کد خبر 21609

واکنش مثبت بازار سرمایه؛

سپس از آن که بورس تهران از ابتدای هفته گذشته تحت تاثیر خبر عرضه ارز صنایع صادراتی در بازار آزاد ارز توانست به مدد پتروشیمی ها، پالایشی ها، فلزی ها و معدنی ها صعودهای غیر قابل پیش بینی را پشت سر بگذارد، سرانجام شب گذشته این خبر توسط رئیش کل بانک مرکزی در گفت و گوی زنده تایید شد و امروز بازار سرمایه بیش از پیش صعود کرد و با جهش بیش از 5 هزار واحدی کانال های متعددی را پشت سر گذاشت و به کانال 133 هزار واحد وارد شد.

به گزارش پایگاه خبری با اقتصاد، شب گذشته بسته جدید ارزی توسط رئیس کل بانک مرکزی رونمایی گردید و سرانجام به اخبار ضد و نقیض برای ورود ارز صنایع صادرات به بازار ثانویه خاتمه داده شد. بر اساس سخنان عبدالناصر همتی ارز صنایع صادراتی وارد بازار ثانویه می شود و این امر سبب شد تا بازار امروز بیش از روزهای گذشته واکنش مثبت داشته باشد و تحت تاثیر سهم هایی که تاثیر مستقیم از دلار دریافت می کنند با افزایش 5198 واحدی به رقم 133 هزار و  646 رسید و بازدهی 4 درصدی را تنها در یک روز به ارمغان آورد.

در فرابورس نیز، شاخص به قله ای رسید که تاکنون آن را تجربه نکرده بود و با افزایش 53 واحد به روی رقم 1527 به کار خود پایان داد.

بازار جذاب این روزها

خبر رسمی آزاد شدن نرخ ارز که از سوی یک مقام مسئول اعلام شد به بازار امروز حال و هوای دیگری بخشید، استقبال ها برای خرید و فروش و انجام معامله فراتر از روزهای گذشته پیش رفت و پس از 10 روز که سهامداران با شک و تردید خرید های پرحجم در نمادهای صادراتی بازار را پشت سر گذاشتند امروز نیز این استقبال تداوم پیدا کرد و شاهد تشکیل صف های خرید و تقاضاهای گسترده در صنایع وابسته به صادرات بودیم.

هر چند عمده معاملات امروز در نمادهای "فولاد"، "پارس" و "فملی" دنبال می شد اما تقاضا برای سایر نماد های فعال در گروه پتروشیمی ها، فلزات، معدنی ها و پالایشی ها به چشم می خورد.

نمادها با افزایش 50 درصدی متوقف می شوند

از روز گذشته شاهد توقف نمادهایی بودیم که به دلیل تغییرات 50 درصدی متوقف شدند. نماد پالایش نفت تبریز در دیروز و نمادهای گروه صنعتی سپاهان، پتروشیمی فن آوران و پتروشیمی زاگرس امروز به دلیل نوسانات بیش از 50 درصدی طی 15 روز معاملاتی متوقف شدند. در پی این توقف شرکت ها موظف به برگزاری کنفرانس اطلاع رسانی هستند تا نمادشان حداکثر پس از 2 روز کاری با محدودیت دامنه نوسان بازگشایی شود.

سهام زیان ده امروز

فضای کلی بازار فضایی خوشبینانه و امیدوار کننده است اما در این میان سهم هایی بودند که بر خلاف جهت بازار حرکت کرده و با کاهش قیمت برای سهامداران زیان به ارمغان آوردند.

گروه های خودرو، سیمان، غذایی، قندی و دارویی که با تصویب دلار آزاد با فشار هزینه ها رو به رو خواهند شد، مورد توجه فعالان بازار سرمایه نبودند و تمایل ها به فروش این سهم ها بیش از خرید آن ها بود.

واکاوی بازارها

در بازار سکه و ارز همانند روز گذشته شاهد افت قیمت ها بودیم. قیمت سکه و دلار تا لحظه تنظیم این گزارش به ترتیب به 3,550,000 تومان و 9830 تومان رسیده است و واکنش ها به سخنان رئیس کل بانک مرکزی در این خصوص به خوبی نمایان است.

در بازار بورس امروز تعداد 3,667,565,632 سهم به ارزش 1426 میلیارد تومان مورد معامله قرار گرفت و در فرابورس شاهد تغییر مالکیت 794,051,697 سهم به ارزش 513 میلیارد تومان بودیم.

"فارس"، "فخاس"، "فولاد"، "وبصادر"، "فملی"، "پارس" و "کگل" مهم ترین افزاینده های شاخص بورس و "مارون"، "زاگرس"، "ذوب"، "هرمز"، "میدکو"، "ارفع" و "دماوند" بیشترین تاثیر مثبت بر شاخص فرابورس را اعمال نمودند.

یک نماد بانکی در بازار امروز

"وبصادر" پس از رفع تعلیق در بازار امروز بازگشایی شد. قیمت این سهم بعد از مدت ها مرز 100 تومان را شکاند و در محدوده 106 تومان مورد معامله قرار گرفت، اما نکته قابل توجه خریداری این سهم توسط یک حقوقی بود. بر خلاف آن که فضار عرضه به روی این سهم وارد شده بود یک حقوقی مانع از افت قیمت شد و با خرید های خود قیمت سهم را بالا برد.

سمت و سوی بازار به کجا می رود ؟

تصمیم اتخاذ شده توسط بانک مرکزی در شرایط حال حاضر تاثیر مثبتی بر بازار سهام اعمال می کند اما این شرایط می تواند کوتاه مدت و مقطعی تلقی شود زیرا کشور با مسئله ای به اسم تحریم مواجه است که فاز اول اجرایی شدن آن از امروز کلید خورده است. این امر می تواند تاثیرات مثبت این سیاست ارزی را تحت شعاع قرار دهد و پس از مدتی شاهد وضعیتی باشیم که بر خلاف انتظارها و شرایط هم اکنون باشد.

ارسال نظر

تازه ها