کد خبر 13872

کاهش نرخ دلار برای شرکت‌های صادرات محور، کمبود نقدینگی در بازار و مساله برجام همگی دست به دست هم داد‌ و منجر به افت بیش از 1.25 درصدی شاخص کل بورس اوراق بهادار در هفته دوم اردیبهشت‌ماه شد.

کاهش نرخ دلار برای شرکت‌های صادر کننده(4200 تومان)، کمبود نقدینگی در بازار و مساله برجام همگی دست به دست هم داد‌ و منجر به افت بیش از 1.25 درصدی شاخص کل بورس اوراق بهادار در هفته دوم اردیبهشت‌ماه شد. رشد بازارهای موازی و مهم‌ترین آن‌ها یعنی ارز و سکه نیز باعث شد تا سرمایه‌گذاران اقبال چندانی نسبت به بازار سرمایه نداشته باشند. حقوقی‌های بازار نیز با خرید خالص 57 میلیارد تومانی که عمده آن‌ها در نمادهای گروه‌های فلزات اساسی و فرآورده‌های نفتی بود، در این هفته فعال ظاهر شدند. در حالی که همگان انتظار داشتند رئیس جمهور آمریکا اظهار نظر خود پیرامون برجام را در ابتدای هفته چهارم ماه جاری اعلام کند، اما این اتفاق در اواسط هفته سوم رخ داد.

هفته سوم که یکی از سیاسی‌ترین هفته‌های بورسی بود، با کاهش بیش از 500 واحدی شاخص کل و احتیاط بسیار زیاد معامله‌گران آغاز شد. نمادهای پارسان، فارس، فملی، شپنا و شپدیس بیشترین تاثیر منفی را بر نماگر بازار داشتند. دغدغه و نگرانی عمده فعالان در روزهای ابتدایی هفته، افزایش مجدد قیمت ارز و سکه طلا در بازار بود. قیمت یک قطعه سکه تمام بهار آزادی از دو میلیون و 100 هزار تومان فراتر رفت و قیمت دلار نیز 6700 تومان را به خود دید. 250 واحد افت شاخص در روز یکشنبه نیز برآیند معاملات فعالان بازار بود که دلایل ذکر شده همچنان مانع از قدرتمندتر ظاهر شدن آنان در معاملات بود؛ اما در روز دوشنبه چیز دیگری رقم خورد و شاخص تغییر جهت داد. تحلیلگران و فعالان حرفه‌ای بازار سرمایه عواملی چون ارائه طرح دو فوریتی کمیسیون اقتصادی مجلس در مورد ارز صادرکنندگان (احتمالا آن‌ها با ارقامی بسیار بیشتر قادر خواهند بود تا ارز را تسعیر کنند)، قیمت‌های مناسب سهام بنیادی در پی کاهش متوالی قیمت‌ها در چند وقت اخیر، افزایش قیمت نفت و تقاضای خوب در بورس کالا برای فولاد را در تغییر جهش شاخص موثر می‌دانند. شاخص بیش از 300 واحد در روز دوشنبه رشد کرد و مجددا بالغ بر 93 هزار واحد شد.

معامله‌گران در حالی معاملات روز سه‌شنبه را آغاز کردند که ساعاتی قبل از آن، ترامپ اعلام کرده بود نظر خود را تا سه‌شنبه شب اعلام خواهد کرد. برای دومین روز پیاپی، در نهایت شاخص کل در روز سه‌شنبه 440 واحد افزایش یافت. فعالان انتظار داشتند که روز چهارشنبه روز قرمزی برای نماگر و نمادهای بورسی باشد، اما حقوقی‌ها حمایت بسیار خوبی از نماد شرکت‌های مهم و بنیادی داشتند و به‌‌رغم انتظارات شاخص کل در پایان معاملات چهارشنبه، 85 واحد رشد کرد. البته نباید از پیش‌خور کردن این تصمیم در قیمت‌ها و کاهش شاخص در چند هفته اخیر چشم‌پوشی کرد. به نظر می‌رسد همین که ترامپ موضوع برجام را تعیین تکلیف کرده و مجددا وارد فاز فرسایشی در خصوص تصمیم نهایی خود نشده، خبر خوبی برای فعالان باشد؛ چرا که ایشان می‌توانند بر اساس سایر متغیرهای کلان و شرکتی، تصمیمات بهینه خود را اتخاذ کنند. با این حال، به احتمال بسیار زیاد باید یک ماه آینده فاز استراحت و ثبات بورس باشد؛ هر چند افزایش قیمت ارز یکی از دغدغه‌های جدی برای سرمایه‌گذاران است که اثرات چندگانه آن می‌تواند تصمیم‌گیری را برای آن‌ها سخت کند.

 

کیانوش میرزایی، تحلیلگر مالی سبدگردان آسمان

 

ارسال نظر

تازه ها