کد خبر 16361

بورس اوراق بهادار تهران در حالی که روز گذشته توانست به کانال 96 هزار واحدی نفوذ کند، در روز معاملاتی جاری بار دیگر به کانال 95 هزار سقوط کرد.

به گزارش پایگاه خبری با اقتصاد، طی روز معاملاتی جاری خبرهای موثر بر اقتصاد و بورس حاکی ازآن بود که انجمن قطعه‌سازان فرانسه در نامه‌ای به طور شفاف تاکید کردند سفر آن‌ها به ایران ملغی نشده و با ذکر پیشینه بیش از 2 دهه همکاری در این صنعت و پایبندی خود به تفاهم نامه امضا شده، تداوم تعاملات را خواستار شد. دبیر انجمن صنایع همگن نیرومحرکه و قطعه سازان کشور ضمن تایید نامه انجمن قطعه‌سازان فرانسه  افزود: شرکای تجاری خودروسازان و قطعه سازان ایرانی فقط فرانسوی ها نیستند، و تاکنون شرکت آلمانی فولکس واگن، چینی ها یا رنو فرانسه هنوزموضع خود را اعلام نکرده اند.

همچنین سخنگوی شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی گفت: درحال حاضر بنزین سوپر در تعداد محدودی از جایگاه‌های تهران عرضه می‌شود. از آنجایی که بنزین سوپر در پالایشگاه شازند اراک تامین می‌شود و این پالایشگاه در وضعیت اورهال قرار داشته، عرضه بنزین سوپر با محدودیت مواجه شده است. نفت‌کش‌ها در حال انتقال بنزین سوپر از پالایشگاه شازند به سراسر کشور هستند و به زودی بنزین سوپر بدون هیچ مشکلی در کشور عرضه خواهد شد.

خبر دیگری نیز در صنعت تایر سازی کشور حاکی از آن است که سخنگوی انجمن صنفی تایر با بیان اینکه با توجه به افزایش هزینه‌های تولید اما، تایرسازان را ملزم به فروش با قیمت سال ۹۳ کردند، گفت: به دنبال افزایش قیمت هستیم و این درخواست را به سازمان حمایت ارائه دادیم.

در ادامه مدیرعامل "های‌وب" درباره بازگشایی نماد و شائبه احتمال لغو قرارداد ادغام با پارس آنلاین توضیح داد و گفت: تا عصر چهارشنبه این هفته ، موضوع ادغام یا لغو این دو شرکت مشخص می شود.ایمان میری درباره  شائبه احتمال لغو قرارداد ادغام "های وب" با پارس آنلاین گفت: در آن خبر که مربوط به هفته گذشته بود ، اعلام کردم ادغام یا عدم ادغام این دو شرکت هنوز نهایی و قطعی نشده و مذاکراتی در پیش است اما احتمال قطعیت آن بیشتر از لغو است.تا عصر چهارشنبه این هفته ، موضوع ادغام یا لغو این دو شرکت مشخص می شود. 

بر همین اساس طی این روز  نماد تازه وارد سپ که پس از تنها یک روز، با عرضه صف خرید در شروع بازار مواجه گردید، پس از معاملات حدود 53 میلیون سهمی با صف خرید حدود 13 میلیون سهمی دنبال شد. نماد معاملاتی سدور با توجه به تغییرات بیش از 20 درصدی قیمت سهام، به منظور اطلاع رسانی مناسب شرکت به بازار در خصوص علل آن متوقف شد. نمادهای شپنا، خودر و وامید نیز مورد بازگشایی قرار گرفت. نماد کوثر نیز به دلیل افشای اطلاعات با اهمیت توسط ناظز بازار متوقف شد.

در ادامه شپنا پس از افشای اطلاعات با اهمیت (فسخ قراردادهای مهم دایلم کره جنوبی) با افت حدود 4 درصدی مورد بازگشایی قرار گرفت. ذوب پس از جابه جایی بیش از 200 میلیون سهم به صف خرید رسید. کنور پس برگزاری مجمع سالیانه تقسیم سود نقدی 180 ریالی با رشد 5 درصدی و صف خرید مورد بازگشایی قرار گرفت.

 به جز نمادهای مثبت و متعادل ثتران، ثاخت، ثفارس و ثاباد سایر نمادهای گروه ساختمانی اکثرا متعادل و منفی دنبال شدند این در حالیست که درگروه سیمانی اکثرا معاملاتی متعادل و مثبت در جریان بود به طوریکه نمادهای سشرق، سغرب، سشمال و سبهان صف خرید را تجربه نمودند.

در ادامه این روز معاملتی نمادهای آپ و غپینو بدون محدودیت نوسان مورد بازگشایی قرار گرفتند. ادامه صف خرید نماد خمحور و نوسانات مثبت نمادهای خکار، خوساز، ختراک و خموتور در گروه اکثرا منفی خودرویی نمایان تر بود. نماد ولغدر و وایران نمادهای صف خرید گروه کم ریسک لیزینگی در این روز بودند.

نماد ذوب صف خرید و نمادهای فولاژ، فولای، فسپا و فروش صف فروش را تجربه کردند. در گروه های محجور بانکی و بیمه ای نمادهای بساما، وحافظ، وگردش و وبصادر با نوسانات متعادل و مثبت و سایر هم گروهی ها با ادامه معاملات متعادل و منفی کار خود را دنبال کردند.

در پایان معاملات شاخص کل متاثر از معاملات منفی نمادهای شپنا، فولاد و شتران با افت 161 واحدی به ارتفاع 95 هزار 916 واحد رسید که در این بین نمادهای جم، اخابر و تاپیکو بیشترین تاثیر مثبت را ایجاد کردند. نمادهای معاملاتی فولاد، شپنا و شبندر نیز بیشترین تاثیر منفی را در برآورد این نماگر داشتند. ارزش معاملات در این روز به 223 میلیارد تومان رسید که ناشی از داد و ستد 820 میلیون سهام و اوراق بهادار بود.شاخص کل هم وزن اما با افزایش 46 واحدی روی عدد 17 هزار و 435 متوقف شد.

در بازار فرابورس ایران نیز آیفکس باحدود 3 واحد کاهش روی عدد 1104 واحد ایستاد که ناشی از معاملات منفی در نمادهای مارون، زاگرس، شپاس و سرچشمه است. ارزش معاملات در این بازار به 198 میلیارد تومان بالغ شد. در این روز گروه وسایل ارتباطی، لاستیک و وزارعت برترین شاخص در بین صنایع را به نام خود رقم زدند.

نمادهای معاملاتی فنورد، سبهان، شیراز، غشاذر و حتوکا نیز بیشترین رشد قیمت در سهام را تجربه کردند در مقابل نمادهای نبروج، چفیبر، خمهر و خکاوه نیز بیشتری کاهش قیمت سهام را به نام خود ثبت نمودند.

 

ارسال نظر

تازه ها