کد خبر 19281

با اقتصاد گزارش می دهد

از ابتدای امروز شمارش معکوس برای عرضه اولیه پارس شروع شده بود و سهامداران زیادی در انتظار برای خرید این سهم به سر می بردند. در این میان شاهد حرکت شاخص بر مدار نزولی بودیم و پس از شروع عرضه اولیه با توجه به حجم نقدینگی بالایی که "پارس" وارد بازار کرد روند افت شاخص سرعت گرفت و در آخر با سقوط 1343 واحدی به تعطیلات رفت.

باازر سرمایه امروز در حالی کار خود را آغاز کرد که سهامداران در انتظار عرضه اولیه غول پتروشیمی بودند. عرضه اولیه ای که تحلیل گران کم حجمی روزهای اخیر را ناشی از آن می دانستند. اطلاعیه ساعت شروع عرضه اولیه بعد از ساعت 11:00 منتشر شد. بعد از شروع این عرضه بازار که از ساعت ابتدایی در مسیر نزولی و کاهش قیمت ها گام برداشته بود به ریزش خود سرعت بخشید و در پایان شاخص کل بورس اوارق بهادار با کاهش 1343 واحدی به رقم 109 هزار و 505 واحد رسید.

شاخص کل فرابورس ایران نیز با سقوط 11.81 واحدی به رقم 1 هزار و 225 واحد رسید.

"فملی"، "فولاد"، "فارس"، "فخوز"، "کچاد" و "کگل" سهم های اصلی بودند که اثر کاهنده بر روی شاخص بورس داشتند.

"هرمز"، "زاگرس"، "ذوب"، "دماوند" و "ارفع" نیز سهم های بودند که روند کاهش قیمت آن ها بیشترین تاثیر منفی را بر روی شاخص فرابورس اعمال کرد.

در مجموع بازار امروز تعداد 1 میلیارد و 375 میلیون سهم به ارزش 454 میلیارد تومان مورد معامله قرار گرفت.

در بازار امروز گروه فلزات اساسی یکپارچه مسیر کاهش قیمت را طی کردند. بالا گرفتن جنگ تجاری میان چین و آمریکا و انتشار بیانیه امروز چین مبنی بر وضع تعرفه 10 درصدی بر کالاهای آمریکایی، سبب شد بازار فلزات لندن سقوط قابل توجه ای را در روز جاری تجربه کند.

 "فملی" که چند روز گذشته مجمع حاشیه داری را با تقسیم سود 15 تومانی برگزار کرده بود امروز بازگشایی شد و پس از بازگشایی کاهش بیش از 10 درصدی قیمت را تجربه کرد.

در این گروه "فولاد" که بیشترین ارزش بازار را  داشت مورد حمایت حقوقی ها قرار گرفت و خریدهای خوبی را از سوی حقوقی ها تجربه کرد.

"فارس" داوطلب گروه پتروشیمی ها در تاثیرگذاری بر شاخص بود که امروز با جا به جایی 10 میلیون سهم از سوی حقیقی و حقوقی ها رو به رو شد.

در میان پتروشیمی ها "شغدیر" پس از گذشت چند روز از عرضه اولیه هم چنان مورد توجه است و امروز نیز  با تقاضاهای میلیونی و تشکیل صف خرید مواجه بود.

در معدنی ها شاهد کاهش قیمت ها در تمامی سهم ها از جمله "کگل" و "کچاد" و تشکیل صف فروش در "کروی"، "کبافق" و "کاما" بودیم.

با ارزش ترین گروه هادر روزجاری به ترتیب فلزات اساسی با 40 میلیارد تومان، محصولات شیمیایی با 23 میلیارد تومان و معدنی ها با 19 میلیارد تومان بودند.

بر خلاف پتروشیمی ها، پالایشی ها گروهی بودند که امروز در اکثر نمادها افزایش قیمت را نشان دادند. "شاوان، "شتران" و "شبریز" هر کدام افزایش قیمت بیش از 2 درصدی را نشان دادند.

در میان خودرویی ها نیز "خودرو" و "خساپا" با توجه به انتشار آگهی دعوت به مجمع امروز در مسیر افزایشی حرکت کردند.

اما آن چه بیش از سایر موضوعات در بازار امروز مهم بود عرضه اولیه پتروشیمی پارس بود.

میزان نقدینگی مورد نیاز برای این عرضه اولیه حدود 700 میلیارد تومان بود. با جذابیت و خبرهای مثبتی که پیرامون این سهم در روزهای قبل از عرضه منتشر شد انتظار استقبال های خوب از این نماد در بازار وجود دارد. با توجه به این که عرضه از ساعت 11:35 آغاز و تا 13:35 ادامه خواهد داشت باید منتظر ماند و دید در پایان کشف قیمت سهم چه میزان برآورد شده و "پارس" به چه ارزش بازاری دست پیدا خواهد کرد.

پیش از این "با اقتصاد" در چند گزارش وضعیت این سهم را مورد بررسی قرار داده بود.

آیا پتروشیمی پارس ارزش خرید دارد؟

پتروشیمی پارس برای خریداران سودآور است؟

 

ارسال نظر

تازه ها