانه ای شود.

شرکت های خودروساز در شرایط جدید (تحریم) چه اتفاقی در انتظارشان است و آیا می توانند از پس وضعیت جدید بر بیایند یا خیر؟

از نظر بنده صنعت خودرو با توجه به هزینه های زیادی که در آن صرف می شود، یک صنعت ورشکسته است. اما به لطف عنایات برخی ارگان ها که حامی این شرکت ها هستند کماکان شاهد  فعالیت این شرکت ها هستیم البته قیمت روی تابلو معاملات گاهی متاثر از شرایطی غیر از تحولات بنیادی قرار میگیرد و در نهایت می توان این احتمال را داد که قیمت روی تابلوی نمادهای خودرویی نیز طی یک ماه آینده جای رشد چند درصدی را داشته باشند. اما چشم انداز سود سازی صنایع خودرویی با مفروضات فعلی اصلا امیدوارکننده برای سرمایه گذاری نیست.

چشم انداز شرکت های پالایشی را چطور ارزیابی می کنید؟

در مورد گروه پالایشگاهی می توان گفت که چشم انداز روشنی در انتظارشان است. تا همین لحظه نیز بازدهی خیلی خوبی را عاید سهامداران کرده است. ممکن است در کوتاه مدت به صورت طبیعی با یک اصلاح قیمت مواجه شوند اما مجددا در مسیر رشد قرار خواهند گرفت به شرطی که مصوبات و تصمیمات شبانه از سوی شرکت ملی پالایش و پخش و سایر نهادهای مربوطه که موجب روند منفی آنها می گردد، ابلاغ نشود.

ارسال نظر

تازه ها