کد خبر 19001

با اقتصاد گزارش می دهد

شاخص کل بورس اوراق بهادار در حالی امروز به کانال 110 هزار واحدی بازگشت که بسیاری از تحلیل گران از بی اثر شدن تحلیل های تکنیکال و بنیادی در شرایط حال حاضر سخن به میان می آورند و آینده بورس را در هاله ای از ابهام متصور می شوند.

ایران و اروپا باامیدواری مذاکرات خود بر سر حفظ برجام را ادامه می دهند اما آمریکا مدعی است تمامی تلاش ها برای رفع تحریم ها محکوم به شکست است. جو روانی ایجاد شده مبنی بر بازگشت دوباره تحریم ها و همزمانی این موضوع با اوضاع نابسامان اقتصادی کشور ترس مردم از جمله سرمایه گذاران و فعالان بازارهای اقتصادی را در پی داشته است.

بورس اوراق بهادار بر خلاف آن که در هفته های اخیر در مدار مثبت حرکت می کرد و سودهای قابل توجه را نصیب سهامداران کرده بود از روز گذشته تحت تاثیر  تصمیمات جهانی دولتمردان تغییر جهت داد.

به گزارش پایگاه خبری با اقتصاد، شاخص کل بورس اوراق بهادار  امروز محتاطانه گام برداشت، تا یک ساعت قبل از پایان بازار نیز در جهت افزایشی حرکت کرد اما در انتها با کاهش 200 واحدی  به روی رقم 110 هزار و  851 واحد ایستاد.

صنایع پتروشیمی خلیج فارس (فارس) با جابه جایی بیش از 12 میلیون سهم به ارزش 8 میلیارد تومان بیشترین تاثیر را بر شاخص کل اعمال نمود. "کگل"، "رانفور"، "فولاد"، "تاپیکو"، "پارسان" و "وامید" دیگر سهم های تاثیرگذار امروز بودند.

در بازار فرابورس نیز شاهد حرکت شاخص در مسیر نزولی بودیم. شاخص کل فرابورس ایران متاثر از معاملات "مارون"، "زاگرس"، "شپاس"، "سرچشمه"، "ذوب"، "وهور" و "وگردش" کاهش  4.42 واحدی و رسیدن به رقم 1 هزار و 239 واحد را تجربه کرد.

در بازار امروز تعداد 1 میلیارد و 166 میلیون سهم به ارزش 481 میلیارد و 870 میلیون تومان  تغییر مالکیت دادند.

محصولات شیمیایی با تاثیر مثبت 7 شرکت از جمله "فارس"، "پارسان"، "پاکشو"، "شپدیس"، "کرماشا"، "شدوص" و "شکربن" اولین گروه تاثیر گذار بر حرکت شاخص بود. گفتنی است در همین گروه 10 شرکت که اکثریت آن ها پتروشیمی هستند تاثیر منفی را اعمال کردند؛ "تاپیکو"، "جم"، "شیراز"، "شیران"، "شاراک"، "شفن"، "وپترو"، "شپترو"، "شپاکسا" و "شپارس" از جمله آن ها بودند.

در گروه فلزات اساسی و معدنی ها شاهد حرکت در مدار نزولی و افت شاخص های این دو گروه بودیم.

"فولاد" علی رغم حمایت حقوقی ها با نوسانی اندک در محدوده منفی معامله شد. "کاوه" و "فخوز" سهم های فولادی دیگری بودند که در روزجاری با کاهش قیمت مورد معامله قرار گرفتند. اما سهم هایی از جمله "فاسمین"، "فایرا"، "میدکو""زنگان"، "وتوکا" و "فسرب"سهم هایی بودند که در همین گروه برخلاف فولادی ها با افزایش قیمت رو به رو بودند.

در معدنی ها فشار عرضه سبب افت قیمت در سهم های این گروه شد. "کگل"کاهش قیمت بیش از 3 درصدی، "کچاد" در حدود 2 درصدی و "کمنگنز" بیشترین کاهش قیمت این گروه در آستانه 5 درصدی را تجربه کردند.

روز گذشته خودرویی ها افزایش قیمت در سهم را تجربه کردند که همین امر موجب شناسایی سود در این گروه و برگشتن ورق در روز جاری شد. خودرویی ها تاثیرپذیری قوی از خبرها در سطح جهانی و داخلی دارند. همین امر سبب شده است تا در شرایط بی ثبات مدت اخیر سهام این گروه به عنوان سود گیری در مدت کوتاه مدنظر فعالان بازار قرار گیرد.

در گروه نفتی ها شاهد افزایش قیمت در سهم های "شبندر"، "شبنا"، "شبریز" و "شبهرن" بودیم در حالی که "شتران"، "شسپا"، "شاوان" و ""شپاس" کاهش قیمت سهم را تجربه کردند.

ارسال نظر

تازه ها