کد خبر 13920

مدیر نظارت بر بورس‌های سازمان بورس:

بعد از برجام درمورد شرکت‎های بورسی از سوی آمریکا گشایش‌هایی صورت نگرفته بود که حالا بعد از خروج آمریکا از برجام این شرکت‌ها دچار ضرر و زیان شده یا تولیدشان با بحران روبه‌رو شود. سیاست و تلاش سازمان در یکی، دو سال گذشته این بوده که نقدشوندگی بازار بالا باشد و سرمایه‌گذار هر وقت خواست سهام را بفروشد و از بازار خارج شود.

 با خروج آمریکا از برجام ایران به شرط اینکه 5 کشور باقی‌مانده روسیه، چین، فرانسه، آلمان و انگلیس به مفاد برجام پایبند باشند در برجام باقی خواهد ماند. در حالی که به نظر می‌رسد در چنین شرایطی تردیدها افزایش یابد و ورود سرمایه به کشور با چالش‌های جدیدتری روبه‌‌رو شود، اما تحلیلگران می‌گویند، بازار سهام با توجه به افت‌های اخیر اثر خروج آمریکا از برجام را تاحدی پیشخور کرده است. این کارشناسان انتظار دارند نقش دلار در روند آتی بازار سهام پررنگ‌تر شود.

محسن خدابخش، مدیر نظارت بر بورس‌های سازمان بورس و اوراق بهادار در گفت‌و‌گویی با «سهامدار» تاکید کرد‌: به دلیل اینکه از سوی آمریکا در مورد شرکت‌های بورسی بعد از برجام، گشایشی صورت نگرفته بود، از این رو خروج از برجام از سوی آمریکا تاثیری بر بازار سرمایه ندارد. به گفته این مقام مسوول در سازمان بورس، صندوق تثبیت در چنین شرایطی با ایفای نقش حمایتی از سهم‌های خرد، سعی در افزایش نقدشوندگی بازار دارد. خدابخش توصیه می‌کند سرمایه‌گذاران در چنین شرایطی از رفتارهای هیجانی و توده‌وار دوری کنند. 

به چه دلیل معتقدید خروج آمریکا از برجام تاثیری بر بازارسرمایه ما ندارد؟

بعد از برجام درمورد شرکت‎های بورسی از سوی آمریکا گشایش‌هایی صورت نگرفته بود که حالا بعد از خروج آمریکا از برجام این شرکت‌ها دچار ضرر و زیان شده یا تولیدشان با بحران روبه‌رو شود. از سوی دیگر اگر دوباره تمدید می‌شد در کوتاه مدت، بازار در برزخ بود و این امید که آمریکا متحدان خود را در اروپا قانع کرده و با خود همراه کند وجود داشت. این تصمیم آمریکا نشان داد این کشور نتوانسته با متحدانش برای خروج از برجام به اجماع برسد. همین خروج آمریکا به تنهایی از برجام نشان می‌دهد که اروپایی‌ها از این قضیه استقبال نکرده‌اند. این مسائل نشان‌دهنده این است که اهالی بازار خیلی نباید متاثر شده و هیجانی شوند اما به هر حال برخی افراد در این شرایط هیجانی رفتار می‌کنند، البته هیجان ذات بازار است. یکی از خصوصیاتی که افرادی که برای سرمایه‌گذاری وارد بازار می‌شوند باید داشته باشند، همین است که هیجانی و توده‌وار عمل نکنند و اینکه همه به یکباره خریدار یا فروشنده شوند، معاملات انجام نشود.

این موضوع در سودآوری شرکت‌ها  چقدر اثرگذار است؟

با توجه به سیاست‌های کلی سازمان بورس، به نظر نمی‌رسد در عامل اصلی که سودآوری شرکت‌هاست تغییری ببینیم. به همین دلیل بازارسرمایه یکی از گزینه‌های جذاب برای سرمایه‌گذاری است و شرکت‌ها هم شرکت‌های خوبی هستند که در بورس پذیرفته شده‌اند. تاکید می‌کنم سرما‌یه‌گذاران نباید برای خرید یا فروش هیجانی اقدام کنند.

راهکار سازمان بورس در چنین شرایطی برای جلوگیری از خروج سرمایه‌ها از بورس چیست؟

آنچه سرمایه‌گذاران باید در نظر بگیرند این است که سهام باید نقدشوندگی بالایی داشته باشد، سیاست و تلاش سازمان در یکی، دو سال گذشته این بوده که نقدشوندگی بازار بالا باشد و سرمایه‌گذار بتواند هر وقت خواست سهام را بفروشد و از بازار خارج شود. در این راستا صندوق تثبیت ایجاد شده تا در چنین شرایطی از سهامداران خرد حمایت کند. این صندوق تدارک دیده شده و امیدواریم مشکل خاصی پیش نیاید.

به طور کلی در این شرایط آیا راهکاری وجود دارد که مردم پول خود را به جای بازارهای طلا و ارز به سمت خرید سهام بیاورند؟

اگر افراد هوشمندانه عمل کنند، می‌توانند پول خود را به سمت خرید سهم‌های دلاری و شرکت‌های صادراتی که در مقابل صدور محصولات خود دلار و ارز دریافت می‌کنند، ببرند.

به نظر شما چه راهکاری وجود دارد تا تصمیمات بانک مرکزی درباره عرضه دلار و ارز با موفقیت همراه شود؟

ما می‌توانیم به بانک مرکزی برای راه‌اندازی ابزارهای مشتقه کمک کنیم و پیشنهاد دهیم تا از فعالیت افرادی که به دنبال سفته‌بازی در این بازار هستند، جلوگیری شود. سازمان راهکارهایی از قبیل پیش‌فروش سکه مثل گواهی سپرده کالایی و صندوق طلا پیشنهاد داده است، اما اجرایش بستگی به این دارد که بانک مرکزی تا چه حد‌ اقبال نشان دهد.

آیا شما به این موضوع و آمدن بانک مرکزی به سمت این راهکارها و کمک گرفتن از بازار سرمایه خوش‌بین هستید؟

بله، خوشبین هستم.

ارسال نظر

تازه ها