کد خبر 101820

بااقتصاد گزارش می‌دهد

گزارش بازار سه‌شنبه 30 دی بازار سهام در آخرین روز از دی‌ماه 99 پر سروصدا و پر خبر بود؛ سقوط شاخص و تجمع اعتراضی هر روز سهامداران از یک‌سو، واکنش انتقادی مجلس‌نشینان همراه با اظهار نظر و توییت‌های تند و تیز به دولت مبنی بر سیاست‌های نادرست ارزی و اقتصادی، از سوی دیگر سرخط خبرهای صبح را تشکیل می‌داد اما به یک‌باره خبر تایید استیضاح وزیر اقتصاد، سپس استعفای رییس سازمان بورس و تکذیب و تایید آن، پرحاشیه‌ترین روز را برای بازار سرمایه رقم زد.

به گزارش بااقتصاد، تکمله اخبار امروز بازار سرمایه هم انتشار نامه بدون تاریخ و شماره رییس سازمان بورس به وزیر اقتصاد و درخواست استعفا از این سمت بود که در سایت رسمی سازمان بورس هم منتشر شد اما پس از چند ساعت، حسن قالیباف به صداوسیما گفت که استعفایی در کار نیست و در صورت برکناری، از مسند ریاست سازمان بورس، خداحافظی خواهد کرد! 

از وکیل اصرار از رییس انکار!

عجیب‌ترین خبر امروز بازار سرمایه هم که در واپسین دقایق این نوشتار منتشر شد، تایید تکذیبیه استعفای رییس سازمان بورس است که توسط صداوسیما منتشر شد. سیاوش وکیلی، مدیر روابط عمومی سازمان بورس و اوراق بهادار، می‌گوید: خبر استعفای دکتر حسن قالیباف اصل از پست ریاست سازمان بورس درست و در تارنمای رسمی سازمان بورس منتشر شده است. به گفته وکیلی، اخباری که استعفای قالیباف را تکذیب کرده، فیک است!

بازگشت دوباره شاخص به مدار مثبت با خبر استیضاح وزیر اقتصاد

روند معاملات امروز سه‌شنبه 30 دی‌ماه، در فاز منفی آغاز شد و با گذشت تنها 20 دقیقه از تایم معاملات، شاخص کل بیش از 16 هزار واحد سقوط کرد اما توییت‌های تند و انتقادی برخی از نمایندگان مجلس از وزیر اقتصاد و سیاست‌های اقتصادی دولت به‌ویژه در قبال بازار سرمایه که در آخر با خبر تایید استیضاح فرهاد دژپسند همراه شد، روند معاملات بازار سهام را برگرداند.

چه کسی متن استفعای قالیباف را منتشر کرد؟

در همین حال، نشستی نیز با حضور دکتر حسن قالیباف اصل، رییس سازمان بورس در کمیسیون اقتصادی مجلس در حال برگزاری بود که در میانه‌های این نشست متن استعفای رییس سازمان بورس هم در رسانه‌ها و فضای مجازی منتشر شد. در متن استعفانامه منسوب به حسن قالیباف که حاوی گلایه‌های وی از وزیر اقتصاد بود، به دومین درخواست کناره‌گیری وی از این سمت اشاره شده است، در حالی که قالیباف می‌گوید نمی‌داند چگونه و توسط چه کسی این نامه، روی سربرگ سازمان بورس نوشته و منتشر شده است!

در چنین شرایطی، شاخص کل با تاثیرپذیری از این خبرهای تایید و تکذیبی، روند صعودی به خود گرفت و با حمایت حقوقی‌ها، از فشار عرضه‌ها کاسته شد. نمادهای بزرگ و شاخص‌ساز نیز با افزایش تقاضا مواجه شدند و تابلو بورس در نیمه دوم بازار از رنگ قرمز فاصل گرفت و نوک پیکان شاخص کل نیز رو به صعود رفت.

گفته‌ می‌شود که واکنش مثبت نمادهای شاخص‌ساز امروز، متاثر از اعتراض‌های روزهای اخیر سهامدارانی بود که حمایت‌های مجلس را هم پشت سر داشتند و نمایندگان مجلس هم امروز در آخرین واکنش، تصمیم به استیضاح وزیر اقتصاد گرفتند.

بازهم سهامداران قربانی جدال دولت و مجلس می‌شوند؟

اوج آشفتگی و سردرگمی بازار سرمایه، امروز خود را نشان داد و درحالی که سهامداران نگران از دست دادن سرمایه‌های‌شان هستند، باید جنگ و جدل‌های ناتمام در دولت و مجلس که حالا دامنه آن به بورس هم کشیده شده است را نظاره‌گر باشند. به نظر می‌رسد این جنگ باز هم به نفع دولت مغلوبه خواهد شد قربانی آن یا سهامداران خواهند بود و یا رییس سازمان بورس!

به هرروی، در جریان معاملات منفی و مثبت امروز بازار سهام، شاخص کل پس از جهیدن از سقوط بیش از 16 هزار واحدی، با کمک حقوقی‌ها و همچنین خبر استیضاح دژپسند، تغییر مسیر داد. شاخص کل بورس در پایان معاملات امروز با ٣٨۵ واحد رشد به عدد یک میلیون و ١۵٠ هزار و ۶١٠ واحدی رسید تا در میانه کانال 1.1 میلیونی مستقر شود.

در مقابل، امروز شاخص کل هم وزن، نتوانست همپای شاخص کل رقابت کند و در مسیر نزولی با ۶ هزار و ۴۶٢ واحد افت به عدد ۴٣٠ هزار و ۴٢٠ واحدی رسید. شاخص کل فرابورس اما رشد کرد و با بیش از 94 واحد افزایش، در رقم 17 هزار و 530 واحد ایستاد.

در معاملات امروز بورس تهران همچنین، بیش از ١١ میلیارد و ١٧٠ میلیون سهم به ارزش ٩٨ هزار و 134 میلیارد ریال داد و ستد شد. نمادهای فولاد، شستا، کگل، کچاد، خودرو و فخوز بیش‌ترین تاثیر مثبت را در شاخص کل گذاشتند و نمادهای پرتراکنش نیز، شستا، فملی، خساپا، وتجارت، برکت، شتران و ثبهساز لقب گرفتند.

ارزش معاملات کل بازار سهام امروز به بیش از 15 هزار و 97 میلیارد تومان رسید که نسبت به روز ‌گذشته 11 درصد افزایش داشت. ارزش معاملات خُرد نیز 170 درصد رشد کرد و به رقم 12 هزار و 430 میلیارد تومان رسید.

همچنین در پایان معاملات امروز ارزش صف‌های خرید 48 درصد، معادل 624 میلیارد تومان رشد کرد و ارزش صف‌های فروش نیز با 74 درصد کاهش به هزار و 782 میلیارد تومان رسید. امروز ارزش مازاد عرضه بازار روی رقم هزار و 158 میلیارد تومان ثبت شد.

نمادهای آریا، کگهر، بپاس، زاگرس، میدکو، هرمز و مارون، تاثیرگذارترین نمادها در شاخص کل فرابورس بودند. نمادهای وسپهر، سپیدار، شاروم، بپیوند، کرمان، وپویا و بگیلان نیز بیش‌ترین تراکنش‌های این بازار را به خود اختصاص دادند.

در جریان معاملات امروز بازار سهام، قیمت سهم‌های کوچک‌تر با تغییر چندانی مواجه نشدند و شاخص هم‌وزن نیز در اعداد نزولی باقی ماند اما تحلیلگران بازار معتقدند که این شاخص نیز به‌زودی مثبت خواهد شد.

امروز همچنین، سهم‌های بزرگ و شاخص‌ساز به کف فروش رسیدند و به اصطلاح اشباع شدند، به همین دلیل صف تقاضای این سهم‌ها متراکم‌تر شد و این موضوع یکی از مشخصه‌های مثبت امروز بازار سهام بود.

نمای پایانی معاملات بورس اوراق بهادار تهران، روز سه‌شنبه 30 دی‌ماه 99

بازار نقدی بورس:

شاخص کل بورس: 1,150,624.75 (400.28 افزایش)

شاخص کل هم‌وزن: 430.422.38 (6461.07-)

ارزش معاملات: 9,813 میلیارد تومان

حجم معاملات: 11 میلیارد سهم

سه نماد با بیش‌ترین اثر مثبت: فولاد، شستا و کگل

 بازار نقدی فرابورس:

شاخص کل: 17,530.75 (94.07 افزایش)

ارزش معاملات: 5,258 میلیارد تومان

حجم معاملات: 2.3 میلیارد سهم

سه نماد با بیش‌ترین اثر مثبت: آریا، کگهر و بپاس

گزارش: مولود غلامی

 

 

 

ارسال نظر

تازه ها