کد خبر 102144

بااقتصاد گزارش می‌دهد

گزارش بازار روز سه‌شنبه 7 بهمن بازار سرمایه ایران 10 ماه پر از شور و هیجان، ترس و اضطراب و سود و زیان هنگفت را با دو رییس پشت سر گذاشت و امروز سومین رییس آن هم انتخاب خواهد شد. گزینش رییس بعدی سازمان بورس اوراق بهادار، درحالی به محل مناقشه دولت، مجلس و سهامداران تبدیل شده است که تاثیر منفی آن را امروز بر شاخص کل شاهد بودیم، تاجایی‌که می‌توان این مولفه را به‌ ریسک‌های سیستماتیک بازار سرمایه اضافه کرد.

به گزارش بااقتصاد، سال 99 در حالی ماه‌های پایانی را طی می‌کند که «بورس»، همچنان کلیدواژه اصلی سیاستمداران و حاکمان، سهامداران و کل اقتصاد کشور شده است. بازار سرمایه‌ای که تنها در چند ماه، بیش از 300 هزار میلیارد تومان برای دولت درآمدزایی بدون هزینه داشته، چنان جذابیتی دارد که از یک سو دولت و از سوی دیگر، مجلس می‌خواهند نماینده خود را به ریاست آن بگمارند.

سهامداران حقیقی بدون نماینده در بورس!

در این میان اما تنها سهامداران حقیقی نفعی نمی‌برند و نه‌تنها نماینده‌ای ندارند، بلکه در جدال میان دولت و مجلس بر سر نفوذ بیش‌تر در بورس، لِه می‌شوند و چاره‌ای جز فرار از بازار و خروج نقدینگی‌های‌شان ندارند، چنانچه امروز هم شاهد حجم زیادی از انتقال سهام از حقیقی به حقوقی بودیم.

غلبه جریان منفی بازار بر روند ضعیف مثبت

روند معاملات امروز، سه‌شنبه 7 بهمن‌ماه، در بورس تهران و فرابورس، در دقایق نخست روی مدار مثبت آغاز شد اما در سایه انتشار خبرهای منفی از کشمکش وزارت اقتصاد و نمایندگان مجلس بر سر به کرسی نشاندن مُهره خودشان بر مسند ریاست سازمان بورس،  بازار سرمایه امروز با وجود این که لحظات ابتدایی معاملات را  افزایشی آغاز کرده بود، در نهایت با افت شاخص همراه شد و بیش از 20 هزار واحد سقوط کرد تا در انتهای کانال 1.2 میلیونی منتظر آخرین روز معاملاتی هفته با رییس جدید باشد.

شاخص کل هم وزن نیز در همگامی با شاخص کل، بیش از 5 هزار و 565 واحد افت کرد و به عدد 426 هزار و 864 واحد رسید. همچنین شاخص کل فرابورس هم 307 واحد سقوط را ثبت کرد.

شاخص‌سازان، یک روز مثبت، یک روز منفی!

در جریان معاملات امروز بورس تهران، نقل و انتقال تعداد 8 میلیارد و 956 میلیون سهم به ارزش 10 میلیارد و 801 میلیون تومان انجام شد که بیش‌ترین سهم این جابجایی‌ها به نمادهای بزرگی مانند: فارس، فملی، شستا، تاپیکو، اخابر، کگل و پارسان اختصاص یافت. به دلیل منفی بودن معاملات امروز، این نمادها بالاترین اثر کاهشی را بر شاخص کل ثبت کردند.

در بازار فرابورس نیز، امروز بیش از یک میلیارد و 770 سهم به ارزش 4 میلیارد و 670 میلیون تومان جابجا شد و نمادهای آریا، صبا، ذوب، زاگرس، مارون، هرمز و شگویا بیش‌ترین میزان معاملات از نوع منفی را رقم زدند.

به‌این‌ترتیب و با صعود ضعیف شاخص کل در دقایق نخست معاملات امروز، جریان عرضه بر تقاضا فایق آمد و رشد 3000 واحدی نتوانست مانع از سقوط 20 هزار واحدی شاخص کل شود. خروج نقدینگی حقیقی، یکی از شاخصه‌های مهم امروز بازار سهام بود.

انتظار صعود شاخص در روزهای آینده بدون ضمانت

بر اساس عوامل فنی و تکنیکالی و با توجه به مولفه‌های فاندامنتالی ازجمله، انتخاب رییس سازمان بورس، برخی از فعالان بازار و تحلیلگران معتقدند، از هفته آینده بسیاری از سهم‌ها که حالا به کف قیمتی رسیده‌اند، در مدار مثبت و صعودی قرار خواهند گرفت  اما تضمینی برای تداوم این روند وجود ندارد.

بنابراین و با لحاظ ریسک‌های معاملاتی، بازار سرمایه مانند ماه‌های نخست امسال، دیگر شاهد ورود و جذب نقدینگی‌های حقیقی نخواهد بود و روند نوسانی معاملات به صورت یک روز مثبت و روز دیگر منفی کمابیش تا پایان سال هم ادامه خواهد داشت.

در همین حال، برخی از تحلیلگران نیز انتخاب رییس سازمان بورس را بر روند معاملات بورس در روز آینده و حتی هفته آینده، بسیار تاثیرگذار می‌دانند و می‌گویند، این‌که چه کسی و با توصیه چه نهاد و ارگانی بر صندلی ریاست سازمان بورس خواهد نشست، در تعیین روند بازار نقش بسیار مهمی خواهد داشت.

نمای پایانی معاملات بورس اوراق بهادار تهران، روز سه‌شنبه هفتم بهمن‌‌ماه 99

ارزش مجموع معاملات امروز بورس تهران و فرابورس به بیش از 15 هزار میلیارد رسید و نسبت به روزهای گذشته، کاهش بیش از 7 تا هزار واحدی را رقم زد. ارزش معاملات بیش از 20 هزار میلیارد تومانی حتی در روزهای منفی بازار، یکی از روزنه‌های امید فعالان بازار برای بازگشت جریان مثبت در ماه‌های آینده بورس بود که امروز با کاهش مواجه شد.

گروه‌های پرتقاضای امروز، گروه فراورده‌های نفتی، خودرو و فلزات اساسی بودند که هر یک به ترتیب با ارزش معاملات 1603، 704 و 650 میلیارد تومان بیش‌ترین حجم معاملات را رقم زدند.

بازار نقدی بورس:

شاخص کل بورس: 1,214,835.59 (20947.76-)

شاخص کل هم‌وزن: 426.864.96 (5565.82-)

ارزش معاملات: 10,801 میلیارد تومان

حجم معاملات: 8.9 میلیارد سهم

سه نماد با بیش‌ترین اثر منفی: فارس، فملی و شستا

 بازار نقدی فرابورس:

شاخص کل: 17,893.89 (308.61-)

ارزش معاملات: 4,673 میلیارد تومان

حجم معاملات: 1.7 میلیارد سهم

سه نماد با بیش‌ترین اثر منفی: آریا، صبا و ذوب

گزارش: مولود غلامی

 

 

 

 

 

 

ارسال نظر

تازه ها