کد خبر 13921

بررسی تعیین سقف سرمایه‌گذاری برای صندوق‌ها در گفت‌و‌گو با دبیر کانون نهادهای سرمایه‌گذاری

مساله‌ صندوق‌های سرمایه‌گذاری و شرکت‌های تامین سرمایه تا چه اندازه دغدغه کانون نهادهای سرمایه‌گذاری است و تا چه اندازه این کانون ابزارهای کاربردی را برای حمایت از صندوق‌ها دارد. درخصوص دلایل پشت پرده فشار نهادهای سیاست‌گذار بر صندوق‌های سرمایه‌گذاری با سعید اسلامی‌بیدگلی، دبیر این کانون گفت‌و‌گو کردیم.

سعید اسلامی بیدگلی به «سهامدار» می‌گوید: «به نظر می‌رسد می‌خواهند تشکیل صندوق‌های سرمایه‌گذاری را با معضل مواجه کنند. با این تصمیم تشکیل صندوق‌های سرمایه‌گذاری سخت‌تر می‌شود و برای بسیاری از شرکت‌های کوچک عملا دیگر امکان تشکیل صندوق‌های سرمایه‌گذاری وجود ندارد. به نظر من این قوانین بازار سرمایه ما را محدود‌تر و تلاش می‌کند که ما را به سمت توسعه بازار پول پیش ببرد، چیزی که به عقیده من از این جهت اشتباه است.»

بر اساس بخشنامه سازمان بورس و اوراق بهادار، سقف صندوق‌ها در زمان تاسیس 5هزار میلیارد ریال تعیین شده است؛ آیا تعیین این مقدار سقف برای صندوق‌هایی که بیش از این مقدار سرمایه دارند، آسیب‌زا است؟

دو موضوع کلیدی وجود دارد که مدت‌هاست در بازار سرمایه بحث می‌شود. صندوق‌های سرمایه‌گذاری بعضا خیلی بزرگ‌تر از شرکت‌های سرمایه‌گذاری و حتی از بانک‌های ما شدند و این موضوع سازمان بورس و اوراق بهادار را به عنوان متولی بازار سرمایه کشور به این فکر انداخت که آیا صندوق‌های سرمایه‌گذاری امکان مدیریت خود را در حد چند هزار میلیارد تومان دارند یا باید ساختارهای جدیدی برای آنها تعریف شود.

اما از طرفی اتفاق دیگری که صورت گرفت و محرک اصلی برای اخذ این تصمیم است، بهم ریختگی بازار پول‌ کشور است. ‌بازار پولی به شدت دچار آسیب و دارایی‌های سمی ‌در آن‌ بسیار زیاد است. بسیاری از بانک‌های ما وضعیت مناسبی ندارند و به نظر می‌رسد صندوق‌های سرمایه‌گذاری را به عنوان رقیبی برای جمع کردن سرمایه می‌بینند.

سازمان بورس و اوراق بهادار به عنوان متولی بازار سرمایه باید به این موضوع بپردازد که این ایراد جاری در بازار سرمایه است که ساختارهای مالی وقتی بزرگ می‌شوند، تغییرات جدی نمی‌کنند و ممکن است صندوقی که بیش از 10 هزار میلیارد تومان منابع در اختیارش‌ است نیاز به نیروهای کارشناسی جدی داشته باشد، در حالی که حتی هیات مدیره این صندوق‌ها خیلی برقرار نیست. فکر می‌کنم این موضوع در مجموع از ذهن بانکداری‌محور سیاست‌گذاران اقتصادی کشور نشات می‌گیرد و مجددا تلاش می‌کنند که با کوچک کردن نهاد‌های مالی فعال در بازار سرمایه به بانک‌ها کمک کنند.

هر دو موضوع برقرار است و موضوع دوم را موجه می‌دانم که اتفاقا محل آن هم سازمان بورس و اوراق بهادار است.

صندوق‌های سرمایه‌گذاری دو خاصیت جدی دارند؛ اول اینکه این صندوق‌ها بسیار شفاف هستند، نظارت‌های دقیقی بر آنها وجود دارد و سازمان بورس و اوراق بهادار روی آنها نظارت می‌کند. چون منابع مردمی ‌است، خود مردم دائم در حال بررسی وضعیت هستند و شما رسانه‌ها نیز به آن توجه می‌کنید.

موضوع دوم‌‌ اینکه این صندوق‌ها به دلیل اینکه دست‌شان زیر ساطور سازمان بورس و اوراق بهادار است، قانون‌پذیر هستند و تمام بخشنامه‌های بازار را رعایت می‌کنند و هر زمانی که سازمان بورس و اوراق بهادار بخشنامه‌ای را اعلام کند این صندوق‌ها رعایت می‌کنند.

ما برای ساماندهی بازار‌های سرمایه اتفاقا نیاز داریم که نهاد‌های مالی شفاف و قانون‌پذیرمان توسعه جدی پیدا کنند، بنابراین اگر بپذیریم که دلیل اول تلاش برای کوچک کردن صندوق‌ها است، باید فکر کنیم که سازمان بورس و اوراق بهادار چه ساز و کار جبرانی برای این اتفاق در نظر گرفته است. طبیعتا اگر در زمان کوتاهی این اتفاق صورت گیرد و صندوق‌ها‌ به زیر 20 هزار میلیارد تومان برسند، حتما تاثیر خود را خواهد گذاشت. دولت نباید فراموش کند که این صندوق‌ها همان صندوق‌هایی هستند که در زمان رکود به کمک ‌بازار آمدند، هرچند همان‌گونه که اشاره شد ایرادهایی هم وجود دارد.

 فکر می‌کنید دلیل این تصمیم چه چیزی است و از چه چیزی نشات می‌گیرد، آیا می‌خواهند به صندوق‌های کوچک بها بدهند؟

به نظر می‌رسد می‌خواهند تشکیل صندوق‌های سرمایه‌گذاری را با معضل مواجه کنند. با این تصمیم تشکیل صندوق‌های سرمایه‌گذاری سخت‌تر می‌شود و برای بسیاری از شرکت‌های کوچک عملا دیگر امکان تشکیل صندوق‌های سرمایه‌گذاری وجود ندارد.

به نظر من این قوانین بازار سرمایه ما را محدود‌تر و تلاش می‌کند که ما را به سمت توسعه بازار پول پیش ببرد، چیزی که به عقیده من از این جهت اشتباه است.

 معضلات شبکه پولی کشور اساسا به دلیل توسعه بازار سرمایه ایجاد نشده است، بلکه معضلات پولی کشور به دلیل ناکارآمدی خود شبکه است و اگر ‌صندوق‌هایی توانستند پول جمع کنند به این دلیل است که بازده  بهتری به مشتریان خود می‌دهند.

با این وضعیت سقف 10 هزار میلیارد تومان سبد‌گردان‌ها چه وضعیتی خواهند داشت؟

صندوق‌های بزرگ که متعلق به سبد‌گردان‌ها نیست و مربوط به تامین سرمایه است. اساسا با این سقف تشکیل صندوق‌های سرمایه‌گذاری توسط نهاد‌های کوچک، کار مشکل‌ می‌شود و امیدوارم سازمان بورس و اوراق بهادار برای این نهاد‌های نوپای مالی فکری کند. حضور این نهاد‌ها بسیار لازم است و به بازار سرمایه کمک می‌کند.

امیدوارم این مباحث به نتیجه‌گیری بهتری منجر شود و همان‌گونه که بازار سرمایه با سیاست‌گذاران برای حل مشکلات اقتصادی و شبکه پولی همراهی می‌کند، سیاست‌گذاران هم به این موضوع توجه داشته باشند که توسعه کشور در این شرایط فساد و عدم شفافیت بدون توسعه بازار سرمایه امکان‌ناپذیر است، بنابراین هرچقدر در بخش‌های غیر‌شفاف سیاست‌گذاری کنند، اساسا مسیر‌های توسعه کشور را می‌بندند.

ارسال نظر

تازه ها