کد خبر 13754

با اقتصاد گزارش می دهد؛

با توجه به ادامه آثار خروج امریکا از برجام ، امروز بورس تهران با معاملات مثبت و متعادل در اکثر نمادها به کار خود پایان داد. اما این تعادل همچنان با احتیاط معامله گران و کم حجمی ارزش معاملات همراه بود .

به گزارش پایگاه خبری با اقتصاد، بورس اوراق بهادار تهران در روز جاری شاهد معاملات پرحجم فولاد در دقایق ابتدایی بازار و دادوستد بیش از 22 میلیون سهم به قیمت 2810 ریال، که بخش عمده آن به دست حقوقی ها جمع شده بود.

بر همین اساس شنیده ها حاکی از آن است که تحریم های امریکا می تواند از سرعت رشد ظرفیت تولید فولاد بکاهد چرا که پس از توافق هسته ای، ایران تصمیم گرفت تا ظرفیت تولید فولاد خود را از 32 میلیون تن در سال به 55 میلیون تن تا سال 2025 میلادی برساند . توافق هسته ای مجالی را برای شرکت های تجهیزاتی اروپا به منظر سرمایه گذاری و افزایش حضور در بخش فولاد ایران مهیا کرد. حال در این شرایط انتظار میرود پروژه های فولادی پس از اعمال تحریم ها با مشکلات جدی در زمینه تامین مالی مواجه شوند . بدین ترتیب پیش بینی می شود که بخش فولاد و فلزات ایران پس از اجرای تحریم ها از سوی امریکا به سوی استفاده از تکنولوژی های چینی حرکت کند.

در ادامه معاملات ، با شروع مثبت و پرتقاضای گروه ساختمانی نمادهای ثغرب، ثمسکن و ثتران صف خرید و نمادهای ثشرق و ثعمرا در آستانه صف خرید شدن به کار خود ادامه دادند. نماد پرنوسان و پرحاشیه وساخت پس از انتشار شفاف سازی پیرامون فروش زمین آسمان شهر اردبیل و اعلام تعدیل مثبت با رشد حدود 6 درصدی مورد بازگشایی گرفت.

همچنین طی این روز نماد معاملاتی فلوله، با توجه به ابهامات موجود در اطلاعات با اهمیت منتشر شده توسط ناشر، از سوی سازمان بورس متوقف شد. نماد معاملاتی شرکت لابراتوارداروسازی‌ دکترعبیدی‌ نیز با توجه به افشای اطلاعات با اهمیت گروه ب، متوقف گردید. در میانه بازار در گروه کم شناور اما مثبت امروز قندی، سهامداران و فعالان صف خرید نمادهای قهکمت، قزوین، قصفها، قشرین و قثابت را شاهد بودند.

بر همین اساس شاخص کل بورس تهران در ساعت 11 امروز با  229 واحد مثبت به عدد 93 هزار و 920 واحد رسید که ناشی از معاملات مثبت فخاس، شبندر، فملی، فایرا، کگل و جم بوده است. در این بین نمادهای خحمور و خدیزل با صف خرید و نماد خموتور با صف فروش مواجه شدند که اخبار واصله حاکی ازآن است رئیس انجمن صنایع همگن نیرومحرکه و قطعه‌سازان کشور گفت: تخصیص ارز ۴۲۰۰ تومانی به قطعه‌سازان از حدود یک هفته پیش آغاز شد . تخصیص ارز ۴۲۰۰ تومانی با اثر کاهشی بر هزینه تمام‌شده تولید همراه خواهد بود و به‌نظر می‌رسد این موضوع اثری قابل‌توجه در قیمت قطعات داشته باشد.

بر همین اساس بورس تهران در روز 22 اردیبهشت ماه سال جاری در حالی به کار خود پایان داد که با رشد199 واحدی به عدد 93 هزار و 891 واحد رسید که ناشی از دست به دست شدن یک میلیارد و 59 میلیون ورقه سهم و اوراق بهادار به ارزش 216 میلیارد تومان بود. طی این روز نمادهای معاملاتی فخاس، کگل، جم، فملی، فایرا و شبندر بیشترین تاثیر مثبت را بر نماگر بازار اعمال کردند و در مقابل نمادهای کچاد، فولاد، شپنا، فارس و بترانس با بیشترین تاثیر منفی از افزایش شاخص جلوگیری کردند.

در بازار فرابورس ایران نیز آیفکس با افزایش 4 واحد روی عدد 1074 واحد متوقف شد که ناشی از معاملات مثبت در نمادهای مارون، خراسان، خدیزل و کرمان بود. ارزش معاملات فرابورس در این روز به 194 میلیارد تومان رسید که ناشی از داد و ستد 237 میلیون اوراق مالی بود.

گفتنیست گروه فلزات اساسی، خودرو و شیمیایی بیشترین حجم معاملات را به خود اختصاص دادند.از طرفی گروه انبوه سازی و  قند و شکر برترین شاخص ها بین سایر صنایع بوده اند.

نمادهای معاملاتی فایرا، وساخت، شلعاب، دالبر، فخاس و قپیرا با بیشترین افزایش قیمت سهام همراه بودند و در مقابل نمادهای معاملاتی حفارس، خموتور، وتوس، لسرما و چکارن بیشترین افت قیمت سهام را به نام خود ثبت نمودند.

 

 

 

 

 

ارسال نظر

تازه ها