کد خبر 19522

گزارش تالار شیشه ای؛

در حالی که شاخص کل بورس اوراق بهادار در روز جاری کار خود را در مسیر نزولی آغاز کرد شاخص کل هم وزن روالی خلاف جهت را در پیش گرفت. در پایان، شاخص کل بورس اوراق بهادار با افت 588 واحدی بر روی رقم 108,916 و شاخص کل هم وزن با افزایش 51 واحدی به روی رقم 18,383 متوقف شد.

به گزارش پایگاه خبری با اقتصاد، وضعیت بازار سرمایه امروز نشان می دهد فعالان این بازار در وضعیت کنونی بیش از هر چیز دیگری از وضعیت سیاسی نگرانی دارند.

فلزات اساسی، خودرو و محصولات شیمیایی گروه هایی بودند که بیشترین ارزش بازار امروز را داشتند.

در گروه فلزات اساسی با ارزش معاملات 35 میلیارد تومان حرکت بر مدار نزولی به چشم می خورد که بیش از همه تحت تاثیر بازار فلزات جهانی است. جنگ تجاری میان چین و آمریکا سبب شد در هفته گذشته تمامی کامودیتی ها از جمله مس، سرب، روی و آلومینیوم کاهش قیمت را تجربه کنند و در میان صنایع داخلی ما مس و روی بیشترین تاثیرپذیری را از این مسئله دریافت نمودند.

"فملی" که در روز چهارشنبه بعد از برگزاری مجمع با افت قیمت بازگشایی شده بود امروز نیز تحت تاثیر مسئله بیان شده فوق کاهش قابل توجه قیمت را تجربه کرد  و قیمت آن به 262 تومان رسید. نکته حائز اهمیت در معاملات امروز این سهم حضور پر رنگ حقوقی ها در جایگاه خریدار و حمایت آنان از سهم بود.

سهم هایی که قیمت آن ها تحت تاثیر  فلز روی قرار دارد از جمله "فاسمین"، "فرآور" و "کروی" به رغم این که از حمایت خوبی برخوردار بودند نتوانستند در مقابل کاهش قیمت سهم مقاومت کنند.

"فولاد" نیز  امروز در جمع نمادهایی با بیشترین اثر منفی بر شاخص کل قرار داشت. در حالی قیمت جهانی این محصول در پی اعمال محدودیت های تابستانی چین بر فولاد سازان در مسیر رشد قرار داشت در بازار امروز شاهد افت قیمت برای این سهم بودیم.

در روزهای گذشته خبرهای خوبی از انعقاد قرارداد توسط "کگل" با شرکت های خارجی به گوش می رسد اما با این وجود "کگل" و "کچاد" از جمله سهم هایی بودند که بر شاخص امروز اثر منفی اعمال کردند.

خودرویی ها باز هم ساز مخالف بازار بودند و در روزی که قیمت اکثریت سهم ها کاهش یافت در مسیر افزایش قیمت گام برداشتند. "خساپا" که تاریخ برگزاری مجمع آن مشخص است افزایش با افزایش تقاضا و صف خرید رو به رو بود. "خزامیا" نیز از میان خودرو سازان با افزایش تقاضا برای خرید رو به رو بود.

"پارس" و "شغدیر" تنها نمادهایی در گروه پتروشیمی بودند که به سبب تازه وارد بودن در مسیر رشد حرکت کردند.

"غبشهر" نیز با توجه به انتشار صورت های مالی 6 ماهه منتهی به 1397/03/31 که در آن کاهش 74 درصدی در سود خالص را نشان می داد صف فروش شد و قیمت سهم آن تا سقف 5 درصد نزول یافت.

"وبصادر" که چند روزی است در میان بانکی ها مورد توجه قرار گرفته امروز در دسته سهم هایی جا داشت که بیشترین حجم معامله را به نام خود ثبت کردند. گفتنی است عمده معاملات این سهم میان حقوقی ها شکل گرفت و بیشتر خریداران و فروشندگان این سهم را حقوقی ها تشکیل می دادند.

در پایان شاخص کل بورس اوراق بهادار با 588 واحد کاهش به رقم 108 هزار و 916 و شاخص کل فرابورس ایران با 0.59 واحد کاهش به هزار و 225 واحد رسید.

تعداد 1 میلیارد و 139 میلیون سهم به ارزش 336 میلیارد و 682 میلیون تومان در بازار امروز تغییر مالکیت دادند.

ارسال نظر

تازه ها