کد خبر 21401

با اقتصاد گزارش می دهد

پس از آن که در هفته گذشته بورس با صعودهای پی در پی مواجه شد و بسیاری از سرمایه گذاران توانستند در یک هفته به سودهای 20 درصدی دست پیدا کنند با توجه به تحولات سیاسی سهامداران و کارشناسان روند حرکت بازار را هم چنان صعودی ارزیابی می کنند.

به گزارش پایگاه خبری با اقتصاد، بورس تهران در حالی معاملات در هفته جاری را آغاز نمود که شاخص کل هفته گذشته رشد 14 درصدی را پشت سر گذاشت و در پایان به مرز 124 هزار واحد رسید. حرکت صعودی شاخص امروز با شیب ملایم تری دنبال داشت و در پایان شاخص کل بورس اوراق بهادار با 401   واحد افزایش به روی رقم 124 هزار و 352 به کار خود پایان داد؛ اما شاخص کل فرابورس افت 9 واحدی و رسیدن به 1419 واحد را تجربه نمود.

بورس در هفته ای که گذشت

بازار سرمایه از ابتدای هفته گذشته تحت تاثیری خبر ورود ارز شرکت های صادرات محور از جمله پتروشیمی ها، پالایشی ها و فلزی ها به بازار ثانویه توانست به قله هایی دست پیدا کند که در تاریخ بورس بی سابقه بوده است. این خبر به قدری قوی بود که توانست یک هفته کامل فعالان را در صف های میلیونی برای خرید سهم بنشاند و در پایان برای برخی از سهامداران سودهای 20 درصدی تنها در 5 روز به بار آورد.

افق پیش روی بازار در هفته جاری با توجه به بسته ارزی پیشنهادی

با وجود این که زمان اجرایی شدن تحریم ها از سوی ترامپ نزدیک و نزدیک تر می شود اما کارشناسان تاثیر این عامل غیر اقتصادی را بر بازار سرمایه چندان با ارزش نمی دانند و چشم ها به سوی بسته جدید ارزی که در آن راهکارهای نو برای کنترل بازار ارز ارائه خواهد شد معطوف شده است.

رشد بازار تحت تاثیر سیاستی نامعلوم

هنوز هیچ مسئولی خبر از برنامه ی جدید ارزی و این که بسته جدیدی که این روزها رئیس کل بانک مرکزی از آن سخن به میان می آورد  قرار است دقیقا چه کاری را انجام دهد نداده است اما امیدواری به یک سیاست درست سبب شده تا بازار امروز هم افت را تجربه نکند هر چند که شاهد افت محسوسی در برخی از گروه ها بودیم اما برآیند بازار هم چنان مثبت و سبز بود.

در گروه های مختلف چه گذشت

چهارشنبه 10 مرداد وزارت صنعت، معدن و تجارت به منظور تنظیم بازار محصول های فولادی و پتروشیمی دستورالعملی را ابلاغ کرد و به طور کلی می توان از آن به عنوان نوعی سیاست دستوری یاد کرد. سیاسیتی که به نظر می رسد ردپای آن در معاملات امروز فلزی ها به خوبی دیده می شود. این گروه که هفته گذشته با افزایش قیمت های متوالی رو به رو بودند و تقاضا برای خرید سهام آن ها تا پایان هفته ادامه داشت، امروز با فروشندگانی رو به رو هستند که تمایلی به نگهداری سهم خود ندارند.

"فولاد"، "فملی"، "ذوب"، "فخوز"، "میدکو" و "فاسمین" از جمله سهم های این گروه هستند که برخلاف هفته گذشته خود با شروع هفته جاری با عرضه از سوی سهامداران مواجه شده اند. البته وضعیت بازارهای جهانی نیز در حرکت این گروه بی تاثیر نبوده است. وضعیت سردرگم میان چین و آمریکا و هم چنین ناپایداری بازارهای ارز جهانی از جمله عواملی است که بازار فلزات جهانی را با چرخش رو به رو کرده و افت قیمت ها را سبب شده است و تشعشعات این امر در معاملات امروز بازار داخلی قابل مشاهده است.

در گروه نفتی ها که شامل پتروشیمی و پالایشی می شود وضعیتی مابین مثبت و منفی به چشم می خورد. با توجه به آن که در پایان معاملات هفتگی قیمت نفت برنت در نیمه کانال 70 دلاری تثبیت شد در بازار داخلی امروز به جزء "شتران"، "شبریز"، "شبهرن"، "شرانل"، "شراز" و "شپاس" سهامداران مابقی پالایشی ها بیشتر فروشنده بودند تا خریدار.

در میان پتروشیمی ها، "پارس" هم چنان قصد افزایش قیمت دارد و امروز نیز با معاملات گسترده ای که میان حقیقی ها رخ داد قیمت این سهم تا مرز 5 درصدی بالا رفت. "شاراک" یکی دیگر از پتروشیمی های مورد توجه امروز بود که با تقاضای بیش از 11 میلیونی بسته شد.

قندی ها گروهی بودند که امروز با استقبال بسیار خوبی از سوی معامله گران رو به رو بودند و اکثر نمادهای این گروه تا سقف مجاز روزانه افزایش یافتند و پس از صنعت برق و گاز بیشترین رشد شاخص امروز را داشتند.

حجم و ارزش معاملات

هر چند جو معاملات حاکم بر معاملات امروز جوی مثبت بود اما 4 شاخص از جمله شاخص کل هم وزن، شاخص قیمت هم وزن، شاخص آزاد شناور و شاخص بازار اول از جمله شاخص هایی بودند که امروز افت را نشان می دادند در این میان شاخص کل هم وزن کاهش 153 واحدی و رقم 18 هزار و 783 واحد را به ثبت رساند.

در بازار بورس حدود 2 میلیارد سهم به ارزش 708 میلیارد تومان و در بازار فرابورس بیش از 735 میلیون سهم به ارزش 511 میلیارد تومان تغییر مالکیت دادند.  

 

ارسال نظر

تازه ها