کد خبر 1565

شاخص کل صعودی شد؛

اگرچه برخی انتظار داشتند که سخنان ترامپ، تاثیر منفی بر روی بازار بورس تهران بگذارد، اما از نخستین دقایق شروع معاملات شاخص روندی رو به رشد داشته است.

به گزارش پایگاه خبری "بااقتصاد" در دقایق آغازین شروع معاملات بورس تهران، شاخص با روند رو به رشدی حرکت کرده است؛ روندی که برخی پیش بینی می‌کردند با سخنان منفی شب گذشته ترامپ، به مسیر خود غیر از این ادامه دهد. بر این اساس شاخص کل در نیمه نخست بازار سرمایه امروز با افزایش 339 واحدی در کانال 85 هزار واحدی قرار گرفته  است

روزبه شریعتی تحلیل‌گر بازار سرمایه می‌گوید: نگاه بازار در هفته گذشته بصورت  منفی بوده ، بطوریکه بازار دلار به عنوان یک بازار هوشمند موازی با بازارسرمایه هفته گذشته روندی صعودی بخود گرفت.

این تحلیل گر بازار سرمایه گفت: ترامپ در سخنرانی دیشب خود برجام  را نه تایید  و نه رد کرد، در واقع استراتژی " مرد دیوانه" را در پیش گرفت، به اصطلاح توپ را در زمین کنگره انداخت و 60 روز به کنگره مهلت تصمیم‌گیری داده است.

شریعتی افزود: بازار سرمایه در این شرایط در حالت برزخی خود قرار می‌گیرد، همانطور که از حجم معاملات امروز مشخص بوده. بطوریکه در نیمه‌های بازار شاهد کاهش حجم معاملات بوده‌ایم. ریسک‌گریزها خریدی انجام نمی‌دهند و  سهامداران فعلی حاضر به فروش سهام خود نیستند خصوصا سهام شرکت‌هایی مانند ملی مس ایران، گل گهر، فولادمبارکه که قیمت دلار و کامودیتی ها بر آنها تاثیر گذار است. دوم اینکه آنهایی که نقدینگی دارند حاضر به خرید سهام در این قیمت‌ها نیستند زیرا تکلیف بازار تا زمان اعلام نتیجه کنگره امریکا مشخص نیست.

تحلیل گر کارگزاری اقتصاد بیدار گفت: بازار سرمایه از این اتفاق، حالت خنثی و کم حجم حداقل تا زمان اعلام نتیجه کنگره به خود می‌گیرد. بازار سرمایه از کمبود شدید نقدینگی رنج می‌برد و اتفاق خوبی که  امروز افتاده این است که تثیت صندوق های بادرامد ثابت بزرگ بانک ها به عنوان یکی از محرک‌های بازار سرمایه تا سقف 5درصد دارایی های خود را بایستی به خرید سهام اختصاص دهند که موجب افزایش نقدشوندگی سهام می شود. گزارش‌های شش ماهه شرکت‌ها که تا هفته آینده نیز باید اعلام شود، بصورت خاص مدیران شرکت‌هایی که درآمد آن ها از افزایش قیمت دلار منتفع می شوند اگر کمی جسارت به خرج دهند و تعدیلات مثبت به بازار سرمایه اعلام کنند می تواند تاثیرات خوبی بر بازار سرمایه بگذارد. بنابراین  شاهد ریزشی شدید در بازار نخواهیم بود و روند بازار در کوتاه مدت خنثی و صعودی خواهد بود .

 

ارسال نظر

تازه ها