کد خبر 105628

بااقتصاد گزارش می‌دهد

گزارش بازار/ چهارشنبه 18 فروردین هفته دوم معاملات بورس تهران در سال 1400 هم با سقوط بیش از 10 هزار واحدی شاخص کل، درحالی به پایان رسید که ضدونقیض‌گویی برخی از مدیران بازار سرمایه مبنی بر باز و بستن دامنه نوسان، همچنین ابهاماتی در مذاکرات برجامی وین -که هنوز نتیجه قابل اعتنایی دربر نداشته است- تیر خلاص را بر اعتماد عمومی به بورس وارد کرد. اُفت سنگین ارزش معاملات خُرد و خروج حقیقی‌ها از بورس، گواه این مدعاست.

بورس ایران گرفتار تایید و تکذیب‌های مدیران؟

به گزارش بااقتصاد، بورس ایران، درست در روزهایی که با بدترین وضعیت روبروست، از یک سو شاهد ضدونقیض‌گویی برخی مدیران و مسئولان است و از سوی دیگر ابهامات سیاسی و بلاتکلیفی مذاکرات برجامی را به‌عنوان گزینه موثر بر تداوم روند منفی، پیش رو دارد. نمونه ضدونقیض‌گویی برخی مدیران، اعلام حذف تدریجی دامنه نوسان در معاملات بورسی از سوی یکی از اعضای شورای عالی بورس و سپس تکذیب آن از سوی یکی دیگر از مدیران شرکت‌های بورسی است که بر ابهامات تصمیم‌گیری در بازار سرمایه می‌افزاید.

بهره‌برداری‌های بازارهای موازی از ریزش بازار سهام

در همین حال سایر بازارهای رقیب با استفاده از این موقعیت ضعیف بازار سرمایه دست به کار شده‌اند و برای جذب نقدینگی بیش‌تر تلاش می‌کنند، ازجمله بازار مسکن که برخلاف پیش‌بینی‌های قبلی مبنی بر رکود یا کاهش قیمت، روند افزایشی گرفته و سرمایه‌گذاران را به سمت خود کشانده است.

خروج حقیقی‌ها رکوردشکنی کرد

 روند سراسر منفی معاملات بازار سهام، امروز چهارشنبه 18 فروردین، با کمترین میزان معاملات خُرد در یک سال اخیر رقم خورد و افزون بر تشدید بحران نقدشوندگی، دامنه رکود سنگین بازار سهام را گسترده‌تر کرد. به‌این‌ترتیب امروز رکورد پایین‌ترین ارزش معاملات خُرد شکسته شد.

صعود لاک‌پشتی شاخص کل فرابورس

در جریان دادوستدهای بورسی امروز، پس از ریزش 10 هزار و 800 واحدی شاخص کل که با همراهی 1256 واحد منفی شاخص کل هم‌وزن و ثبت تنها حدود 8 واحد مثبت شاخص کل فرابورس، رقم خورد، شاخص کل در میانه کانال 1.2 میلیونی و روی عدد یک میلیون و 249 هزار واحدی ایستاد. شاخص هم وزن نیز با هزار و 256 واحد کاهش، در سطح 437 هزار و 115 واحد متوقف شد و تنها شاخص کل فرابوس 8 واحد رشد کرد که به رقم 17 هزار و 924 واحد رسید.

صف‌های متراکم فروش سهام

بازار سهام که امروز با سنگین‌ترین صف‌های خرید و فروش سهام مواجه شد، بجز در نخستین روز فعالیت، تمامی روزهای کاری در سال 1400 را با ریزش و روی خط سقوط طی کرده، به‌طوری‌که گویا رنگ سبز با تابلو بورس تهران بیگانه شده است!

با ادامه صف‌نشینی حقیقی‌ها در سمت فروش و درپی افت سنگین ارزش معاملات خُرد در بازار سهام، امروز مجموع دادوستدهای حقیقی‌ها در بورس و فرابورس به 1622 میلیارد تومان رسید که کمترین میزان از 21 دی‌ماه 98 تاکنون بوده است.  

به‌این‌ترتیب، بازهم امروز بیش از 92 درصد نمادهای معامله شده در بازار سهام روی خط منفی قرار داشتند و بیش از 75 درصد نمادها نیز در صف فروش قرار گرفتند. عدد ناچیز 3درصد، برای نمادهایی ثبت شد که در صف خرید ایستادند.

نمای پایانی معاملات بورس اوراق بهادار تهران، روز چهار‌شنبه‌ 18 فروردین‌ 1400

در مجموع ارزش کل معاملات امروز بورس و فرابورس، حدود 15.5 هزار میلیارد تومان بود که سهم ارزش معاملات بورس تهران با 1.8 میلیارد سهم، بیش از 2.1 هزار میلیارد تومان بود و فرابورس نیز با جابجایی بیش از 0.5میلیارد سهم، حدود 13.5 هزار میلیارد تومان را به خود اختصاص داد.

نمادهای بزرگ و شاخص‌ساز امروز هم منفی‌سازان اصلی بودند و در صدر آنها فولاد، فملی، شستا، فارس، کدما، شپنا و تاپیکو از بورس تهران قرار داشتند. آریا، مارون و شگویا هم بالاترین میزان ریزش را در فرابورس رقم زدند اما بپاس، میدکو، کگهر و وهور با ثبت معاملات مثبت، تا حدودی جبران کردند.

فلزات اساسی، بانک‌ها و کانه‌های فلزی به ترتیب با ارزش معاملات 200 ، 119 و 117 میلیارد تومان برترین صنایع امروز بورس نام گرفتند.

بازار نقدی بورس:

شاخص کل بورس: 1,249,898.07 (10888.15-)

شاخص کل هم‌وزن: 437.115.75 (1256.81-)

ارزش معاملات: 2,181 میلیارد تومان

حجم معاملات: 1.8 میلیارد سهم

سه نماد با بیش‌ترین اثر منفی: فولاد، فملی و شستا

بازار نقدی فرابورس:

شاخص کل: 17,924.56 (7.97افزایش)

ارزش معاملات: 13,578میلیارد تومان

حجم معاملات: 0.5 میلیارد سهم

سه نماد با بیش‌ترین اثر منفی: آریا، مارون و شگویا

گزارش: مولود غلامی

 

 

ارسال نظر

تازه ها