کد خبر 101653

بااقتصاد گزارش می‌دهد

گزارش بازار 27 دی‌ماه در آخرین‌ روزهای دی‌ماه و در هوای آلوده و نفسگیر تهران، شاخص کل بورس هم با سقوط بیش از 43 هزار واحدی به وضعیت اضطرار رسیده است. در معاملات سراسر منفی امروز بازار سهام، نمادهای بزرگ و دولتی مانند: فارس، فولاد، فملی، تاپیکو، شستا و غیره، با بیش‌ترین میزان اُفت، شاخص کل را در کانال 1.1 میلیون واحدی به زیر کشیدند.

به گزارش بااقتصاد، برخی از فعالان و تحلیلگران بازار سهام، وضعیت یکپارچه منفی امروز سهم‌ها و صف‌های فروش چند میلیونی را بدون دلایل بنیادی می‌دانند. البته اتفاق‌های سیاسی جهان و خبرهای اقتصادی اخیر رییس جمهوری مبنی بر کاهش 10 هزار تومانی نرخ دلار در صورت توافق با امریکا و دولت جدید این کشور که سیگنال‌های آغاز دور جدید مذاکرات برجامی هم محسوب می‌شود، را هم نمی‌توان از نظر دور داشت!

درحالی که تمامی بازارهای مالی و موازی داخلی دست‌کم از سه ماه گذشته تاکنون زیر تاثیر انتخابات ریاست‌جمهوری امریکا و کشکمش سیاست‌مداران این کشور قرار داشته‌اند، با خبر احتمال استیضاح ترامپ و منتفی شدن حمله احتمالی (سایبری) به ایران، بازار سهام نیز نسبت به این مسایل واکنش منفی شدید نشان داد، به‌گونه‌ای که امروز، ارزش معاملات بورس به کمترین میزان در دو ماه اخیر رسید و افت قابل توجهی را ثبت کرد.

بر اساس این گزارش، ارزش معاملات خُرد در جریان معاملات سراسر منفی امروز، شنبه 27 دی‌ماه، به پایین‌ترین میزان از ابتدای آذرماه رسید و در رقم 6269 میلیارد تومان ثبت شد. ارزش معاملات امروز سهم‌ها نسبت به آخرین روز معاملاتی هفته گذشته، چهارشنبه 24 دی‌ماه، با کاهش شدید بیش از 53 درصدی مواجه و بازار سهام به اصطلاح وارد فاز خرسی شد.

روند پیش‌گشایش و تایم بازار امروز از همان ابتدا با عرضه‌های بالای سهم‌ها همراه بود و ریزش دومینو وار نمادهای بزرگ و کوچک، یکی پس از دیگری، در نهایت شاخص کل را افت 3.5 درصدی و 43 هزار واحدی مواجه کرد. شاخص کل هم‌وزن هم امروز با ثبت بالاترین معالات منفی نمادهای بزرگی مانند کگهر، آریا، زاگرس، هرمز و غیره، 461 واحد معادل 2.2 درصد ریزش کرد.

در جریان بازار امروز، معاملات خرد سهام بورس تهران تنها 6269 میلیارد تومان بود و بیش از 3 هزار میلیارد تومان نقدینگی سهامداران حقیقی از بازار سهام خروج کرد تا همچنان شاهد ترس و بی‌اعتمادی عمومی به بازار سرمایه باشیم.

امروز نمادهای بزرگ مانند فارس با 3532، فولاد با 2730 و فملی با 2712 واحد ریزش، نقش اساسی در سقوط 43 هزار واحدی شاخص ایفا کردند. گروه‌های خودرو، محصولات شیمیایی و چند رشته‌ای به ترتیب با 920، 430 و 426 میلیارد تومان برترین صنایع از نظر ارزش معاملات بودند.

در همین حال برخی از نمایندگان مجلس نسبت به سقوط شاخص کل واکنش نشان دادند و رییس دولت را مقصر  اصلی این جریان دانستند. محسن زنگنه، عضو کمیسیون اقتصادی مجلس در همین زمینه با انتشار یک پیام توییتری از وزیر اقتصاد خواست تا نسبت به کاهش 50 درصدی قیمت صندوق پالایشی (پالایش یکم) به مجلس پاسخ بدهد!

این نماینده مجلس همچنین وعده دلار 15000 تومانی رییس‌جمهوری در هفته گذشته را عامل اصلی حجم بالای صف‌های فروش امروز بازار سهام اعلام و تصریح کرد: تعارض منافع در داخل سازمان و اظهار نظرهای سیاسی و سیاست‌های غلط اقتصادی از بیرون، ثروت سهامداران را بر باد می دهد.

این درحالی‌است که نماد دارایکم، دیگر صندوق ETF دولتی نیز امروز با 10 درصد منفی، به قیمت 10 هزار و 926 تومان رسید و بیش از 2میلیون سهم نیز در صف فروش بدون خریدار باقی ماند! حالا باید دید، دولت در هفته‌ها و ماه‌های نسبت به عرضه دیگر صندوق بانکی و بیمه‌ای چه تصمیمی می‌گیرد و با به کف رسیدن این نمادها، در صورت عرضه آیا خریداری هم خواهند داشت؟!

نمای پایانی معاملات بورس اوراق بهادار تهران، روز شنبه، 27 دی‌ماه 99

امروز روی تابلو کاملا قرمز رنگ بورس تهران، برای شاخص کل رقم یک میلیون و 186 هزار واحد ثبت شد و فارس، فولاد و فملی بزرگ‌ترین منفی‌سازان شاخص بورس تهران بودند. بازار فرابورس نیز شاهد ریزش 461 واحدی شاخص کل بود و در رقم 17459 واحد ایستاد.

بازار نقدی بورس:

شاخص کل بورس: 1,186,786.63 (43.050-)

شاخص کل هم‌وزن: 444.501.04 (10318.99-)

ارزش معاملات: 7,042 میلیارد تومان

حجم معاملات: 8.6 میلیارد سهم

سه نماد با بیش‌ترین اثر منفی: فارس، فولاد و فملی

 بازار نقدی فرابورس:

شاخص کل: 17,459.07 (461.12-)

ارزش معاملات: 3,801 میلیارد تومان

حجم معاملات: 1.8 میلیارد سهم

سه نماد با بیش‌ترین اثر منفی و مثبت: کگهر، آریا و زاگرس

گزارش: مولود غلامی

 

 

 

ارسال نظر

تازه ها