کد خبر 102304

با اقتصاد گزارش می‌دهد

معاملات اولین روز هفته پس از روزهای متوالی ریزش و اصلاح، با صعود قدرتمند شاخص کل همراه شد و روز شیرینی را برای فعالان بورسی رقم زد؛ بیش از هر چیزی سر به سر شدن قیمت پالایش یکم و رسیدن آن به نرخ 10 هزار تومان همراه با صف خرید 10 میلیونی از جمله جاذبه‌های امروز بازار سرمایه به شمار می‌رفت.

 

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، روند معاملاتی بازار در اولین روز هفته با افزایش تقاضاها دنبال شد و شاهد برتری قابل توجه تقاضا بر عرضه بودیم. شاخص کل توانست پس از مدت‌ها، صعود چشمگیر و قابل توجه را رقم بزند. رشد قیمت دلار از کانال 21 هزار تومان به محدوده 24 هزار و 500 تومان، چراغ سبز بازار ارز به شاخص کل برای شروع هفته‌ای صعودی محسوب می‌شود. البته بازار سهام و بازارهای موازی که در هفته گذشته به مذاکرات مثبت ایران و امریکا امیدوار شده بودند، با ابهام‌های طرفین بر سر این‌که چه کسی آغازگر مذاکرات باشد، روند افزایش قیمت را دوباره از سر گرفتند. این موضوع محرکی برای رشد امروز شاخص به‌شمار می‌رود.

پالایشی‌ها سوار بر موج صعودی

طی روزهای کاهشی هفته گذشته، نمادهای پالایشی و به تبعیت از آن‌ها صندوق پالایش یکم از جمله چراغ‌های سبز بازار به شمار می‌رفتند. در بازار صعودی امروز روند افزایشی این نمادها ادامه پیدا کرد و شاهد رشد حداکثری در نمادهای پالایشی و صندوق پالایش دولت بودیم تا پس از مدت‌ها انتظار سهامداران صندوق مذکور به قیمت اولیه و سر به سر برسند.

اگر نفت ارزان شود چه تاثیری بر صنایع بورسی می‌گذارد؟

از آنجایی بخش قابل توجهی از سهام تاثیرگذار بر شاخص کل تحت تاثیر نوسانات قیمت نفت جهانی هستند با کاهش قیمت جهانی نفت ، شرکت‌هایی که در این صنعت یارانه دریافت می‌‌کنند موق‌تر عمل خواهند کرد. هنگامی که بهای نفت دریافتی صنایع پتروشیمی و پالایشی ارزان‌تر از قیمت فوب خلیج فارس باشد سبب می‌شود با هزینه کمتری در بازارهای صادراتی حضور یابد و سرمایه‌گذاری‌های بیشتری را برای حوزه نفتی جذب کنند. از طرفی روند رشدی قیمت دلار نیمایی در بودجه سال 1400 هم نقطه قوتی برای بورس به شمار می‌رود و سبب می‌شود صنایع مذکور، از طریق نرخ تسعیر ارز زیان‌های احتمالی وارده توسط افت قیمت جهانی نفت را جبران کنند.

سیگنال یک نماینده مجلس برا حفظ پول در بازار سرمایه

دبیر کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی با ابراز امیدواری نسبت به اینکه تغییر مدیریت سازمان بورس و اراده مجلس و دولت برای ساماندهی بازار سرمایه شرایط بهتری را برای سهامداران رقم خواهد زد از مردم خواست که فعلا سرمایه خود را از بورس خارج نکنند.

در ماه‌های اخیر سیگنال‌دهی مسئولان و سیاسیون ، تاثیر قابل توجهی در حفظ پول نداشته اما با توجه به تغییر ریاست سازمان بورس ، بعید نیست که این بار سیگنال برای حفظ پول در بازار سرمایه درست عمل کند و مانع از فروش شود.

ماندگاری مالیات نیم درصدی برای نقل و انتقال و تاکید بر افشای سود هر سهم تا پایان سال جاری

سخنان رئیس سازمان امور مالیاتی مبنی بر اینکه مالیات نقل و انتقال سهام برای سال آتی نیز همان نیم درصد باقی می‌ماند در کنار خبر معاون نظارت بر بورس‌ها و ناشران سازمان‌ها درباره الزام به انتشار سود هر سهم تا پایان سال جاری، از دیگر اخبار مثبت امروز بود که می‌تواندبه عنوان محرک بازار عمل کند.

معاون نظارت بر بورس‌ها بیان داشت بستر لازم برای انتشار سود هر سهم در قالب یک فرم با موضوع افشای اطلاعات با اهمیت حداکثر تا تاریخ 20 بهمن‌ماه برای شرکت‌های تولیدی آماده خواهد شد.

نمای پایانی معاملات بورس اوراق بهادار تهران، روز شنبه 11 بهمن‌‌ماه 99

در کل معاملات امروز بورس تهران و فرابورس، بیش از 9.11 میلیارد سهم با ارزش13 هزار و 419 میلیارد تومانی جابجا شد که حدود 9800 میلیاردتومان از آن متعلق به معاملات خرد بازار بود.

بازار نقدی بورس:

شاخص کل بورس: 1,247,176 (39,478+)

شاخص کل هم‌وزن: 431,962 (7338+)

ارزش معاملات: 9512 میلیارد تومان

حجم معاملات: 6.6 میلیارد سهم

سه نماد با بیش‌ترین اثر مثبت: فارس، فولادو فملی

 بازار نقدی فرابورس:

شاخص کل: 18,183 (362+)

ارزش معاملات: 3908 میلیارد تومان

حجم معاملات: 2.50 میلیارد سهم

سه نماد با بیش‌ترین اثر مثبت: آریا، زاگرس و کگهر

 

 

 

 

ارسال نظر

تازه ها