کد خبر 16252

با اقتصاد گزارش می دهد؛

در بازار، شایعاتی مبنی بر خروج 4 شرکت از بورس تهران شنیده شده که گویا 2 شرکت از این لیست مربوط به گروه خودروسازی هستند که فضای معاملاتی منفی را در این گروه شکل داد.

به گزارش پایگاه خبری با اقتصاد، بورس تهران هفته گذشته در آستانه ورود به کانال 96 هزار واحدی قرار گرفته است و امروز در همان ساعت اولیه، به کانال جدید ورود پیدا کرد.

اگرچه اخبار تحریم ها این روزها نقل محافل است و مقامات آمریکایی در تلاش برای وضع شدیدترین تحریم ها بر علیه ایران هستند اما این موارد حداقل امروز نتوانست جلوی رشد شاخص کل و ورود آن به کانال 96 هزار واحدی را بگیرد.

بر همین اساس اخبار منتشر شده حاکی از آن بود که یکی از مهمترین بانک‌های سرمایه‌گذاری اروپا از ادامه همکاری با ایران پس از خروج آمریکا از برجام سرباز زد. بانک سرمایه گذاری اروپا از قبول درخواست اتحادیه اروپا برای معامله با ایران سرباز زده است. دلیل این امتناع، نگرانی از فشارهای امریکا عنوان شده است.

وزیر بازرگانی امریکا درخواست وزرای دارایی و خارجه فرانسه، آلمان و بریتانیا برای معافیت شرکت های اروپایی از تحریم های ثانویه علیه ایران را رد کرد. همچنین شرکت هایی که قصد ندارند همکاری خود را با ایران لغو کنند: رنو، فولکس  واگن، ایرباس، سی ان پی سی چین، شرکت مهندسی راه آهن چین، آنسالدو انرژیا ایتالیا، سی آر آر سی چین، بهارات پترولیوم هند

در ادامه با توجه به تغییرات در قیمت پایه خوراک صنایع پتروشیمی و جلوگیری از کاهش حاشیه سود مجتمع های بالادستی پتروشیمی، مقرر شد وزارت صنعت، معدن و تجارت پیگیری لازم جهت اصلاح قیمت خوراک مایع و گاز مجتمع های پتروشیمی را بر اساس جز 4 بند الف ماده یک قانون الحاق برخی مواد به قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت معمول کند. (خوراک واحد ها با دلار 3800 محاسبه می شود )

طبق اخبار واصله  6 پالایشگاه بزرگ اروپایی پس از اعمال تحریم ها، خرید نفت از ایران را لغو می کنند. توتال بزرگترین پالایشگاه اروپایی تمایلی به درخواست معافیت تحریمی از آمریکا برای خرید نفت خام از ایران پس از 4 نوامبر ندارد. بنابراین توتال خرید نفت از ایران پس از آن تاریخ را کاملا متوقف خواهد کرد.  اِنی و ساراس ایتالیا، رپسول و سپسای اسپانیا و هلنیک پترولیوم یونان خرید نفت از ایران را پس از اعمال تحریم‌ها لغو می کنند.

بر همین اساس در این روز توقف نماد معاملاتی پخش جهت رفع ابهام یا اصلاح اطلاعات منتشره شرکت پخش البرز حداکثر برای 2 روز کاری دیگر ادامه خواهد داشت. در ادامه توقف نماد های وب و درگروه اکثرا متعادل آی تی و انفورماتیک، نماد تازه وارد سپ پس از عرضه حدود 4 میلیون سهمی با صف خرید حدود 70 میلیون سهم دنبال شد.

در گروه اکثرا منفی خودرویی، نمادهای خمحور و ختوقا با صف خرید همراه بود. صف خرید نمادهای شدوص و شیراز و معاملات مثبت تر نمادهای شسپا، خراسان و شتوکا را درگروه های اکثرا متعادل و منفی شیمیایی، پالایشگاهی و روانکارها به کار خود ادامه دادند.

در ادامه بازیگران و فعالان بازار با افزایش عرضه ها در کل بازار و بخصوص گروه خودرویی مواجه بودند به طوریکه اکثر نمادهای گروه یا صف فروش و یا در آستانه فروش شدن قرار گرفتند.

در این بین طبق پیش بینی گروه های فلزی و معدنی با توجه به رشد چند روز اخیر فلزات پایه در بازارهای جهانی، همچنان در کانون توجه اهالی بازار سرمایه قرار دارند و اکثرا با معاملاتی متعادل و مثبت دنبال شدند، در این میان نمادهای فسرب(صف خرید)، فملی، فباهنر، وتوکا (صف خرید)، کیمیا، کبافق، زنگان (صف خرید)، فزرین، فرآور و فپنتا(صف خرید) از اقبال بیشتری برخوردار بودند، نماد فولاژ نیز با رشد حدود 5 درصدی مورد بازگشایی قرار گرفت.

صف خرید نماد وگستر، معاملات مثبت تر نمادهای وبیمه و سدبیر و منفی تر نمادهای وساپا و سرچشمه، درگروه های اکثرا متعادل و منفی سرمایه گذاری و واسطه‌گری ‌های مالی، نمایان تر بودند.

نماد کرماشا صف خرید و نماد شپترو نیز صف فروش را تجربه نمودند. بر همین اساس گروه ساختمانی همچنان با معاملات پرتقاضا و مثبت به صعود خود ادامه دادند به طوری که نمادهای ثتران، ثاخت، وساخت و آس پ صف خرید را تجربه کرده اند. گروه اکثرا متعادل حمل و نقل با صف های خرید نماد های حتوکا و حفارس به کار خود ادامه دادند.

در نهایت شاخص کل بورس اوراق بهادار  متاثر از معاملات مثبت نمادهای فولاد، فملی و فارس با رشد حدود 78 واحدی به ارتفاع 96 هزار و 77 واحد رسید که در این بین نمادهای پارسان، شبندر و خساپا بیشترین تاثیر منفی را ایجاد کردند. ارزش معاملات در این روز به 207 میلیارد تومان رسید که ناشی از داد و ستد 954 میلیون سهم و اوراق بهادار بود. شاخص کل هم وزن نیز با بیش از 67 واحد رشد روی ایستگاه 17 هزار و 389 قرار گرفت.

در بازار فرابورس ایران نیز، آیفکس با بیش از 4 واحد افت روی رقم 1107 متوقف شد. این درحالی بود که ارزش معاملت در این بازار به 197 میلیارد تومان رسید که ناشی از دست به دست شدن 354 میلیون اوراق مالی و سهام بود. نمادهای معاملاتی مارون، زاگرس، ذوب، سرچشمه و شراز بیشترین تاثیر منفی را بر این شاخص اعمال نمودند.

در این روز نمادهای معاملاتی سپ، پکرمان، سرود، سغرب، شدوص، ولغدر و سشمال بیشتریت افزایش قیمت در سهام را به نام خود رقم زدند.

در مقابل نمادهای معاملاتی فایرا، خگستر، خمحرکه، خپارس، خمهر و خکاوه نیز با بیشترین کاهش قیمت سهام مواجه بودند.

 

 

 

 

ارسال نظر

تازه ها