کد خبر 102668

بااقتصاد گزارش می‌دهد

تابلو بورس تهران درحالی زیر سقوط بهمن‌های 30 تا 40 هزار واحدی در زمستان 99 گرفتار شده است که برنامه‌های حمایتی به‌ویژه 8 مصوبه اخیر رییس سازمان بورس هم برای تغییر روند منفی معاملات افاقه نکرد و امروز نیز شاهد اُفت بیش از 37 هزار واحدی شاخص کل بودیم.

به گزارش بااقتصاد، رفتار هیجانی سهامداران ناشی از ترس ریزش‌های بیش‌تر قیمت سهام را در روزهایی که به گفته علیزاده، عضو ناظر مجلس بر بازار سرمایه، بورس مانند توپ سرگردانی میان دولت و مجلس پاسکاری می‌شود، باید عادی تلقی کرد. از این‌روی ریزش بیش از 26 هزار واحدی معادل 2.3 درصدی شاخص کل، تنها در یک ساعت نخست معاملات، غیر طبیعی جلوه نمی‌کند.

البته انتظار تداوم ریزش‌ شاخص بورس در روزهای آینده، ترس و هیجان سهامداران را توجیه‌پذیر می‌کند تا جایی‌که دیگر کسی از نوسان‌گیری مقطعی هم صحبتی به میان نمی‌آورد.

بی‌توجهی شاخص کل به نتایج نشست هیات‌مدیره سازمان بورس

خبرهای مثبت و مهمی که در روزهای اخیر منتشر شد، امیدواری برای به تعادل رسیدن بازار را در نخستین روز معاملاتی نیمه دوم بهم‌ماه افزایش می‌داد اما بازار سرمایه باز هم خلاف تحلیل‌ها و پیش‌بینی‌های احتمالی، امروز هم به روند منفی و ریزشی ادامه داد تا همچنان کورسوی امید سهامداران برای مثبت شدن بورس، به خاموشی گراید.

روز گذشته، به‌رغم تعطیل رسمی آخر هفته، محمدعلی دهقان دهنوی، در جلسه هیات‌مدیره سازمان بورس، با تصویب ۸ مصوبه حمایتی از بازار سرمایه، نشان داد که برای تغییرهای مثبت آمادگی دارد. مهم‌ترین مصوبه‌های دیروز هیات مدیره سازمان بورس، افزایش ضریب اعتباری خرید سهام از ۴۵ به ۶۰ درصد و مجوز افزایش سقف صندوق توسعه بازار سرمایه برای تامین مالی از طریق انتشار اوراق اختیار فروش تبعی سهام بود.

بازنگری در دستورالعمل اجرایی خرید، نگهداری و عرضه سهام، امکان خرید واحدهای صندوق های اختصاصی بازارگردانی برای عموم، اعطای کارت اعتباری به دارندگان سهام عدالت توسط بانک‌ها و بازنگری در دستورالعمل سهام ترجیحی ازجمله مصوبه‌های مهم دیروز هیات‌مدیره سازمان بورس برای بازار سرمایه بود، هرچند واکنش منفی امروز شاخص، تاحدودی از تاثیر مثبت این مصوبه‌ها کاسته است!

ادامه کشمکش‌های دولت مجلس هم‌راستا با تداوم ریزش شاخص!

در میان این ریزش‌های پی‌درپی و سنگین بورس تهران، کشمکش مجلس و دولت بر سر حقوق سهامداران هم ادامه دارد. امروز محسن علیزاده، عضو ناظر مجلس در شورای عالی بورس، بازهم از دولت خواست تا حقوق سهامداران را رعایت کند. وی با اشاره به سخنان اخیر رییس دفتر رییس‌جمهوری (محمود واعظی) که از مجلس خواست تا در بورس دخالت نکند، گفت: ما هم قصد دخالت نداریم و دولتی که مردم را بازار سرمایه دعوت کرده است، حالا باید از آنها حمایت کند.

علیزاده بورس را به یک توپ سرگردان در زمین فوتبال دولت تشبیه کرد که میان بازیکنان این زمین (هیات وزیران و مسئولان مربوط و گاهی نمایندگان مجلس) به آن ضربه می‌زنند! به گفته وی، وظیفه جدی دولت، حراست و صیانت از سرمایه سهامداران است و مجلس نیز در مقاطعی که نیاز به حمایت تقنینی باشد، به مظایفش در قبال بازار سرمایه عمل می‌کند.

احتمال حل مشکل فولادی‌ها در همین هفته

در همین‌حال، پس از پایان تایم معاملات بازار هم، خبرهای مثبتی منتشر شد. مدیران فولادی کشور امروز نخستین نشست را با رییس جدید سازمان بورس برگزار کردند. منصور یزدی‌زاده، مدیرعامل ذوب آهن اصفهان، مرتفع شدن مشکلات اخیر فولادی‌ها را در روزهای آینده، یکی از نتایج مثبت این نشست اعلام کرد و گفت: حضور مهندس جعفری در ایمیدرو و سعدمحمدی در وزارت صنعت برای فولادی‌ها جای امیدواری دارد و به نظر می رسد مشکلات به‌زودی مرتفع شود.

نمای پایانی معاملات بورس اوراق بهادار تهران، روز شنبه18بهمن‌‌ماه 99

به‌هرروی، در معاملات سراسر منفی امروز بورس تهران و فرابورس، شاخص کل با 37620 واحد ریزش، به رقم یک میلیون و 135 هزار واحدی بسنده کرد و شاخص کل هم‌وزن نیز سقوط 7038 واحدی را به ثبت رساند تا معاملات خرد و کلان به موازات هم روند نزولی را طی کنند.

یکی از موارد منفی معاملات امروز، کاهش ارزش معاملات نسبت به روزهای گذشته بود. مجموع معاملات امروز بورس تهران و فرابورس به بیش از 11.6 میلیارد تومان در حجم بیش از 8 میلیارد تومان سهام رسید و نمادهای شاخص‌ساز فارس، فولاد، فملی، شستا، کگل، کچاد و تاپیکو با بیش‌ترین میزان ریزش، منفی‌سازان اصلی شاخص کل بورس بودند. در بازار فرابورس هم اُفت 294 واحدی شاخص کل، با بالاترین منفی‌سازی آریا، هرمز، کگهر، صبا، ذوب، شگویا و زاگرس رقم خورد.

بازار نقدی بورس:

شاخص کل بورس: 1,135,390.42 (37620.82-)

شاخص کل هم‌وزن: 416.103.41 (7045-)

ارزش معاملات: 6,999 میلیارد تومان

حجم معاملات: 6.7 میلیارد سهم

سه نماد با بیش‌ترین اثر منفی: فارس، فولاد و فملی

 بازار نقدی فرابورس:

شاخص کل: 17,139.36 (294.74-)

ارزش معاملات: 4,605 میلیارد تومان

حجم معاملات: 1.5 میلیارد سهم

سه نماد با بیش‌ترین اثر منفی: آریا، هرمز و کگهر

 

گزارش: مولود غلامی

 

 

ارسال نظر

تازه ها