کد خبر 101877

بااقتصاد گزارش می‌دهد

رییس دفتر رییس‌جمهوری که پیش از این با ارایه تحلیل تکنیکال، پیش‌بینی کرده بود، ریزش شاخص کل در محدوده 1.6 میلیون واحدی متوقف می‌شود، امروز طی انتقادهای صریح، برخی کمیسیون‌ها و نمایندگان مجلس را به دخالت‌ در بورس متهم کرد و آنها را عامل سقوط اخیر شاخص کل دانست! این درحالی است که رییس مجلس نیز دیروز از سیاست‌های ضد بازار سرمایه دولت انتقاد کرده بود. حالا باید منتظر باشیم و ببینیم که آیا شاخص به روند صعودی امروز خود ادامه می‌دهد و در محدوده مقاومتی واعظی سقف‌شکنی می‌کند؟!

به گزارش بااقتصاد، در میانه دعوای دولت و مجلس بر سر دخالت در بازار سرمایه و قطعی شدن استعفای رییس سازمان بورس، شاخص کل امروز بیش از 33 هزار واحد صعود کرد تا با کمترین اعتنا به این خبرها، نشان دهد که مسیر بازار سرمایه از جنجال‌سازی‌ها و فرافکنی‌ها جداست و بازار راه خودش را می‌رود.

افزایش تقاضا در سهم‌های بنیادی

بر اساس این گزارش، امروز چهارشنبه، یکم بهمن‌ماه، معاملات بازار سهام که از میانه‌های بازار دیروز مثبت شده بود، در مدار صعودی آغاز شد و نمادهای بزرگ و سهم‌های بنیادی با استقبال بیش‌تر و تقاضای بالاتر مواجه شدند، هرچند ارزش معاملات بورس تهران نسبت به روزهای گذشته کاهش یافت. 

برخی از فعالان و تحلیلگران، افزایش قابل توجه تقاضا در بازار امروز را زیر تاثیر فشار دولت به سهامداران حقوقی برای حمایت از بازار می‌دانند و معتقد هستند که این روند مقطعی است و دوباره شاهد ریزش شاخص خواهیم بود.

سهم‌های شیرین به کام حقوقی‌ها

در همین حال، برخی دیگر از کارشناسان بازار نیز بر این باورند که قیمت سهام به‌ویژه سهم‌های بزرگ و بنیادی، در اثر ریزش‌های اخیر شاخص، به ارزندگی رسیده‌اند و جذابیت‌های لازم را برای سرمایه‌گذاران و البته حقوقی‌هایی دارد که همین سهم‌ها را در چند ماه گذشته به حقیقی‌ها با قیمت‌های گزاف فروختند.

بورس تا پایان سال روی کدام مدار می‌چرخد؟

به‌این‌ترتیب و با توجه به اتهام‌زنی دولت و مجلس به همدیگر برای دخالت در بورس، تغییر رییس سازمان بورس تا دو هفته آینده و با لحاظ نظر دوم فوق‌الذکر، بازار سهام در یکی دو ماه پایانی سال 99 در مدار مثبت با شیب ملایم ادامه مسیر خواهد داد و شاخص کل نیز از محدوده مقاومتی 1.6 میلیون واحدی عبور خواهد کرد. 

البته اگر نظر تحلیلگران دسته نخست را بر روند بازار موثر بدانیم، بازار در هفته‌های آینده حمایت‌های مقطعی دولت و سهامداران حقوقی را از دست خواهد داد و شاخص کل در شیب نزولی قرار خواهد گرفت.

با این تفاسیر، واکنش بازار سهام به عوامل و موارد فوق را باید در روزهای آینده به انتظار نشست و دید که رفتار بورس و سهامداران چگونه خواهد بود.

سودآوری 9 ماهه شرکت‌ها و تمایل حقیقی‌ها برای ورود دوباره

با توجه به پایان مهلت قانونی شرکت‌های بورسی برای ارسال گزارش عملکرد 9 ماهه و انتشار آنها روی سامانه کدال و همچنین سودآوری بیش‌تر شرکت‌ها در این بازه زمانی، سهامدارانی که اصطلاحا سرمایه‌های‌شان را پارک کرده بودند، حالا دوباره پوزیشن خرید می‌گیرند و در روزهای آینده باید شاهد افزایش حجم تقاضا در نمادهای بنیادی بود.

بر همین اساس، امروز حقیقی‌ها تمایل بیش‌تری به خرید نشان دادند و میزان خالص خرید و تغییر مالکیت سهام از حقوقی به حقیقی در بازار سهام، بیش از 365 میلیارد تومان رقم خورد.

رشد قیمت کامادیتی‌ها در بازارهای جهانی در روز تحلیف بایدن

یکی از موارد مهم امروز، برگزاری مراسم تحلیف جو بایدن، به‌عنوان رییس‌جمهوری جدید امریکا و سیاست‌های وی در قبال ایران، در روزهای آینده مولفه مهم بر بازار سهام و بازارهای موازی به شمار می‌رود.

در همین حال، بازارهای موازی مانند دلار، سکه و طلا نیز امروز صعودی بودند و در بازارهای جهانی نیز قیمت کامادیتی‌ها، رشد کرد.

نمای پایانی معاملات بورس اوراق بهادار تهران، روز چهارشنبه یکم بهمن‌‌ماه 99

به این ترتیب نخستین روز بهمن‌ماه و پس از یک ماه نزولی که بر بورس گذشت، آرامش نسبی و مقطعی بر بازارهای معاملاتی حاکم شد.

بازار نقدی بورس:

شاخص کل بورس: 1,183,948 (33230.42 افزایش)

شاخص کل هم‌وزن: 433.129.30 (2705.64افزایش)

ارزش معاملات: 6,861 میلیارد تومان

حجم معاملات: 5.9 میلیارد سهم

سه نماد با بیش‌ترین اثر مثبت: فارس، فولاد و فملی

 بازار نقدی فرابورس:

شاخص کل: 18,010.16 (479.40 افزایش)

ارزش معاملات: 16,379 میلیارد تومان

حجم معاملات: 2.8 میلیارد سهم

سه نماد با بیش‌ترین اثر مثبت: مارون، آریا و کگهر

 

گزارش: مولود غلامی

ارسال نظر

تازه ها