کد خبر 13927

با اقتصاد گزارش می دهد

افزایش قیمت روزهای اخیر سهم، پروژه نا تمام ظفر که مدت هاست وعده اتمام آن داده می شود و مشمولیت شرکت در ماده 141 قانون تجارت، همگی عواملی بودند که سبب شد برای بررسی ابهامات این سهم با یک منبع آگاه چون مدیرمالی شرکت صحبت کوتاهی داشته باشیم و برنامه شرکت برای آینده را جویا شویم.

"ثنوسا" (شرکت نوسازی و ساختمان تهران) سهمی که همانند هم گروهی های خود طی روزهای اخیر روند صعودی را طی کرده و معاملات آن در دامنه نوسانی مثبت صورت گرفته است.  

شرکت نوسازی و ساختمان تهران در آخرین صورت مالی منتشره که مربوط به دوره 6 ماهه پایانی سال 1396 است زیان انباشته را 16 درصد افزایش داده و رقم 84 میلیارد تومان که در 6 ماه ابتدایی سال به دست آمده بود را به 97 میلیارد تومان رسانده است.  

شرکت در اواخر سال گذشته یک شفاف سازی از تعدیل پیش بینی فروش پروژه ظفر ارائه داده بود که در آن افزایش نرخ فروش این پروژه زیان 2 میلیارد تومانی را به سود 5 میلیارد تومانی بدل می کرد. 

برای پیگیری بیشتر وضعیت شرکت نوسازی و ساختمان تهران با مدیر مسئول صحبت کرده و از ایشان توضیحاتی را در خصوص وضعیت حال و آینده شرکت خواستار شدیم. 

مدیر مالی شرکت نوسازی و ساختمان تهران در گفتگو با پایگاه خبری با اقتصاد در خصوص فروش پروژه ظفر گفت: تقریبا 90 درصد پروژه به اتمام رسیده است اما تاریخ مشخصی برای پایان کامل آن نمی توان اعلام کرد.  

وی در پاسخ به این سوال مبنی بر این که با توجه به طولانی شدن مدت ساخت این پروژه، آیا سود شرکت تحت تاثیر قرار خواهد گرفت یا خیر، پاسخ داد: قطعا اثر منفی داشته است چرا که با گذشت زمان هزینه های متفرقه افزایش یافته اما از طرفی با توجه به پیش بینی رشد قیمت املاک، انتظار می رود این اثر منفی تا حدودی تعدیل گردد.از سوی دیگر میزان سوددهی این پروژه تا زمان اتمام، قابل پیش بینی نیست. گفتنی است هرساله طبق پیشرفت فیزیکی پروژه سود آن در سنوات گذشته شناسایی می شود. 

با توجه به این که شرکت مذکور جز سهامداران بانک اقتصاد نوین به شمار می رود، مدیرمالی این شرکت با اشاره به زیان ده بودن بانک اقتصاد نوین، تصریح کرد: متاسفانه بانک اقتصاد نوین سودی شناسایی و تقسیم نمی کند و این بدان معناست که شرکت نوسازی و ساختمان تهران در سرمایه گذاری های بلند مدت خود عایدی نداشته است.

هم اکنون شرکت مذکور با سرمایه 75 میلیارد تومان و زیان 97 میلیارد تومانی مشمول ماده 141 قانون تجارت است لذا مدیر مالی شرکت افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی را جز برنامه های شرکت برای خارج شدن از ماده 141 عنوان کرد.

 

ارسال نظر

تازه ها