کد خبر 19171

فعالان بازار سرمایه چشم انتظار عرضه اولیه پارس؛

پتروشیمی پارس بزرگ ترین عرضه اولیه سال جاری از منظر ارزش ریالی می باشد. عرضه اولیه 300 میلیون سهم از این پتروشیمی با در نظر گرفتن کمترین قیمت ( 2280تومان) به 684 میلیارد تومان و با در نظر گرفتن سقف قیمت (2400 تومان) به 720 میلیارد تومان نقدینگی نیاز دارد. تزریق این حجم ز نقدینگی به بازار سرمایه، چشم انداز مثبتی را پیش رو فعالان می گذارد.

به گزارش پایگاه خبری با اقتصاد، پتروشیمی پارس که با نام غول پتروشیمی شناخته می شود با سرمایه 600 میلیارد تومان فردا (20تیر) در بورس برای نخستین بار عرضه می شود.

20 درصد از مالکیت پتروشیمی پارس در اختیار شرکت نفت و گاز پارسیان (پارسان) است. حدود 30 درصد از سود حاصل از سرمایه گذاری در پتروشیمی پارس بخش عمده ای از درآمد پارسان در سال 95 را تامین می کرد و 334 تومان از سود هر سهم از طریق پتروشیمی پارس تامین شد.

هلدینگ خلیج فارس با مالکیت 60 درصدی بیشترین سهم را در پتروشیمی پارس دارا است. حائز اهمیت است که در سال گذشته پارس بیشترین سهم درآمدی در هلدینگ خلیج فارس را ایفا نموده است. در سال مالی 96 پتروشیمی پارس سودآوری 3100 میلیارد تومانی را برای خلیج فارس به دنبال داشته است.

این غول پتروشیمی برای اولین بار در تاریخ 31 تیر سهامداران خود را به مجمع فراخوانده است و با توجه به سودآوری های خوب این شرکت در سال های گذشته سهامداران در انتظار تقسیم سود قابل توجه ای هستند. چنان چه سهم در روز عرضه اولیه با سقف قیمتی مورد معامله قرار گیرد نسبت قیمت بر درآمد (براساس صورت مالی سال 96) معادل 4.7 برآورد می گردد.

سود سازی شرکت برای سال 97 تاثیر زیادی از نرخ دلار نمی گیرد و با فرض بالا بودن قیمت نفت در بازار جهانی دو محصول صادراتی عمده این شرکت شامل پروپان و بوتان و هم چنین صادرات عمده LPG ، محصولات نام برده می توانند سود آوری خوبی را برای شرکت به ارمغان آورد و پیش بینی سودی کتر از 500 تومان برای شرکت بیان نمی شود هر چند برخی تحلیل گران بر اساس سناریوهای ارزی و نرخ فروش محصولات کف سودآوری سهم را 550 تومان مطرح می کنند.

هم چنین تحلیل گران "دنیای بورس" در یک سناریو سودآوری شرکت را طبق فرضیه ذیل بیان نمودند:

سقف سودآوری این شرکت به نرخ دلار در بازار آزاد و فاصله آن نسبت به نرخ ارز مبادله‌ای وابسته است. همچنان دولت بر سیاست ارزی دستوری خود مصر است. اما به نظر می‌رسد به تدریج شاهد عقب‌نشینی از تصمیمات اشتباه پیشین باشیم. اگر بنا باشد نرخ دلار در بازار آزاد معادل 5 هزار تومان باشد و با فرض نرخ مبادله‌ای و مبنای خوراک 4200 تومان این شرکت توانایی ساخت سود 630 تومانی را خواهد داشت. افزایش اختلاف نرخ ارز آزاد و مبادله‌ای به 1300 تومان (میانگین نرخ 5500 دلار برای سال 97) سودآوری این شرکت را به بیش از 700 تومان می‌رساند. بر این اساس سقف سودآوری این شرکت به شدت به رویه نرخ دلار وابسته است.

با توجه به موارد بیان شده فوق و استفاده از نظر سایر تحلیل گران می توان گفت اگر پارس با روندی که هم اکنون در پیش گرفته است ادامه ذهد می تواند برای سهامداران جذاب و ارزنده تلقی شود.  

پتروشیمی پارس برای خریداران سودآور است؟

ارسال نظر

  • ناشناس

    0 1

    سلام من پولدار نیستم سه میلیون سهام بخرم ماهی چقدر سود بهم میدهد ممنون اگر راهنمایی بکنید

تازه ها