کد خبر 100161

بااقتصاد گزارش می‌دهد

گزارش بازار روز چهارشنبه 26 آذر بازار سهام معاملات امروز را هم مانند دیروز، در روند منفی و ریزشی آغاز کرد و از همان ابتدای تایم بازار با افت بیش از 21 هزار واحدی، نشان داد که دلایل بنیادی برای صعود ندارد اما این روند تا آخر ادامه نیافت و برخی از نمادهای بزرگ و شاخص‌ساز مانند معدنی‌ها و خودروسازان، در صف خرید ایستادند تا سهمی در آخرین مقاومت‌های شاخص برای حفظ کانال 1.4 میلیون واحدی داشته باشند.

به گزارش بااقتصاد، امروز، چهارشنبه 26 آذرماه، در ادامه روند ریزشی معاملات بورس تهران و فرابورس، شاخص کل در میانه‌های روز بیش از 27 هزار واحد افت را ثبت کرد و در لبه پرتگاه 1.3 میلیون واحدی قرار گرفت اما با کمک حقوقی‌ها و بازارگردان‌های بزرگان معدنی مانند کگهر، کچاد و فملی از خظر سقوط به زیر محدوده مقاومتی 1.4 میلیونی واعظی نجات یافت.

شستا و شپنای منفی‌ساز

آخرین روز از هفته پایانی پاییز در بازار سهام با ریزش نمادهای بزرگی مانند شستا، شپنا، فملی، فولاد و وغدیر همراه شد. شستا در همان دقایق نخست، 22 میلیون سهم را در صف فروش گذاشت و در قیمت 2451 تومان، 57 میلیون سهم را جابجا کرد.

رفتار عکس فلزات اساسی در بورس ایران نسبت به بازارهای جهانی

در حالی‌که گروه فلزات اساسی در بازارهای جهانی با افزایش قیمت مواجه شده‌اند، نمادهای این گروه مهم در بازار سهام ایران، این روزها برعکس رفتار می‌کنند. برای نمونه، امروز فولاد با افت 2.5 درصدی، به قیمت 1345 تومان رسید و حجم معاملات 20 میلیونی را رقم زد.

 فملی نیز با ثبت 3درصد منفی، در قیمت 1420 تومان، نقل و انتقال 15 میلیون سهم را در این دامنه قیمتی انجام داد. ذوب، دیگر نماد بزرگ فلزی‌ها هم متاثر از جو ریزَشی بازار، در کف قیمت روزانه به 533.1 تومان با حجم معاملات 119 میلیون سهمی رسید.

خودرویی‌ها یکه‌تاز در جاده سبز

در میان نمادهای بزرگ بازار که به سمت پایین و رنگ قرمز تابلو تمایل نشان دادند، خودروسازان در رنج مثبت معامله شدند. خودرو، به‌عنوان بزرگ‌ترین نماد این گروه، با قیمت 361 تومان و در دامنه صفر تابلو با نوسانات مثبت معامله شد و 309 میلیون حجم معاملاتش بود.

صف‌های فروشی که حقوقی‌ها جمع کردند

روند معاملات در اواخر نیمه دوم بازار کمی متعادل شد و برخی نمادها در دامنه مثبت قرار گرفتند و یکی پس از دیگری وارد محدوده مثبت شدند. صف‌های فروش نمادهای خودرویی، فلزات اساسی و محصولات شیمیایی هم با کمک حقوقی‌ها جمع شد.

فراورده‌های نفتی در رنج منفی

گروه پالایشی‌ها هم در ردیف منفی‌سازان اصلی امروز شاخص بودند و شبندر با 3.5 درصد افت و قیمت 3000 تومان، جابجایی 61 میلیون سهم را بر عهده داشت. شپنا هم پس از رسیدن به قیمت 1573 تومان و معامله بیش از 170 میلیون سهم، از صف فروش به سمت خرید تغییر مکان داد اما روند مثبت آن هم دوام نداشت و 14 میلیون سهم را در صف فروش گذاشت.

از همین گروه، شتران در کف قیمتی روزانه به 1253 تومان رسید و در رنج منفی 63 میلیون سهم را معامله کرد. نماد پالایش نیز مانند دیروز که به زیر قیمت پذیره‌نویسی رسیده بود در قیمت 9620 تومان معامله شد. ونفت و شپاس اما نمادهای مثبت در گروه فراورده‌های پالایشی بودند.

افزایش تقاضا برای وسپهر

صندوق‌های سرمایه‌گذاری که معمولا با استقبال بیش‌تر خریداران مواجه می‌شوند امروز تقریبا در دامنه مثبت قرار داشتند و وسپهر تازه عرضه اولیه شده، به‌عنوان یکی از نمادهای این گروه در قیمت 1108 تومان در دامنه مثبت، 47 میلیون سهم را جابجا کرد.

تغییر و تحول روند معاملات در پایان تایم بازار

مقاومت امروز بازار برای از دست ندادن کانال 1.4 میلیون واحدی شاخص، جنب‌وجوش میان نمادها را افزایش و روند معاملات برخی از گروه‌های بزرگ را تغییر داد. در همین راستا فملی از گروه فلزات اساسی در دامنه مثبت 1.5 درصدی با افزایش تقاضا مواجه شد و در قیمت 1482 تومان، نقل و انتقال 113میلیون سهم را انجام داد.

به این ترتیب و با جمع کردن صف‌های فروش از سوی حقوقی‌های نمادهای بزرگ بازار، روند کلی معاملات نیز متحول شد و برخی از سهم‌های شاخص‌ساز با افزایش تقاضا در سمت خرید مواجه شدند.

نمای پایانی معاملات بورس اوراق بهادار تهران، روز چهارشنبه 26 آذرماه 99

نقطه پایانی امروز بازار سهام با ریزش بیش از 14800 واحدی رقم خورد و شاخص کل در عدد یک میلیون و 413 هزار واحدی متوقف شد. شستا، شپنا و فارس امروز در به زیر کشیدن شاخص نقش اصلی را ایفا کردند. در نقطه مقابل نیز فملی، کگل و میدکو مثبت‌سازان اصلی بازار بودند.

در معاملات امروز که با رشد قابل توجه معاملات همراه بود، مجموع ارزش معاملات بورس و فرابورس به بیش از 17 هزار میلیارد تومان رسید. سه گروه خودرویی، بانکی و فراورده‌های نفتی به ترتیب با 1583، 1220 و 1210 میلیارد تومان برترین صنایع بودند و سه نماد شستا، شپنا و خودرو نیز بیش‌ترین میزان ارزش معاملات را به خود اختصاص دادند.

بازار نقدی بورس:

شاخص کل بورس: 1,413,456.89 (14867.43-)

شاخص کل هم‌وزن: 436.544.01 (4604.26-)

ارزش معاملات: 13,895 میلیارد تومان

حجم معاملات: 1.3 میلیارد سهم

سه نماد با بیش‌ترین اثر منفی: شستا، شپنا و فارس

 بازار نقدی فرابورس:

شاخص کل: 18,913.87 (32.97-)

ارزش معاملات: 19,237 میلیارد تومان

حجم معاملات: 3.5 میلیارد سهم

سه نماد با بیش‌ترین اثر منفی: غصینو، دی و شگویا

 

گزارش: مولود غلامی

 

 

ارسال نظر

تازه ها