کد خبر 103189

تحلیلگران بازار سرمایه در نظرسنجی «بورس فوری»، مطرح کردند:

تغییر دامنه نوسان، نسخه‌ای است که از هفته پیش برای بازار سرمایه پیچیده شد تا با اجرای دامنه نامتقارن، از نوسان‌های بالا و رفتار هیجانی در سمت عرضه سهام جلوگیری شود. تجربه نشان داده است، اجرای چنین طرح‌های حمایتی و کنترلی فارغ از این‌که دامنه نامتقارن چگونه و با چه محاسباتی روی 2- و 6+ تثبیت شده، در مقاطع حساس، به کمک بازار آمده است اما دوام ندارد.

برخی از تحلیلگران و فعالان بازار سرمایه نیز با تاکید بر این موضوع، دامنه نامتقارن را یک طرح کوتاه‌مدت حمایتی می‌دانند و معتقدند صعود این‌چنینی شاخص بورس، حال عمومی بازار سهام را بهبود نمی‌دهد و با وضعیت اقتصاد کلان نیز ارتباط مستقیم دارد.

بازار سهام گوش‌به‌زنگ اخبار سیاسی و برجام است

دکتر پیمان مولوی، اقتصاددان و تحلیلگر ارشد بازارهای مالی، در همین زمینه به خبرنگار «بورس فوری»، می‌گوید: «دامنه نوسان نامتقارن با 2- و 6+ کمی ابهام دارد اما در کوتاه‌مدت، باعث جمع شدن صف‌های فروش و تاثیر مثبت روی شاخص می‌شود، چنانچه در یکی دو روز ابتدای اعمال آن هم در بازار شاهد صعود شاخص بودیم.»

این اقتصاددان ارشد، معتقد است: «بازار سرمایه و بازارهای موازی منتظر اخبار سیاسی (مثبت یا منفی) در زمینه برجام و انتخابات آینده ایران هستند و در صورت انتشار خبرهای منفی، بازارهای موازی دوباره فعال خواهند شد.»

تغییر دستورالعمل، نسخه شفابخش بورس نیست

به گفته مولوی، رویکرد اقتصاد کلان باید تغییر کند و به موازات آن رویکرد بازارهای مالی نیز متحول شود و تاز مانی‌که به رشد اقتصادی دست نیابیم، برای بازار سرمایه هم نمی‌توان انتظار رشد واقعی داشت.

وی تصریح می‌کند: «با دستورالعمل نمی‌توان بازار سرمایه را نجات داد، در حالی که اقتصاد به سمت سقوط می‌رود. بنابراین، مدیران بورس باید بپذیرند که بازار سرمایه جدای از اقتصاد نیست و تا زمانی که اقتصاد رشد واقعی نکند، بازار هم رشد نمی‌کند.»

هم‌زمانی دامنه نامتقارن با رشد دلار و صعود شاخص بورس!

در همین زمینه، با محمد مفیدچپردار، مدیرعامل شرکت کارگزاری بورس بهگزین، نیز گفت‌وگوی کوتاهی انجام دادیم. این فعال بازار سرمایه و تحلیلگر ارشد بورس، رشد شاخص در روزهای نخست اجرای دامنه نامتقارن را هم‌زمانی با رشد نرخ دلار می‌داند و می‌گوید: «این هم‌زمانی که از ابتدای هفته انجام شد، همراه با توجیه حقوقی‌ها برای کاهش عرضه سهام بود و مانند یک مُسکن، مقطعی عمل کرد. صعود شاخص هم جنبه صوری دارد و واقعی نیست.»

حذف دامنه نوسان؛ بهترین راهکار تعادل‌بخشی به بازار سهام

چپردار، اجرای چنین‌ راهکارهایی را برای بازار سرمایه، درست نمی‎داند و تصریح می‌کند: «بهترین راهکار برای تعادل در بازار، حذف دامنه نوسان است و با دامنه نامتقارن، ممکن است برخی از سهم‌ها تا مدت‌ها در صف‌های فروش قفل شوند و چاره‌ای جز اجرای گره معاملاتی وجود نداشته باشد.»

این تحلیلگر ارشد و فعال بازار سهام، با اعلام مخالفت از اجرای دامنه نامتقارن تا پایان سال، اظهار می‌کند: «در این صورت باید منتظر پیامدهای منفی بیش‌تری برای بازار ازجمله صعود شاخص با حجم معاملات اندک است و مشکلاتی در زمان برگشت، باشیم.»

حالا با گذشت 4 روز از اجرای طرح دامنه نوسان نامتقارن و با نگاهی به نتایج معاملات و حرکت صعودی و نزولی شاخص بورس، باید منتظر واکنش بازار سهام در روزهای آینده بود. به‌ویژه هفته آینده روند معاملات بورس، نشان خواهد داد که بازار به این طرح واکنش مثبت نشان داده است یا منفی و البته متعادل!

گزارشگر: مولود غلامی

 

 

ارسال نظر

تازه ها