کد خبر 14219

در بازار داخل و در شرایط این روزهای بازار، مساله قابل وضوح چرخش نقدینگی میان گروه‌های مختلف صنعت است. این روزها جریان نقدینگی موجود در بازار سهام پس از اصلاح قیمتی اخیر به دنبال جایی مطمئن برای ثبات می‌گردد که چرخش آن در میان گروه‌های مختلف نشان از عدم یافتن چنین شرایطی است.

به گزارش پایگاه خبری با اقتصاد، بورس اوراق بهادار تهران در صورتی که خبرهای خوب از نشست های سیاسی منتشر شود، میتوان انتظار داشت که هفته آینده نیز بتواند روند رو به بهبود خود را ادامه دهد.

از سوی دیگر تحریم نفتی جدید ایران، علت اصلی افزایش قیمت نفت در بازارهای جهانی گردیده است. به طوریکه نفت برنت که روز گذشته  تا 79 دلار و 45 سنت هم پیشروی کرده بود طی روز جاری اکنون در 78 دلار و 31 سنت داد و ستد شد.

اما در بازار داخل و در شرایط این روزهای بازار، مساله قابل وضوح چرخش نقدینگی میان گروه‌های مختلف صنعت است. این روزها جریان نقدینگی موجود در بازار سهام پس از اصلاح قیمتی اخیر به دنبال جایی مطمئن برای ثبات می‌گردد که چرخش آن در میان گروه‌های مختلف نشان از عدم یافتن چنین شرایطی است.

در این میان در حالی شاهد افت تب فروش در بین فعالان بازار نسبت به هفته گذشته هستیم که مشارکت سهامداران خرد در سمت خرید سهام افزایش یافته است.به این ترتیب در میانه بازار، معامله گران شاهد توقف نماد فایرا، با توجه به تغییرات بیش از 20 درصدی قیمت سهام بودند.

در گروه سیمانی با توجه به عرضه های شدید در اواخر روز کاری قبل، در محدوده های منفی معامله ها ادامه یافت به طوری که نمادهای سپاها و ستران از عرضه های بیشتری برخوردار بودند.در گروه زغال سنگی نماد کطبس با فشار عرضه ها رو به رو شد  و نمادهای کپرور و کشرق نیز با حجم  کم  معاملات همراه بودند.

گروه های پترو پالایش نیز معاملات متعادلی را سپری نمودند و فلزات اساسی نیز اکثرا متعادل با گرایشی مثبت به کار خود ادامه دادند که البته نماد فولاژ با تقاضای خوب و نماد فلوله با صف فروش همراه بود.

قندی ها اکثرا مثبت و با صف خرید همراه بودند و روند معاملاتی رو به رشد خود را که از دیروز شروع شده است را ادامه داده و تنها نماد قشرین در گروه در محدوده منفی قرارگرفت. در گروه کاشی سرامیک اکثرا متعادل به کار خود ادامه دادند، که در این بین نماد کلوند با افزایش  تقاضا به صف خرید رسید.در گروه لیزینگی ها هم شاهد معاملات نسبتا منفی در این گروه بودیم.

در این بین فعالان بازار شاهد بازگشایی نمادهای معاملاتی توریل و بکهنوج پس از برگزاری مجمع عمومی عادی سالیانه صاحبان سهام و تقسیم سود نقدی هر سهم، از طریق انجام حراج ناپیوسته بدون محدودیت دامنه نوسان قیمت و با اعمال یک مرحله پیش گشایش 30 دقیقه ای بودند. نماد معاملاتی وسینا با توجه به افشای اطلاعات با اهمیت ، متوقف گردید. نماد معاملاتی خراسان نیز جهت برگزاری مجمع عمومی عادی سالیانه صاحبان سهام در پایان معاملات امروز چهارشنبه متوقف می گردد. در گروه پتروشیمی نماد ساینا در ادامه روند روزهای قبل مجددا به صف خرید رسید، نماد شلعاب در آستانه صف خرید قرار گرفت و مابقی شرکت ها متعادل با گرایشی منفی دنبال شدند. در ادامه خکار نیز از انعقاد یک قرارداد خبر داد که طی آن شرکت کاربراتور ایران قراردادی به مبلغ 15 میلیارد و 623 میلیون تومان با دو شرکت ساپکو و شرکت مگا موتور منعقد کرد.

بر اساس این گزارش ارزش معاملات چدن نیز  به مرز 14 میلیارد ریال رسیده و سهم در قیمت 2460 ریال از تقاضای خوبی برخودار بود. نماد تبرک با جهش قیمتی به صف خرید رسید. در این گروه نماد غبهنوش نیز با صف خرید، نماد غمارگ با صف فروش، غشهداب پرتقاضا و مابقی شرکت ها متعادل به کار خود ادامه دادند.

ساختمانی ها اما  با استراحتی کوتاه مدت و موقتی مجددا با افزایش تقاضا به محدوده های مثبت برگشتند که در این بین نمادهای ثترانف ثنوسا و ثغرب به صف خرید رسیدند و ثمسکن نیز در آستانه صف خرید قرار گرفت.

پالایشی ها با حمایت حقوقی ها نوسانات مثبت را تجربه نمودند به طوری که نماد شاوان به صف خرید ، شراز پرتقاضا و شپنا و شبندر در محدوده مثبت قرار گرفتند.

 در پایان معاملات امروز بازار سرمایه، شاخص کل بورس تهران به رشد 34 واحدی اکتفا کرد و در ارتفاع 94 هزار و 940 واحد ایستاد. این در حالی بود که شاخص کل هم وزن نیز با بیش از 10 واحد افزایش به عدد 17 هزار و 126 رسید. ­­ارزش معاملات بورس تهران در این روز به 232 میلیارد تومان بالغ گردید که ناشی از داد و ستد بیش از یک میلیارد سهام و اوراق مالی طی 60 هزار نوبت معاملاتی بوده است. نمادهای معاملاتی مبین، کگل و فخوز بود. در این بین نمادهای معاملاتی اخابر، خساپا، خودرو و فارس با بیشترین تاثیر منفی از رشد بیتر نماگر بازار جلوگیری کردند.

در بازار فربورس ایران نیز، آیفکس با بیش از 4 واحد افزایش به عدد 1097 رسید که ناشی از معاملات مثبت نمادهای مارون، شاوان، شراز و توریل بود. ارزش معاملات بازار فرابورس ایرن به 142 میلیارد تومان رسید.

براساس این گزارش گروه خودرو و فلزات اساسی برترین گروه بین سایر صنایع از نظر حجم و ارزش معاملات بودند. نمادهای مبین، کاذر، قهکمت، فایرا، کلوند و فمراد بیشترین رشد قیمت سهام را به نام خود ثبت کردند و در مقابل نمادهای فلوله، ایران، خموتور و خریخت نیز بیشترین افت ارش قیمت سهام را رقم زدند.

 

ارسال نظر

تازه ها