کد خبر 19187

با اقتصاد گزارش می دهد

بازار کم حجم امروز با توجه به عرضه اولیه پیش رو (پتروشیمی پارس) تا حدودی قابل پیش بینی بود. شاخص کل بورس اوراق بهادار باکاهش اندک 2 واحدی بر روی رقم 110 هزار و 848 واحد آرام گرفت.

به گزارش پایگاه خبری با اقتصاد، با توجه به عدم تغییرات عمده در شرایط کلان اقتصادی معاملات روزجاری نیز همانند معاملات روز یکشنبه روندی آرام و محتاطانه را پیمود. در بازار امروز با معاملات کم حجم 748 میلیون سهم به ارزش 194 میلیارد تومان شاهد کاهش 2 واحدی شاخص کل و رسیدن رقم آن به 110 هزار و 848 واحد بودیم.

شاخص قیمت وزنی- ارزشی با 0.74 واحد کاهش رقم 33 هزار و 576 ، شاخص کل هم وزن با 64 واحد کاهش رقم 18 هزار و 527 ، شاخص قیمت هم وزن با 46 واحد کاهش رقم 13 هزار و 319 ، شاخص آزاد شناور با 164 واحد کاهش رقم 121 هزار و 204 ، شاخص بازار اول با 47 واحد کاهش رقم 81 هزار و 329 و شاخص بازار دوم با 235 واحد افزایش رقم 222 هزار و 288 را در پایان ساعت معاملات به نمایش گذاشتند.

"فارس" که فردا عرضه اولیه یکی از شرکت های زیر مجموعه خود را در پیش دارد امروز با معامله  17 میلیون سهم به ارزش 11 میلیارد تومان بیشترین تاثیر را بر شاخص کل داشت.

پس از "فارس"، "فولاد" با خبر افزایش سود هر سهم و رسیدن آن به مبلغ 80 تومان تحت تاثیر برگزاری مجامع "کگل"، "کچاد" و "ومعادن"و هم چنین بهره برداری از پروژه توسعه فولادسازی و نورد پیوسته درفولاد سبا توانست دومین سهم تاثیر گذار بر شاخص باشد.

"تاپیکو"، "کگل"، "آپ" و "خساپا" با حرکت در مسیر کاهشی مانع از افزایش شاخص کل و حرکت آن به سمت بالا شدند.

در فرابورس شاهد کاهش 2 واحدی شاخص و رسیدن رقم آن به 1 هزار و 237 واحد تحت تاثیر مثبت "مارون" و "زاگرس" و تحت تاثیر منفی "دماوند"، "هرمز"، "شپاس"، "بمپنا" و "شاوان" بودیم.

در این بازار تعداد  321 میلیون  سهم به ارزش 271 میلیارد تومان در روز جاری تغییر مالکیت دادند.

هم چنین در این بازار شاهد عرضه اولیه شرکت بینالود نیشابور در نماد معاملاتی "زبینا" نیز بودیم.

بیشترین ارزش معاملات امروز را فلزات اساسی، محصولات شیمیایی و معدنی ها در دست داشتند.

در فلزات اساسی فولاد به دلایل بیان شده فوق پیشرو بود و در آخر جا به جایی بیش از 52 میلیون سهم به ارزش 21 میلیارد تومان را نشان داد. در میان معاملات این نماد نقش حقوقی ها به عنوان فروشنده و حقیقی ها به عنوان خریدار پر رنگ بود.

در گروه محصولات شیمیایی "فارس" بیشترین ارزش را دارا بود اما "شغدیر" که روزهای ابتدایی معاملات خود را سپری می کند با جا به جایی 38 میلیون سهم و افزایش قیمت 5 درصدی برای هر سهم فشار تقاضا را تجربه نمود. در این گروه نیز حقوقی ها در نقش فروشنده و حقیقی ها در نقش خریدار ظاهر شدند.

در میان معدنی ها "کنور" در صدر تقاضا قرار داشت و خبر کاهش عوارض صادرات گندله سنگ آهن از 15 درصد به 5 درصد بر روی آن اثر مثبتی را اعمال نمود. "کگل" و "کچاد" اگرچه در ساعت آغازین معاملات در مدار افزایشی حرکت می کردند اما بعد از گذشت ساعتی تغییر مسیر دادند و قیمت آن ها کاهشی شد. گفتنی است "کگل" در روز جاری حمایت خوبی از سوی حقوقی ها را تجربه نمود و حقوقی ها خریدار این سهم بودند.

نتیجه عرضه اولیه امروز در نماد "زبینا" نیز معامله 40 میلیون سهم در دامنه قیمتی 148 تا 152 تومان بود.

بازار امروز نیز بدین ترتیب پایان یافت و سهامداران خود را برای عرضه اولیه یکی از غول های پتروشیمی در روز معاملاتی پیش رو آماده می کنند. با توجه به گزارشات مثبتی که از این پتروشیمی در روزهای گذشته منتشر شده است و هم چنین حجم نقدینگی بالایی که می تواند توسط عرضه این سهم به بازار تزریق شود فردا شاهد معاملات پر حجمی خواهیم بود.  

ارسال نظر

تازه ها