کد خبر 102099

بااقتصاد گزارش می‌دهد

یکی از خبرهای مهم امروز در بازار سرمایه، پی‌نوشت کوتاه و مختصر معاون اول رییس‌جمهوری بود که زیر نامه وزیر کار در خصوص اصلاح شیوه‌نامه تنظیم بازار زنجیره فولاد، خطاب به معاون اقتصادی رییس‌جمهوری با تاکید بر اقدام بدون تاثیرگذاری منفی بر بورس، نوشت. به نظر بسیاری از فعالان بازار، این نامه را هم می‌توان تاثیر فشارهای مجلس بر دولت و هم به‌نوعی پذیرش زیرپوستی دخالت‌ دولت در بازار سرمایه قلمداد کرد.

به گزارش بااقتصاد، این خبر مهم و موثر در دقایق پایانی بازار امروز منتشر شد و تاثیر مثبت آن را باید در روزهای آینده بر بورس و سهم‌های فولادی و فلزی بازار سهام منتظر بود. به‌این ترتیب و با تاکید جهانگیری مبنی بر اصلاح شیوه‌نامه تنظیم بازار زنجیره فولاد بدون هیچ سیگنال منفی بر بورس، حالا بازار سرمایه و سهم‌های بزرگ و شاخص‌ساز می‌توانند نفس راحتی بکشند و خیال‌شان از بابت قیمت‌گذاری دستوری محصولات فولادی در بورس، کمی آسوده باشد.

هم‌سویی دوباره دولت و مجلس در حمایت از بورس

انتشار این نامه و پاراف پایانی آن از سوی معاون اول رییس‌جمهوری، مُهر تاییدی بر حمایت از بورس است منویات مجلس‌نشینان را هم درپی دارد، به‌ویژه دغدغه‌های اخیر رییس مجلس و کمیسیون‌ اقتصادی که پیش از این توسط برخی از اعضای هیات دولت، به دخالت از نوع منفی در بورس متهم شده بودند.

حالا با هم‌سویی دولت و مجلس برای حمایت از بازار سرمایه، باید دید که مدیران و تصمیم‌سازان بازار در روزهای آینده برای بورس چه برنامه‌ای دارند. با توجه به نشست فردای شورای عالی بورس که انتخاب رییس سازمان هم در دستور کار این شورا قرار دارد، سهامداران و سرمایه‌گذاران منتظر خبرهای مثبت و مهمی هستند.

شستا و فولاد، ناجیان امروز شاخص کل

به‌هرروی، در معاملات بورس تهران و فرابورس، امروز یک جریان کاملا منفی حاکم بود اما در نیمه دوم بازار، دوباره نمادهای بزرگ و شاخص‌ساز مانند شستا و فولاد، با خروج از مدار منفی، وارد مدار مثبت شدند و شاخص کل پس از ریزش 10 هزار واحدی، نوک پیکانش را به سمت بالا سوق داد تا بخش‌هایی از تابلو قرمز بورس، به سبز تغییر رنگ دهد. در پایان بازار، شاخص کل شاهد 1240 واحد صعود بود و روی رقم یک میلیون و 235 هزار واحد ایستاد.

شستا امروز هم مانند دیروز، پیشتاز مثبت‌سازان شاخص بود و با عبور از معاملات نوسانی منفی، بیش از 1400 واحد روی شاخص کل، اثر مثبت گذاشت. فولاد نیز با تاثیر حدود 900 واحد مثبت، جزو خوب‌های بورس تهران بود و با لحاظ نامه حمایتی دولت، به‌نظر می‌رسد فردا، معاملات پرحجم و البته با ارزش بالایی را رقم بزند.

تداوم مثبت‌سازی پالایشی‌ها

امروز همچنین روند مثبت معاملات در نمادهای پالایشی که یک از ابتدای بهمن‌ماه رو به رشد بوده، تداوم یافت. این مولفه را هم می‌توان سیگنال‌دهی مثبت دولت به بازار سرمایه محسوب کرد که حالا برای عرضه صندوق ETF دو یا همان دارادوم، نیاز به حمایت از بورس دارد.

برخلاف روند مثبت شاخص کل، وضعیت شاخص کل هم‌وزن امروز منفی بود و با 5145 واحد عقب‌نشینی به رقم 432 هزار و 427 واحد رسید. شاخص کل فرابورس نیز با ریزش 95 واحدی، در کانال 18 هزار و 202 میلیون واحد قرار گرفت.

نمای پایانی معاملات بورس اوراق بهادار تهران، روز دوشنبه ششم بهمن‌‌ماه 99

ارزش معاملات در بورس تهران و فرابورس، امروز به بیش از 21 هزار میلیارد تومان رسید و نمادهای شستا، فولاد، وغدیر در بورس و مارون، کگهر و عصینو در فرابورس، مثبت‌سازان اصلی بودند در حالی‌که آریا، ذوب و زاگرس در بازار فرابورس، بیش‌ترین تاثیر منفی را روی شاخص کل گذاشتند.

مجموع ارزش معاملات خرد امروز هم بیش از 10 هزار میلیارد تومان رقم خورد و گروه خودرو، چند رشته‌ای و فلزات اساسی به ترتیب با 1220، 707 و 595 میلیارد تومان، جزو برترین صنایع از نظر حجم معاملات روزانه بودند.

بازار نقدی بورس:

شاخص کل بورس: 1,235,780.07 (1240.73 افزایش)

شاخص کل هم‌وزن: 432.427.37 (5145.42-)

ارزش معاملات: 10,453 میلیارد تومان

حجم معاملات: 1 میلیارد سهم

سه نماد با بیش‌ترین اثر مثبت: شستا، فولاد و وغدیر

 بازار نقدی فرابورس:

شاخص کل: 18,202.46 (95.09-)

ارزش معاملات: 11,006 میلیارد تومان

حجم معاملات: 2.4 میلیارد سهم

سه نماد با بیش‌ترین اثر منفی: آریا، ذوب و زاگرس

 

گزارش: مولود غلامی

 

 

 

 

 

ارسال نظر

تازه ها