کد خبر 19043

مجمع سومین شرکت بزرگ بورسی برگزار شد؛

مجمع عمومی عادی سالیانه شرکت ملی مس ایران با حضور اکثریت سهامداران همراه با حاشیه هایی امروز در محل سازمان حج و زیارت برگزار شد.

به گزارش پایگاه خبری با اقتصاد، مجمع عمومی عادی سالیانه برای سال مالی منتهی به 1396/12/29  شرکت ملی صنایع مس ایران روز جاری در محل سازمان حج و زیارت با حضور حداکثری صاحبان سهام و نمایندگان آن ها برگزار شد.

در این مجمع بیان شد مجموعه ملی مس در حال حاضر با 19 هزار نیروی انسانی به فعالیت می پردازد و طی 11 سال گذشته بازدهی 914 درصدی و ارزش بازاری بالغ بر 159 هزار و 660 میلیارد ریال داشته است.

با توجه به وضعیت افزایش قیمت های فلزات جهانی، مسئولین این شرکت افزایش سهم بازار خودروهای الکتریکی، کاهش عیار معادن تولید مس جهان و کاهش مقدار تولید و عرضه جهانی مس را از عواملی دانستند که می تواند بر افزایش قیمت مس در آینده تاثیر گذار باشند.

ملی مس ایران در سال های فعالیت خود دستاوردهای مهمی به بازار عرضه کرده است که از مهم ترین آن ها می توان به موارد ذیل اشاره کرد:

1. دستیابی به بالاترین رکورد تولید کنسانتره مس به میزان   1,145,91تن و بالاترین تولید مس محتوی معدنی به میزان295,621 تن از زمان راه اندازی شرکت تا کنون.

۲. دستیابی به فروش خارجی به میزان ۱۲۱۸ میلیون دلار که بالاترین میزان صادرات در هشت سال اخیر است.

۳. حفظ و ادامه فعالیت در بازارهای هدف صادراتی از طریق انعقاد قراردادهای فروش با کشورهای اروپایی، چین، ترکیه، حوزه خلیج فارس، فیلیپین، هند، کره جنوبی و کانادا.

۴. تکمیل و بهره برداری از ۱۳ پروژه جدید در مناطق مختلف در سال ۱۳۹۶ با سرمایه‌گذاری بیش از ۳۵۲۰ میلیارد تومان.

۵. دستیابی به ارزش بازار بالغ بر ۲۰۰هزار میلیارد ریال.

در ادامه این جلسه مدیر عامل مجموعه صنایع ملی مس در خصوص تغییرات قیمت مس در سال ۹۶گفت: از ابتدای سال تا پایان تیرماه ۹۶ قیمت مس در محدوده ۵۵۰۰ تا ۵۸۰۰ دلار بر تن بود.

عوامل افزایش تدریجی قیمت مس از شهریور ۹۶، مشکلات و وقفه های کارگری در معادن، شرایط نا مناسب آب و هوا، توقف روند صعودی ذخایر مس در انبارهای بورس فلزلت لندن، کاهش شاخص ارزش دلار، نوسانات قیمت نفت و شروع پروژه های زیرساختی در کشور چین مرتبط با پروژه احیای جاده ابریشم است که از سوی مدیر عامل شرکت عنوان شد.

به گفته این مقام مسئول، موسسه CRU بر این باور است که فرصت مدیریت بیشتر هزینه ها در واحدهای معدنی طی آینده کوتاه مدت، با توجه به اقدامات کنترل هزینه انجام شده بسیار محدود خواهد شد.

وی در خصوص پیش بینی هزینه های سال ۲۰۱۸ گفت: در سال ۲۰۱۸ هزینه تولید مس افزایش خواهد یافت. براساس محاسبات انجام یافته هزینه نقدی با احتساب درآمد محصولات جانبی ۲ و نیم درصد افزایش و به طور متوسط به حدود ۲۶۷۰ دلار بر تن خواهد رسید.

اگرچه اکثر عوامل هرینه در سال ۲۰۱۸ افزایش می یابند اما هزینه تولید محصولات جانبی و هزینه های محقق سازی به ترتیب به میزان ۵ و ۲۵ دلار برتن کاهش خواهد یافت.

مدیرعامل "فملی" در ادامه مواردی از جمله، افزایش تولید مجموعه مس محتوایی شرکت، کاهش نیروی انسانی، کاهش هزینه های انرژی و رشد فروش شرکت را از عوامل مهم و موثر بر رشد شرکت در سال 96 بیان کرد.

حرکت به سمت توسعه پایدار با پروژه های مطمئن به همراه چشم انداز 425 هزار تن کاتد در پایان سال 1400

ملی مس برنامه ای با عنوان حرکت به سمت توسعه پایدار با پروژه های مطمئن به همراه چشم انداز 425 هزار تن کاتد را تا پایان سال 1400 مد نظر قرار داده است.

در حال حاضر کشور ما با ذخایر معدنی بیش از 22 میلیون تن مس محتوی حدود 1.3 درصد از ذخایر معدنی مس در جهان را در اختیار دارد.

پیش بینی های شرکت تا سال 1400 تولید 1,806,000 تن کنسانتره و 435 هزار تن کاتد است.

مدیرعامل شرکت هم چنین از امکان توقف صادرات کنسانتره از سوی دولت و وضع نعرفه 15 درصدی بر آن خبر داد.

نماینده سازمان بورس که در مجمع حاضر بود خبری مبنی بر رایزنی ریاست سازمان بورس با مقامات دولتی جهت فروش ارز شرکت های بورسی به نرخ آزاد عنوان کرد و گفت سهامداران منتظر تایید رسمی این خبر باشند.

در انتها هیئت مدیره فملی سود نقدی برای هر سهم را 35 تومان در نظر گرفته بودند که مقرر شد مبلغ 15 تومان به صورت نقدی به هر سهم تخصیص داده شود و 20 تومان باقی مانده به منظور افزایش سرمایه لحاظ گردد. گفتنی است با توجه به افزایش قیمت سهم در سال جاری این میزان تقسیم سود مورد انتقاد شدید سهامداران واقع شد.

در حاشیه مجمع

از گوشه و کنار مجمع خبری مبنی بر عدم امضای یکی از اعضای هیئت مدیره به گوش رسید.

محمد علی احمدزاده اصل نماینده تامین اجتماعی در هیئت مدیره ملی مس صورت های مالی این شرکت را امضا نکرده است. اعتبار صورت های مالی وابسته به امضای تمامی اعضای هیئت مدیره است و عدم امضای یک عضو با سابقه در هیئت مدیره فملی نگرانی هایی مبنی بر عدم شفافیت در صورت های مالی را به همراه دارد.

ارسال نظر

تازه ها