کد خبر 14000

با اقتصاد گزارش می دهد؛

با فروکش کردن جو منفی در بازار، روز جاری بورس تهران روز خوبی را سپری نمود و در نتیجه معاملات این روز، شاخص کل توانست رشد 537 واحدی را ثبت کند.

به گزارش پایگاه خبری با اقتصاد، بورس تهران طی روز جاری در حالی کار خود را آغاز کرد که به گفته کار شناسان، در حال حاضر قیمت های جهانی هنوز هم با توجه به قیمت سهام بازار سرمایه کشور، جذاب هستند. به عبارتی حفظ قیمت های جهانی در سطوح فعلی می تواند انگیزه خرید در بازار را افزایش دهد . شنیده ها حاکی از آن است که در صنعت فولاد نیز خبرهای مثبتی وجود دارد و موجودی انبارهای فولاد چین روند نزولی پیدا کرده و این نشان دهنده افزایش مصرف این فلز در چین است.

اما در بازار داخلی، فولادمبارکه که با سرمایه 7.5 هزار میلیارد تومانی دومین شرکت بزرگ بورس از لحاظ سرمایه اسمی است، 15 اردیبهشت شاهد دومین عرضه بلوکی طی سال بود که طی آن بیش از سه میلیارد و 48 میلیون و 83 هزار سهم به قیمت پایه هر سهم 2857 ریال معامله شد.این بلوک 4.064 درصدی که بعد از عرضه بلوک 1.69 درصدی "فولاد" در دوم اردیبهشت ، دومین عرضه عمده بود، توسط شرکت توسعه سرمایه رفاه (وابسته به صندوق ذخیره کارکنان شهرداری تهران ) به ارزش بیش از 870 میلیارد تومان روز گذشته به قطعیت رسید تا درصد مالکیت این شرکت به 5 درصد افزایش یابد و سهم سرمایه گذاری صدرتامین به حدود یک درصد برسد.

بر همین اساس فولاد مبارکه اصفهان در 35 دقیقه ابتدایی معاملات روز جاری با حدود 2 میلیارد تومان پرارزش ترین معاملات بازار سهام را رقم زد.

در این بین اخبار مبنی بر آن است که صنعت پرداخت این روزها و با تک‌نرخی شدن نرخ دلار در انتظار تخصیص ارز برای واردات تجهیزات و سخت افزار است، اما هنوز اظهارنظر رسمی در این خصوص اعلام نشده و فعالان این بخش در بلاتکلیفی به سر می برند.

طی معاملات روز جاری گروه خودرویی یکدست سبزپوش دنبال شد، به طوری که بسیاری از نمادهای این گروه به صف خرید رسیدند. نماد خکاوه با صف خرید سنگین با اقبال گسترده ای در این گروه همراه بود. افت قیمتی سهام این گروه و رسیدن به کف قیمتی در کنار شایعات افزایش نرخ محصولات، محرکی برای حرکت این گروه شده است.

در میانه بازار گروه فلزات اساسی تک نماد فایرا همچنان پیشتاز بود و با رشدی بی وقفه از 117 تومان در چند هفته قبل شروع و در بازار امروز در قیمت های 214 تومان با صف خرید رو به رو شد. نماد ذوب نیز همانند روز گذشته پرتقاضا به کار خود ادامه داد.

در گروه دارویی، نمادهای دسانکو ، دکوثر و دلقما با صف خرید و مابقی نمادها متعادل به کار خود ادامه دادند.

در گروه غذایی نیز نمادهای بهپاک، غمارگ و غپینو با صف خرید همراه بوده و نمادهای غاذر، غشاذر، غشهداب و تبرک پرتقاضا مورد داد و ستد قرار گرفتند.

در اواسط ساعات معاملات، گروه پالایشیمتعادل دنبال شده اما پتروشیمی ها با تقاضای بهتری همراه بودند به طوری که شکربن، شتوکا و وپترو با استقبال بیشتری مواجه گردیدند.

در گروه سرمایه گذاری نمادهای وخارزم، وتوسم ، وساپا و سدبیر با صف خرید همراه بودند. نمادهای وبهمن و وصنعت نیز در آستانه صف خرید قرار گرفتند.

طی این روز نمادهای شلعاب، ثشرق، ثغرب به دلیل رشد بیش از  20 درصد متوقف شدند. غگلپا نیز به دلیل برگزاری مجمع  امروز متوقف شد.

به طور کلی در این روز بسیاری از نمادها با صف خرید به کار خود خاتمه دادند. نمادهای ستران، سدور، سشرق، سپاها، سهکمت، سشمال از نمادهای صف خرید گروه سیمانی بودند .

گروه زغالی نیز یکدست سبزپوش به کار خود ادامه دادند. نمادهای کطبس و کشرق با صف خرید و نماد کپرور در محدوده های مثبت قرار گرفت.

بر همین اساس شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران با صعود 537 واحدی از نیمه های کانال 94 هزار واحد عبور کرده و در ایستگاه 94 هزار و 703 متوقف گردید که ناشی از معاملات مثبت در نمادهای فولاد، خودرو، خساپا، رانفور، خپارس و فملی بود. در این بین نمادهای معاملاتی تاپیکو، وکار، فارس و بترانس با معاملات منفی از افزایش بیشتر شاخص جلوگیری کردند.

این در حالی بود که شاخص کل هم وزن نیز با افزایش 248 واحدی به عدد 17 هزار و 22 واحد رسید.

ارزش معاملات در این روز به 167 میلیارد تومان رسید که ناشی از داد و ستد 796 میلیون سهم و اوراق بهادار طی 53 هزار نوبت معاملاتی بوده است.

در بازار فرابورس ایران نیز آیفکس با بیش از 8 واحد رشد به 1090 واحد رسید که ناشی از معاملات مثبت در نمادهای ذوب، هرمز، مارون، وگردش و شاوان بود. ارزش معاملات در این بازار به 235 میلیارد تومان رسید.

براساس این گزارش گروه خودرو، فلزات اساسی، بانک ها و فلزات اساسی با بیشترین حجم و ارزش معاملات برترین صنایع این روز بودند.

گروه ذغال سنگ، لاستیک، سرمایه گذاری و وسایل ارتباطی نیز برترین شاخص در صنایع را به نام خود رقم زدند.

اما بیشترین افزایش قیمت سهام در نمادهای خوساز، ولملت، فلوله، کاذر، حتوکا و وساخت رخ داد. در مقابل نمادهای ساربیل، فنورد، خفنر، تکنو، قشرین و وتوس با بیشترین کاهش قیمت سهام به کار خود پایان دادند.

 

 

ارسال نظر

تازه ها