کد خبر 16248

دبیر کانون سراسری انبوه سازان؛

دبیر کانون سراسری انبوه سازان با بیان ایراداتی بر سیستم اوراق مسکن (تسه) این اوراق را منبع تحمیل شرایط ظالمانه بر بخش تولید عنوان کرد و سود واقعی این اوراق را زیر 34 درصد دانست.

به گزارش پایگاه خبری با اقتصاد، فرشید پورحاجت دبیر کانون سراسری انبوه سازان در خصوص دلایل نابسامانی بازار مسکن کشور، اظهار کرد:‌ آن چیزی که مشخص است در 5 سال گذشته متاسفانه سیستم بانکی به طور کلی نتوانسته پاسخگوی نیاز تولید باشد، بخش مسکن نیز از این ماجرا مستثنی نبوده است.

وی با بیان این‌ که  در حوزه مسکن شرایط تامین مالی از طریق تسهیلات بانکی بسیار بسیار سخت‌تر از سایر بخش‌ها بوده است، افزود: بررسی‌ها نشان می‌دهد شرایط پرداخت وام به بخش مسکن به خصوص در سال 96 بسیار سخت بوده و بخش مسکن با کمبود نقدینگی بالایی روبرو بود.

وی با بیان این‌که بانک مسکن به عنوان بانک عامل نتوانسته متناسب با نیازهای بخش تولید منابع مالی را تامین کند، تصریح کرد:‌ از همه مهم‌تر این‌که شیوه پرداخت تسهیلات هم در بانک مسکن سال گذشته از محل اوراق تسه بود که شرایط بسیار ظالمانه را به بخش تولید تحمیل کرد.

دبیر کانون سراسری انبوه سازان با بیان این که نرخ واقعی سود این تسهیلات زیر 34 درصد محاسبه نشده است، گفت: به کرات مصائب بخش تولید مسکن کشور را اعلام کرده‌ایم، اما تاکنون اقدام خاصی در این رابطه صورت نگرفته است.

پورحاجت با اشاره به این‌که هزینه تامین پول برای بخش تولید مسکن در سال 96 بالای 34 درصد بود که شرایط را برای ما سخت کرده است، اظهار کرد:‌ البته در دو ماه اول سال جاری سیاست‌های بانک مسکن تغییر کرده و روش‌های ملایم‌تری را در پیش گرفته است.
وی ادامه داد: اما به نظر می‌رسد سیاست‌های بانک مسکن که به شعب ابلاغ شده مقداری در اجرا دچار تفسیر شده است. هنوز پرداخت تسهیلات به تولیدکنندگان از محل اوراق تسه است و شرایط قبلی برقرار است. به نظر می‌رسد باید یک فکر اساسی برای حل این مشکل شود.

منبع:تسنیم

ارسال نظر

تازه ها