کد خبر 100084

در سال جاری با جهش تولیدی رخ داده در صنعت فولاد، تولید فولاد خام 4.6 درصد افزایش یافته است.

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، صنعت فولاد یکی از صنایعی است که نقش مهمی در رشد و توسعه کشورهای پیشرفته صنعتی ایفا کرده است و همواره مصرف سرانه فولاد، به عنوان یکی از شاخص‌های رشد و توسعه کشورها مورد ارزیابی قرار می‌گیرد.

در ایران این صنعت به دلیل ایجاد اشتغال، درآمد ارزی و ایجاد تحرک در صنایع پایین دستی از اهمیت بیشتری برخوردار است.

این کالا بعد از نفت و گاز دومین کالای پرحجم تجارت جهانی را تشکیل می‌دهد و تعداد زیادی از صنایع پایه از قبیل حمل ‌و نقل، ساختمان، ساخت ماشین‌آلات، معدن و دیگر صنایع مرتبط با تولید و انتقال انرژی، به صنعت فولاد وابسته هستند. از این رو بهبود و توسعه صنعت فولاد از اهمیت ویژه‌ای در توسعه اقتصادی کشورها برخوردار است.

بر اساس مطالعات انجمن جهانی فولاد، به ازای هر 1 دلار ارزش افزوده در صنعت فولاد، 2.5 دلار ارزش افزوده در سایر بخش های اقتصادی جهانی ایجاد می‌شود.

همچنین هر 2 نفر اشتغال در بخش صنایع فولاد، منجر به 13 نفر اشتغال در سایر زنجیره‌های تامین آن می‌شود.

آمار انجمن جهانی فولاد نشان داد، تولید جهانی فولاد خام در سال 2019 نسبت به سال گذشته 3.0 درصد افزایش یافته و به 1868.8 میلیون تن رسید.

افزایش 4.5 درصد تولید فولاد خام در کشور

در ایران طی این مدت تولید فولاد خام با 4.5 درصد افزایش، به 25.6 میلیون تن رسید. همچنین تولید جهانی محصولات فولادی در سال 2019 نسبت به سال گذشته 3.4 درصد افزایش یافت و به 1767 میلیون تن رسید. در ایران، تولید محصولات فولادی با 5.6 درصد کاهش، به 18.5 میلیون تن رسیده است.

آخرین وضعیت طرح های در دست اجرا

در طرح‌های در دست اجرای تولید فولاد خام، استان‌های کرمان، خوزستان، یزد، فارس و گیلان به ترتیب با 14، 13، 10، 8 و 6 درصد، مجموعا با 51 درصد ظرفیت اسمی مورد انتظار کل کشور را به خود اختصاص داده‌اند.

در طرح‌های در دست اجرای تولید محصولات فولادی، استان‌های خوزستان، کرمان، قزوین، زنجان، آذربایجان شرقی و یزد به ترتیب با 18، 9، 7، 6، 5.4 و 5.1 درصد، مجموعا با 52 درصد ظرفیت اسمی مورد انتظار کل کشور را به خود اختصاص داده‌اند.

54 درصد ظرفیت اسمی واحدهای فعال صنعت فولاد خام به استان‌های خوزستان، یزد، هرمزگان و اصفهان به ترتیب با 16، 15، 12 و 11 درصد تعلق دارد.

66 درصد ظرفیت اسمی واحدهای فعال صنعت محصولات فولادی به استان‌های اصفهان، قزوین، یزد، خوزستان، مرکزی و آذربایجان شرقی به ترتیب با 20، 12، 9، 9، 8 و 8 درصد تعلق دارد.

به گزارش فارس، برخی مخاطبان سامانه «فارس من» با ثبت سوژه هایی با عناوین «از تولیدات کارگر ایرانی حمایت کنیم» و «به جای اهدای یارانه به واردات،از تولید داخلی حمایت شود» خواستار تقویت تولیدات داخلی شده اند./فارس

 

ارسال نظر

تازه ها