کد خبر 16561

با اقتصاد گزارش می دهد

بازار سرمایه پس از چند روزی که روند نزولی را طی کرد روز جاری به رنگ سبز در آمد و بازی بین کانال 95 و 96 هزارتایی را ادامه داد. در پایان ساعت معاملات وارد کانال 96 هزارتایی شده بود و شاخص کل بورس اوراق بهادار 531 واحد افزایش یافته بود.

به گزارش پایگاه خبری با اقتصاد، چراغ سبز بازار سرمایه امروز روشن شد و ردپای این نور سبز در اکثریت گروه ها به چشم می خورد.

شاخص کل بورس اوراق بهادار با 531 واحد افزایش در روز 22 خرداد بر روی رقم 96 هزار و 378 واحد ایستاد.

شاخص کل فرابورس نیز 6 پله صعود کرد و در پایان رقم 1114 را نشان داد.

بورس اوراق بهادار متاثر از معاملات مثبت "فولاد"، "فخوز"، "کگل" و "فملی" افزایش یافت در حالی که شاخص فرابورس ایران را "ذوب"، "زاگرس"، "هرمز" و "ارفع" افزایش دادند.

بورس و فرابورس امروز شاهد تغییر مالکیت 1 میلیارد و 530 میلیون سهم به ارزش 498 میلیارد تومان بود.

روز گذشته در کارگروه کاغذ مقرر شد که ارز 3800 تومانی با سه شرط برای واردات کاغذ منظور شود. بازتاب این خبر در میان معاملات امروز صنایع کاغذی به چشم خورد. گروه صنایع کاغذ پارس (چکاپا) و صنایع کاغذسازی کاوه (چکاوه) امروز شاهد افزایش تقاضاها و به دنبال آن افزایش قیمت سهام بودند. در "چکاپا" 11 میلیون سهم  به ارزش 3 میلیارد تومان معامله گردید و در پایان نیز با صف خرید 6 میلیونی در قیمت 317 تومان بسته شد در این سهم سایه حقوقی ها نیز برای خرید سهم به چشم می خورد. اما در "چکاوه" خرید و فروش در قیمت 175 تومان تنها توسط حقیقی ها صورت گرفت.

در روزهای اخیر اخبار صنعت خودرو بیش از صنایع دیگر داغ شده است و آشفتگی و افزایش قیمت های نجومی در این بازار را شاهد بودیم تا این که امروز شورای رقابت رسما اعلام کرد مجوز افزایش 5.6 تا 7.1 درصدی قیمت برای محصولات خودروسازی های ایران خودرو، سایپا و مدیران خودرو از تاریخ اول تیرماه صادر شده است. خبر افزایش قیمت خودرو به اهالی بازار سرمایه رسید و گروه خودرویی را با افزایش قیمت سهم در اکثر نمادها رو به رو کرد.

در گروه محصولات شیمیایی، "شوینده" سهمی بود که مورد توجه قرار گرفت. 57 درصد عرضه و 28 درصد تقاضا در این نماد بر عهده حقوقی ها بود و 8 میلیون سهم در این نماد معامله شد. "شکربن" نیز که پس از برگزاری مجمع امروز بازگشایی شد توجه سهامداران را به خود جلب کرد.

محصولات غذایی و آشامیدنی نیز شیب مثبتی را طی کرده و "غبشهر"، "غشهداب"، "بهپاک"، "غمارگ" و "غپینو" سهم هایی بودند که بیشترین تقاضای این گروه را تجربه کردند.

"فاراک" در گروه محصولات فلزی از روز گذشته با فشار تقاضا رو به رو شده است. امروز نیز اقبال به سمت این سهم و تقاضا برای آن ادامه یافت و 143 میلیون معامله را انجام داد که از این میان 39 درصد حقوقی ها فروشنده این سهم بودند.پس از پایان ساعت معاملات نیز با صف خرید 15 میلیونی در قیمت 86 تومان به کار خود پایان داد.

فلزات اساسی با ارزش ترین گروه امروز فشار تقاضا بر روی سهم های مختلف را تجربه کرد. از جمله سهم های صف خرید شده امروز "فخوز"، "ارفع"، "فولای"، "فایرا" و" فاسمین" بودند.

فلزات اساسی امروز شاهد توقف سهم پر تقاضا "ذوب" بود. ذوب آهن اصفهان در دور روز گذشته با استقبال کم نظیر و تشکیل صف خرید های کم سابقه از سوی سهامداران رو به رو بود. سهم مذکور امروز در یک شفاف سازی خبر استرداد و تهاتر 132 میلیارد تومانی با سازمان امور مالیاتی کشور را منتشر کرد که این خبر از سوی سازمان شفاف نبود و به دلیل وجود ابهامات نماد معاملاتی را حداکثر به مدت 2 روز کاری متوقف کرد.

در همین گروه "فملی" سهمی بود که با حضور حقوقی ها(86 درصد فروش و 63 درصد خرید)  46 میلیون سهم را معامله کرد.

"فاسمین" نیز در قیمت 586 تومان با تقاضای 8 میلیونی رو به رو بود و حجم معاملات آن به 9 میلیون سهم رسید.

استخراج کانه های فلزی گروه سبز دیگری در بازار سرمایه امروز بود و در این گروه شاهد صف خرید شدن "کروی"، "کبافق"، "ومعادن"، "کاما" و "کنور بودیم.

"سپ" در گروه رایانه نیز که امروز پنجمین روز معاملاتی را می گذراند و در مرحله پیش گشایش بازار هنوز استقبال ها به سویش ادامه داشت، به دلیل نوسانات بیش از 20 درصدی قیمت از سوی سازمان متوقف شد.

ارسال نظر

تازه ها