کد خبر 16460

با اقتصاد گزارش می دهد

شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران در پایان معاملات امروز با کاهش اندک 68 واحدی به کانال 95 هزار تایی برگشت و روی رقم 95 هزار و 847 واحد ایستاد.

به گزارش پایگاه خبری با اقتصاد، شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران امروز 21 خردادماه به حرکت با احتیاط در شیب نزولی ادامه داد.

هر چند که در میان شاخص های منتخب، شاخص کل هم وزن 11 واحد، شاخص قیمت هم وزن 8 واحد و شاخص بازار دوم 36 واحد افزایش یافت اما شاخص کل 68 واحد کاهش پیدا کرد و بر روی رقم 95 هزار و 847  به کار خود پایان داد.

شاخص کل فرابورس ایران خلاف جهت بورس حرکت کرد و با 4 واحد افزایش بر روی رقم  1108 ایستاد.

بازار سرمایه در روزجاری شاهد تغییر مالکیت 1 میلیارد و 656 میلیون سهم به ارزش 475 میلیارد تومان بود.

در پایان ساعت معاملات نمادهای "خمحرکه"، "داسوه"، "کچاد"، "شلعاب"، "ولیز"، "اخابر" ،"قشرین" و "شرانل" جهت برگزاری مجمع متوقف شدند.

فلزات اساسی، محصولات فلزی و شیمیایی ها برترین صنعت های امروز بودند که به ترتیب ارزش های 36،21 و 17 میلیارد تومان را داشتند.

در گروه فلزات اساسی، "ذوب" از استقبال بی سابقه ای از سوی فعالان بازار رو به رو بود. روز گذشته شاهد انتشار خبری مبنی بر تغییر مدیر عامل در شرکت ذوب آهن اصفهان بودیم. همین خبر کوتاه سبب شد تا تقاضاها برای این سهم در ساعتی از بازار به بیش از 215 میلیون نیز برسد در پایان ساعت نیز با صف سهم مذکور با تقاضای بیش از 139 میلیونی در قیمت 89 تومان بسته شد در حالی که حدود 280 میلیون سهم به ارزش 24 میلیارد تومان معامله شده بود.

"فاراک" در گروه محصولات فلزی با فشار تقاضا از سوی سهامداران مواجه گردید و صف خرید بیش از 44 میلیاردی در قیمت 82 تومان گویای این مهم بود. گفتنی است 26 میلیون معامله سهم در "فاراک" انجام شد که ارزش 21 میلیارد تومانی به همراه داشت.

در گروه محصولات شیمیایی وضعیتی متعادل به چشم می خورد. "وپترو"، "شوینده"، "تاپیکو"، "ساینا" و "شاراک" از جمله سهم های گروه بودند که با افزایش قیمت مورد معامله قرار گرفتند اما در همین گروه "زاگرس"، "جم"، "فارس" و "شپترو" کاهش قیمت سهم را تجربه کردند.

"سپ"، سهمی که به تازگی وارد بازار شده است طبق روال روزهای گذشته با استقبال رو به رو بود و امروز هم 7 میلیون سهم در نماد "سپ" معامله گردید. هم چنین با صف خرید 15 میلیونی در قیمت 747 تومان بسته شد. قیمت عرضه اولیه این سهم 650 تومان بود.

افزایش افسار گسیخته قیمت طلا بدون نظارت هیچ نهاد مسئولی در روزهای اخیر سبب شده که اکثریت مردم سرمایه گذاری بر روی طلا را ترجیح دهند و در حال حاضر بهترین گزینه برای نگهداری از سرمایه افرادی که اطلاع دقیقی از بازارهای مالی و اقتصادی ندارند محسوب می شود. هم چنین افزایش قیمت خودرو و مسکن به عنوان بازارهای موازی با بورس نشان از عقب افتادگی بورس به نسبت رقیبان دارد. حال باید دید این جاماندگی از سایر بازارهای اقتصادی چه زمانی توسط بازار سرمایه جبران خواهد شد.

ارسال نظر

تازه ها