کد خبر 101732

بااقتصاد گزارش می‌دهد

گزارش بازار دوشنبه 29 دی‌ماه بازار سهام در ادامه ریزش‌های پیاپی و در آخرین‌روزهای دی‌ماه همچنان با تاثیرپذیری از اخبار سیاسی برجام و تصمیم‌های بایدن، رییس‌جمهوری جدید امریکا، روند ریزش‌های 30 تا 40 هزار واحدی روزانه را طی می‌کند. شاخص کل بورس امروز هم حدود 37 هزار واحد ریزش کرد و در میانه کانال یک میلیون و 100 هزار واحدی، متمایل به سمت پایین ایستاد.

 

به گزارش بااقتصاد، درپی سقوط بازار سهام، عده‌ای از سهامداران حقیقی و معترض، امروز هم مقابل سازمان بورس اوراق بهادار تجمع کردند و خواستار سروسامان‌دهی به وضعیت کنونی بازار سرمایه شدند. فشار فروش و تغییر مالکیت خالص سهام از حقیقی‌ها به حقوقی‌ها، این نگرانی را در بازار ایجاد کرده است که اگر این روند ادامه یابد، بورس دوباره وارد فاز رکود فرسایشی خواهد شد.

بازارهای موازی مانند دلار، سکه و طلا نیز مانند بورس، در مقابل اخبار سیاسی، واکنش منفی نشان داده‌اند. نرخ دلار در بازار آزاد به کانال 21 هزار تومانی سقوط کرده اما نرخ دلار نیمایی همچنان روی 25 هزار تومان ثابت مانده است. همچنین قیمت سکه هم نزولی بوده و به محدوده 9 میلیون تومانی وارد شد.

تب داغ فلزات اساسی روی تابلو سرخ بورس تهران

روند معاملات بورس تهران و فرابورس، امروز دوشنبه 29 دی‌ماه، از دامنه منفی در تایم پیش‌گشایش آغاز شد و این روند تا دقایق پایانی بازار ادامه یافت. گروه فلزات اساسی، به همراه نمادهای بزرگی مانند فارس، شستا و فراورده‌های نفتی در صدر منفی‌سازان امروز شاخص قرار گرفتند تا تابلو یکپارچه سرخ بازار، خبر از تب و تاب سهم‌ها، به‌ویژه سهام شرکت‌های بزرگ دولتی بدهد.

بی‌اعتنایی بازار سهام به گزارش عملکرد 9 ماهه مثبت شرکت‌ها

در این میان، انتشار گزارش عملکرد 9 ماهه مثبت همراه با سودآوری بسیاری از شرکت‌های بورسی هم تغییری در روند بازار سهام نگذاشته است و نمادهای بزرگ و کوچک بدون کمترین توجهی به این گزارش‌های مثبت، در ریزش و سقوط، در کورس سبقت از همدیگر قرار دارند. موضوعی که کمی هم تعجب‌برانگیز است!

کاهش نرخ  ارز و تاثیر مستقیم آن روی بازار سهامِ دلارمحور

کاهش نرخ ارز، پاشنه آشیل بازار سرمایه ایران است؛ بازاری که دلار محور است و بیش‌تر شرکت‌های آن دست‌کم در یک سال اخیر به دلیل افزایش نرخ دلار، برای خود سودآوری ثبت کرده‌اند بدون این‌که افزایش بهره‌وری یا اجرای طرح‌های توسعه‌ای را در دستور کار داشته باشند!

خروج نقدینگی حقیقی از بورس زنگ خطری برای اقتصاد

در چنین شرایطی خروج نقدینگی و سرمایه حقیقی، از بازار سهام که این روزها به‌شدت در دستور کار سهامداران خُرد قرار گرفته، با افت سایر بازارهای موازی همراه شده است و در صورت تداوم این وضعیت، زنگ خطر دیگری را برای اقتصاد رو به احتضار ایران به صدا درمی‌آورد.

از یک‌سو، افزایش حجم نقدینگی که تا پایان سال به بیش از 3000 هزار میلیارد تومان می‌رسد و از سوی دیگر، سرگردانی سرمایه‌گذارانی که مامنی برای سپردن سرمایه‌های‌شان پیدا نمی‌کنند، فشار مضاعفی را به اقتصاد کشور وارد خواهد کرد، در حالی‌که، بازار سهام به بهترین شکل و در صورت داشتن برنامه مدون برای ارتقای زیرساخت‌ها و قوانین و مقررات، می‌توانست مکان مناسب و مطمئنی برای آن باشد!

به‌این‌ترتیب و پس از یک روز معاملاتی سراسر منفی در بازار بورس و فشار فروش سهم‌ها، همراه با شدت گرفتن کاهش ارزش معاملات روزانه، ارزش معاملات خُرد نیز امروز با اُفت 27 درصدی همراه بود تا سهامداران حقیقی بیش از 990 میلیارد تومان مالکیت خالص سهام را به حقوقی‌ها واگذار کنند. در پی کاهش حجم و ارزش معاملات، این نگرانی برای فعالان بازار سهام ایجاد شده است که در صورت تداوم این روند، بازار سرمایه وارد فاز رکود فرسایشی می‌شود؟

نمای پایانی معاملات بورس اوراق بهادار تهران، روز دو‌شنبه 29 دی‌ماه 99

در مجموع معاملات امروز بازار بورس تهران و فرابورس، به بیش از 13.5 میلیارد تومان رسید که بخش بزرگی از آن مربوط به پذیره‌نویسی اوراق مرابحه دولت در فرابورس بود. گروه سیمان، فلزات اساسی و خودرو به ترتیب با 408.5، 342 و 307 میلیارد تومان برترین صنایع از نظر ارزش معاملات در بازار امروز بودند و بیش‌ترین حجم و ارزش معاملات را ثبت کردند.

نمای پایانی معاملات امروز روی تابلو با ریزش ٣۶ هزار و ٩٨٩ واحد ثبت شد و شاخص کل به رقم یک میلیون و ١۴٩ هزار و ٧٢١ واحد سقوط کرد. شاخص کل هم وزن نیز با ٧ هزار و ٩٢۵ واحد ریزش روی عدد ۴٣۶ هزار و ۵٧۵ واحد ایستاد. شاخص کل فرابورس هم وضعیت بهتری نداشت و با 422 واحد اُفت به رقم 17 هزار و 436 واحد نزول کرد.

نمادهای بزرگ و شاخص‌ساز فولاد، فملی، فارس، شستا، کگل، کچاد و تاپیکو بیش‌ترین اثر منفی را روی شاخص کل گذاشتند. فولاد با 25700، فملی با 25000 و فارس با 20000 واحد ریزش، عاملان اصلی سقوط شاخص کل بورس تهران در پایان معاملات امروز بودند. همچنین نمادهای کگهر، آریا، زاگرس، هرمز، صبا، بپاس و مارون، در جایگاه نخست منفی‌سازان شاخص کل فرابورس ایستادند.

بازار نقدی بورس:

شاخص کل بورس: 1,149,721.56 (36989.79-)

شاخص کل هم‌وزن:436.575.85 (7925.10 -)

ارزش معاملات: 4,154 میلیارد تومان

حجم معاملات: 4.1 میلیارد سهم

سه نماد با بیش‌ترین اثر منفی: فولاد، فملی و فارس

بازار نقدی فرابورس:

شاخص کل: 17,436.69 (422.38- )

ارزش معاملات: 9,422 میلیارد تومان

حجم معاملات: کمتر از یک میلیارد سهم

سه نماد با بیش‌ترین اثر منفی: کگهر، آریا و زاگرس

گزارش: مولود غلامی

 

 

 

ارسال نظر

تازه ها