کد خبر 101346

از گوشه و کنار حواشی فولاد شنیده‌هایی مبنی بر فشار وزارت صمت بر فولادسازان بزرگ برای پذیرش دستور ۷۰ درصد به گوش می‌رسد.

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، شنیده‌هایی حاکی از این است که وزارت صمت به طور غیررسمی تیک خوردن مجوز محموله‌های صادراتی فولادسازان بزرگ در سامانه گمرک را به عرضه شمش و محصولات فولادی در هفته جاری بر اساس ضریب 70 درصد نرخ جهانی مشروط کرده است!

بر اساس شنیده‌ها، وزارت صمت از فولادسازان بزرگ خواسته در عرضه‌های هفته جاری بورس کالا، به طور داوطلبانه قیمت پایه محصولات خود را بر اساس ضریب 70 درصد نرخ CIS (البته در هفته منتهی به عرضه) کاهش دهند. در این صورت وزارت صمت نیز در حل مسئله تیک محموله های صادراتی فولادسازان همکاری خواهد کرد.

گفتنی است بر اساس شنیده‌ها، بیش از 12 کشتی برای حمل محموله های صادراتی فولادسازان بزرگ کشور به ارزش بیش از 200 میلیون یورو، روی آب و در بنادر کشور منتظر تیک سبز وزارت صمت در سامانه گمرک هستند و کارخانجات فولادی هم چندین روز است مجبور به پرداخت دموراژهای سنگین ناشی از تاخیر حمل شده اند.

 به عبارت دیگر، ورود بیش از 200 میلیون یورو ارز به کشور آن هم در شرایط  تحریم، منتظر اجازه وزارت صمت است که آن هم مشروط به پذیرش داوطلبانه دستور موسوم به 70 درصد معاون معدنی این وزارتخانه شده است! منفعت این اقدام عجیب هم نصیب مالکان خارجی کشتی های روی آب شده که دموراژهای سنگین دریافت می کنند!/چیلان

ارسال نظر

تازه ها